یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۰

با نشریات دانشجویی

قصه خنیاگر/ قیاس سازشکار و انقلابی/ جای خالی تیتر/ نگرش جدید به طب سنتی

با نشریات دانشجویی

«با نشریات دانشجویی» در هفته پایانی تیرماه مهمترین نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را که در آخرین هفته تیرماه ۹۸ در مجموعه پایگاه‌های خبری مفدا منتشر شده، مرور کرده است.

به گزارش مفدا، «با نشریات دانشجویی» عنوان سلسله‌گزارش‌هایی است که در آن مفدا قصد دارد به صورت هفتگی مهمترین نشریات دانشجویی منتشر شده در پایگاه خبری مفدا را معرفی کرده و به بررسی نشریات دانشجویی منتشرشده در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور بپردازد.

قصه خنیاگر 

خنیا یکی از معدود نشریات دانشجویی است که به صورت تخصصی در حوزه موسیقی منتشر می‌شود و آن‌گونه که در شناسنامه خود روایت می‌کند، «تلاشی است در جهت آفرینش تجربه‌ای خوشایند و جمعی در دنیای هنر بالاخص شعر و موسیقی...». واژه خنیا که سرود و ساز و نغمه معنا می‌دهد، به‌شکل لوگویی برگرفته از نمادهای موسیقایی بر روی جلد این نشریه خودنمایی می‌کند. علاوه بر این نام همکاران این نشریه دانشجویی که در بخش شناسنامه دیده می‌شود با واژه‌هایی همچون «خنیادار»، «خنیابان» و «خنیاگران» پیش‌روی مخاطب قرار گرفته است. 

در بخش پیش‌درآمد، سخن سردبیر را می‌خوانیم که در بخشی از آن چنین آمده است: «موسیقی را می‌توان یکی از فراگیرترین هنرها دانست؛ به‌گونه‌ای‌که بدون هر مرز و جغرافیا و زبانی احساسات همگان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. و حتی از سویی دیگر گروهی از فرمالیست‌های روس آن را غایت زبان می‌دانند.» در پایان این یادداشت، تصویر قابل‌اسکن برای ورود خودکار به کانال تلگرام نشریه و مشاهده موسیقی‌های معرفی‌شده در این یادداشت قرار گرفته است. 

بخش درآمد که تیتر «خوشحالم که ناشنوا نیستم» برای آن انتخاب شده است، مقدمه‌ای است طولانی بر قطعه لا کامپانلا از اتودهای فرانزلیست از موسیقی‌دان‌های دوره رمانتیک. «موسیقی جنگ» یکی دیگر از مطالب این بخش است که به واکاوی موسیقی در جنگ وایکینگ‌ها، جنگ‌های صلیبی، جنگ عثمانی، جنگ ناپلئون، و همچنین جنگ‌های جهانی اول و دوم پرداخته است. نویسنده معتقد است که موسیقی جنگ، آواز تلخ مرگ است. 

این نشریه دانشجویی به لحاظ محتوایی مطالب بسیار مفیدی را در خود گنجانده است که می‌تواند برای دانشجویان علاقه‌مند به عرصه موسیقی قابل‌توجه باشد. از منظر فرم نیز می‌توان سادگی این نشریه را تحسین کرد هرچند در برخی موارد استفاده از تصویر می‌تواند از یکنواخت شدن صفحات و ملال احتمالی برای مخاطب جلوگیری کند. یکی از نکاتی که می‌توان به آن اشاره کرد استفاده از واژه «ریشه‌ها» بر روی جلد و زیر لوگوست که احتمالا بر همین اساس طرح یک درخت که ریشه‌های آن نیز دیده می‌شود در همه صفحات منتشر شده است. ضروری به‌نظر می‌رسد که سردبیر در یادداشت آغازین نشریه به چرایی این اقدام اشاره‌ای هرچند گذرا داشته باشد تا برای مخاطب ابهام ایجاد نشود. علاوه بر این، فقدان تیتر در صفحه نخست می‌تواند یک ضعف عمده تلقی شود؛ به‌ویژه آن‌که جز طرح یک درخت تصویر خاصی بر روی جلد به چشم نمی‌خورد.

درعین‌حال استفاده از تصاویر با کیفیت مناسب و همچنین استفاده از فونت‌های متفاوت برای تیتر مطالب صفحات داخلی از جمله اقدامات مناسب در طراحی این نشریه دانشجویی است. 

