شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۱

با نشریات دانشجویی/هفته سوم تیرماه ۹۸

تهدیدهای پنهان و بختگان بی‌بخت/ سارای و رمانتیسیم/ سلامت در قرآن و فقه سلامت/ از درون شکسته‌ایم

با نشریات دانشجویی

«با نشریات دانشجویی» در هفته سوم تیرماه مهمترین نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را که در سومین هفته تیرماه ۹۸ در مجموعه پایگاه‌های خبری مفدا منتشر شده، مرور کرده است.

به گزارش مفدا، «با نشریات دانشجویی» عنوان سلسله‌گزارش‌هایی است که در آن مفدا قصد دارد به صورت هفتگی مهمترین نشریات دانشجویی منتشر شده در پایگاه خبری مفدا را معرفی کرده و به بررسی نشریات دانشجویی منتشرشده در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور بپردازد.

تهدیدهای پنهان و بختگان بی بخت

آویژه یک نشریه علمی تخصصی است که در دانشگاه علوم پزشکی شیراز منتشر می شود. این نشریه به تازگی پنجمین شماره چهارمین سال انتشار خود را به دانشجویان این دانشگاه عرضه کرده است. آویژه به جای عکس روی جلد از یک طرح تولیدی استفاده کرده است که البته طرحی بسیار ساده است اما در عین حال مشخص نیست که به کدام یک از تیترها اختصاص دارد. اصرار دست اندرکاران این نشریه دانشجویی بر چینش عمودی تیترها در صفحه نخست، متن دلنوشته در صفحه دوم و همچنین فهرست نشریه چندان قابل درک نیست و چنین اقدامی تنها در شرایط خاص و در موارد محدود قابل توجیه است.

«آلودگی هوا؛ سلامـت روان! حقیقت یا اغراق؟» عنوان مطلبی است که به قلم سردبیر آویژه نگاشته شده است. فارغ از محتوای این مطلب، یکی از نکات منفی که در این متن به چشم می خورد تلفیق زبان محاوره ای و زبان رسمی در آن است. اگر یک مطلب با زبان محاوره ای آغاز می شود باید تا پایان با همان زبان پیش برود و اگر با زبان رسمی نگاشته می‌شود باید سراسر متن با همان قلم به رشته تحریر درآید.

مطلب دیگر به کاربرد بازی سازی در ساختن محیط سالم اختصاص دارد. استفاده از کلمه گیمیفیکیشن به عنوان یک عبارت خاص غیرفارسی غیر مصطلح در تیتر این نوشته یک نکته منفی است که البته نگارنده با توضیح این اصطلاح در سطر نخست متن، این اشکال را تا حدودی برطرف کرده است.

«تهدید پنهان، بلای جان اکوسیستم ها» تیتر یکی دیگر از مطالب این شماره آویژه است که به اثرات سوء محیط زیستی پلاستیک ها و میکروپلاستیک‌ها پرداخته است. فنالات و بیس فنول دو ماهده خطرناک در تخریب اکوسیستم ها هستند که در این مطلب به جزییات آن اشاره شده است: «امروزه هشت میلیون تن ضایعات پلاستیکی به اقیانوس‌ها وارد می شود که ۲۵۰ هزار تن از این پلاستیک ها در حال حاضر در آب ها شناورند در حالی که بقیه ته نشین شده اند. طبق مطالعات صورت گرفته تاکنون ۹۰ درصد مرجان‌های خلیج فارس از بین رفته و بالطبع ذخیره ماهی نیز رو به کاهش است. خطر انقراض اکوسیستم ها را به شدت تهدید می کند.»

«بختگان بی‌بخت» تیتری است که برای یک مطلب تحقیقی در رابطه با وضعیت دریاچه بختگان منتشر شده است که در عین حال هشدارها و راهکارهایی پیرامون احتمال نابودی این دریاچه را خود گنجانده است.

یکی از اشکالات این نشریه که در اغلب صفحات به چشم می خورد فضای سفید بیش از حد است. اگرچه مقداری فضای سفید می‌تواند برای مخاطب چشم نواز باشد اما بیش از حد بودن این فضای خالی در صفحات نشریه یک اشکال جدی تلقی می شود.

برای مشاهده این شماره «آویژه» کلیک کنید

سارای و رمانتیسیم

دانشگاه علوم پزشکی تبریز فصلنامه ای ادبی با نام «ایما» منتشر می کند که اخیرا جدیدترین شماره آن با تصویری از ویکتور هوگو و یوهان ولفگانگ فون گوته دو چهره برجسته سبک رمانتیسیسم منتشر شده و پرونده ویژه این شماره ایما نیز به همین موضوع اختصاص یافته است.

تقسیم بندی موضوعی این نشریه که در فهرست آن به وضوح دیده می شود یکی از نکات مثبت این نشریه دانشجویی است. «کوتاه مثل داستان»، «در پیچ و خم ادبیات»، «شاعرانگی» و «کتابنامه» عنوان بخش های مختلف این نشریه ادبی است. اهمیت دادن به فرم و گرافیک نشریه از روی جلد و فهرست توجه به مخاطب را به خود جلب می کند و تقریبا در همه صفحات نشریه ایما دیده می شود.

«سارای» مطلبی است که به یک افسانه قدیمی و مشهور آذری می پردازد. براساس آنچه در این متن آمده، افسانه سارای به صورت های مختلف روایت شده است که پیام اصلی و مشترک آن در تمام روایت ها، وفاداری و حجب و حیای این دختر زیباروی است.

پیام محمدحسین شهریار شاعر برجسته ایرانی به آلبرت اینشتین یکی دیگر از مطالب این نشریه است. این پیام که در قالب نظم برای این دانشمند برجسته ارسال شده است در دیوان شهریار نیز منتشر شده که البته به گفته نویسنده این مطلب، بخشی از آن اضافات و موهوم به شمار می رود.

رمانتیسیسم به عنوان مکتبی که بر واکنشی احساسی در قبال خردمحوری تأکید دارد سوژه ای است که دستمایه پرونده ویژه این شماره ایما قرار گرفته است. نوشته ها و دیدگاه های ویکتور هوگو نویسنده برجسته فرانسوی به عنوان پایه گذار این مکتب، الکساندر پوشکین نویسنده شهیر روس، گوته و شیلر آلمانی و لرد بایرون بریتانیایی به عنوان چهره های برجسته این مکتب در این مطلب مورد بررسی قرار گرفته است.

«دو بال تعالی بخش روح» مطلبی است که ارتباط موسیقی و شعر را بررسی کرده است. در بخش شاعرانگی نیز اشعاری از دانشجویان و شاعران معاصر پیش روی مخاطبان قرار گرفته است. همچنین «مون بزرگ» و «بادبادک باز» دو رمان برجسته ای هستند که در این شماره ایما معرفی شده اند. اگر علاقه مند به مطالب ادبی هستید این نشریه دانشجویی پربار با طراحی گرافیکی قابل تحسین را از دست ندهید.

برای مشاهده این شماره «ایما» کلیک کنید

سلامت در قرآن و فقه سلامت

دانش سلامت و دین یک ماهنامه علمی اطلاع‌رسانی است که در دانشگاه علوم پزشکی قم منتشر می شود. البته این نشریه اغلب رویکرد قرآنی و مبانی دینی را در پیش گرفته است و سوژه های علمی پزشکی را با چنین رویکردی بررسی می کند. از عنوان و روی جلد این نشریه دانشجویی مشخص است که این نشریه این رویکرد را در پیش گرفته است. طرح روی جلد بدون هیچ تیتری طراحی شده و با ذکر نام امام رضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه(س) دهه کرامت را به دانشجویان تبریک گفته است. البته مناسب تر این است که یک تیتر اصلی و چند تیتر فرعی بر روی جلد قرار بگیرد تا مخاطب بداند که محتوای این نشریه چیست. 

بخش سلامت در قرآن به بررسی مسأله شیر مادر در آیات قرآن کریم پرداخته است. این مطلب هفت آیه کتاب الهی مسلمانان را به عنوان آیاتی که به خوردن شیر مادر برای نوزادان سفارش کرده است اشاره می کند و می نویسد: این مسأله در دین اسلام به قدری اهمیت دارد که خداوند متعال در قرآن کریم در کنار مسائل مهمی همچون توحید، ولایت و جهاد آیاتی را به آن اختصاص داده است. 

در بخش فقه سلامت، احکام معاینه دستمایه مطلبی در این نشریه دانشجویی قرار گرفته است. نگاه کردن پزشک یا کادر پزشکی به بدن بیمار جنس مخالف، لمس بدن بیمار به وسیله پزشک یا کادر پزشکی از جنس مخالف، نگاه کردن پزشک یا کادر پزشکی به عورت بیمار از جنس موافق، نگاه کردن پزشک یا کادر پزشکی به عورت بیمار از جنس مخالف و دست زدن پزشک یا کادر پزشکی به عورت بیمار از جنس موافق مولفه هایی هستند که در این مطلب بررسی شده اند و فتوای مراجع تقلید شیعه در این باره بیان شده است. 

از منظر فرمی باید این نکته را بیان کرد که این نشریه دانشجویی به لحاظ گرافیکی بیش از حد ساده است و از یک لی اوت بسیار معمولی در طراحی صفحات خود استفاده می کند. با توجه به این که زمان زیادی از انتشار این نشریه دانشجویی نمی گذرد و البته دوره آزمون و خطا برای آن سپری شده است ضروری به نظر می رسد که دست اندرکاران نشریه دانش سلامت و دین در قالب خود تجدیدنظر کنند و یک فرم مناسب تر را پیش روی مخاطب قرار بدهند. ضمن این که لوگوی نشریه نیز می تواند طراحی چشم نوازتری داشته باشد. 

برای مشاهده این شماره «دانش سلامت و دین» کلیک کنید

از درون شکسته ایم

امیدنامه نشریه سیاسی، فرهنگی و صنفی دانشگاه علوم پزشکی شیراز است که یکی از نشریات دانشجویی باسابقه این دانشگاه به شمار می رود. این نشریه در آستانه ورود به ششمین سال انتشار خود است. لوگوی این نشریه طراحی مناسبی دارد اما طراحی روی جلد می تواند شکل مناسب تری داشته باشد و از اصرار بر چینش عمودی تیترها بر روی جلد پرهیز شود. 

در فهرست این نشریه دانشجویی بخش های مختلفی همچون بخش سیاسی و اجتماعی، بخش صنفی، بخش کتابخوانی، بخش ایدئولوژی و اندیشه، بخش سینما و تئاتر و بخش فرهنگ گنجانده شده و مطالب متنوعی در این بخش ها منتشر شده است. این نشریه با بیانیه انجمن اسلامی امید دانشگاه علوم پزشکی شیراز تحت عنوان آنچه خفقان در این دانشگاه خوانده شده است آغاز می شود که انتقادات گزنده ای را به دولت و مسئولان وزارت بهداشت وارد کرده است. هرچند فضای دانشجویی یک فضای آرمانخواهانه و حاوی صراحت لهجه است اما در عین حال ضروری است که نهادهای دانشجویی زبان نقد را به درستی بیاموزند و با لحنی سخن بگویند که به نتیجه درست منجر شود. البته کمتر کسی است که در نیت خیرخواهانه دانشجویان تردید داشته باشد و این مسأله را انکار کند که چنین مواضعی در راستای بهبود وضعیت دانشجویان و فضای دانشگاه هاست. 

«افول لیبرالیسم» و «لیبرال دموکراسی» دو مطلب تحقیقی و آموزنده ای هستند که بخش سیاسی و اجتماعی با آنها آغاز می شود. همچنین یکی از نویسندگان امیدنامه به بررسی جنبش کارگری ایران در یک قرن اخیر پرداخته است. بررسی انقلاب ایران در چهل سالگی نیز یکی دیگر از مطالب این بخش است. 

«حکایت این روزهای دانشگاه ها، همان است که در جامعه شاهد آنیم. جدالی از بیرون که درون ناساخته و سست ما را موردحمله قرار داده و چند برابر سهمگین تر از حملات، از درون شکسته ایم.» این دیباچه مطلبی است که با عنوان وقتی درمان نیز بیمار می شود در این شماره امیدنامه منتشر شده است و به چالش های بخش بهداشت و درمان می پردازد. 

در بخش کتابخوانی کتاب مرگ ایوان ایلیچ با موضوع مرگ لئو تولستوی منتشر شده است. تولستوی از نویسندگان برجسته روس و صاحب اثر ماندگار جنگ و صلح است که کتاب مرگ ایوان ایلیچ او در این شماره امیدنامه موردبررسی قرار گرفته است. همچنین اندیشه های فرانسوا ولتر و دیدگاه های سینمایی سهراب شهید ثالث از جمله مطالب خواندنی بخش های اندیشه و سینما در این شماره هستند. 

این نشریه دانشجویی قالب گرافیکی قابل قبولی دارد که نشان می دهد فرم برای دست اندرکاران آن از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. استفاده از تصاویر خاص در صفحات داخلی و فرم صفحات داخلی در کنار محتوای مناسب یک نشریه دانشجویی حرفه ای را به رخ مخاطب می کشد. 

برای مشاهده این شماره امیدنامه کلیک کنید

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.