برای مشاهده این شماره «خنیا» اینجا کلیک کنید

قیاس سازشکار و انقلابی 

دانشگاه علوم پزشکی قم یکی نشریه سیاسی اجتماعی دارد که زیر نظر تشکل دانشجویی خط امام منتشر می‌شود. این نشریه دانشجویی بر روی جلد خود تصویری از رهبر فقید انقلاب اسلامی منتشر کرده و رفتار ایشان در قبال غرب را از منظر انقلابی بودن یا سازشکار بودن بررسی کرده است. این مطلب با یادآوری رئالیسم امام خمینی در برابر دشمنان خارجی، به برخورد با آن‌ها بدون ملاحظه و مصلحت‌اندیشی اشاره می‌کند و می‌نویسد: «هرچند پس از رحلت امام و تلاش برخی دولت‌ها در ایران برای نزدیکی با غرب بر پایه سیاست تنش‌زدایی تشدید شد، ولی باز هم با وجود گرایش برخی غربگرایان برای سازش، مظهر استکبار، یعنی آمریکا دست از توطئه برنداشت و راهبرد کلان خود را برای فشار و براندازی جمهوری اسلامی دنبال کرد و می‌کند.» 

یکی دیگر از مطالب این نشریه دانشجویی با تیتر جلیقه زردها در کنار تیتر اصلی منتشر شده که روایت‌گر شخصیت کمال کورسل ملقب به ابوحیدر فرانسوی‌الاصل است. 

این نشریه دانشجویی که در دو صفحه منتشر می‌شود در دومین صفحه خود نیز دو مطلب عمده خود را به موضوع بیانیه گام دوم انقلاب اختصاص داده است که با موضوع «معنویت و اخلاق» و «عزت ملی» منتشر شده است. 

فالق از لحاظ گرافیکی نیاز به یک بازنگری جدی در طراحی خود دارد. این نشریه دانشجویی بخش عمده تمرکز خود را بر روی محتوا قرار داده و همین مساله باعث شده است که دست‌اندرکاران آن از توجه به فرم و گرافیک غفلت کنند. استفاده از عکس‌های مناسب و باکیفیت، طراحی فرم مناسب و به‌روز برای صفحه‌بندی، تیترهای مناسب و توجه به اصول نگارشی و ویراستاری از جمله نکاتی هستند که در فرم هر نشریه جلب‌توجه می‌کنند و باید به آن‌ها دقت شود. 

برای مشاهده این شماره فالق کلیک کنید

جای خالی تیتر 

استتوسکوپ یک نشریه علمی و صنفی است که انتشار دوره جدید آن به تازگی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان آغاز شده است. اشکالات عمده‌ای بر روی حلد این نشریه دانشجویی دیده می‌شود که از جمله آن‌ها لوگوی نامناسب برای نشریه، تصویر نه چندان باکیفیت بر روی جلد و تیترهای بسیار زیاد در کنار یکدیگر است که باعث سردرگمی مخاطب می‌شود.

همچنین برای برخی از مطالب منتشرشده در صفحات داخلی تیترهای نامناسب و غیراستاندارد انتخاب شده است. گفت‌وگو با دکتر مسعود اعتمادی‌فر استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پیرامون بررسی رویکرد پارانئوپلاستیک بیماری و تشخیص افتراقی NMO از MS نخستین تیتری است که می‌تواند کاملا غیراستاندارد باشد. البته یک نوآوری در پایان این مصاحبه دیده می‌شود و آن‌ انتشار لینک صفحه اینستاگرام و فایل تصویری گفت‌وگو است. 

گفت‌وگوی دیری که با دکتر وحید شایگان‌نژاد منتشر شده باز هم همین اشکال را داراست. یک نشریه با تیترهای مناسب و فرم قابل‌قبول می‌تواند مخاطبان فراوانی را به سوی خود جلب کند حتی اگر محتوای مطالب آن در حد متوسطی باشد. مطلب دیگری که درباره رویکردهای درمانی NMO منتشر شده می‌تواند از این منظر دارای اشکال باشد که به صورت یکنواخت پیش‌روی مخاطب قرار گرفته است و یک تصویر کوچک و جدولی مختصر در دل آن جای گرفته است. درحالی‌که مناسب است مطالب بسیار بلند در دو یا چند شماره منتشر شوند و در بخش‌های مختلف آن‌ها از تصاویر بیشتری استفاده شود. 

در ادامه این نشریه گفت‌وگوی دیگری با دکتر اعتمادی‌فر منتشر شده که درباره اثرات متقابل NMO و بارداری است. انتشار چند گفت‌وگو با یک چهره در یک شماره نشریه، اقدامی غیرحرفه‌ای است؛ حتی اگر آن فرد بسیار شاخص هم باشد نباید چنین کاری انجام شود. مخاطب از چنین رفتاری این‌گونه برداشت می‌کند که احتمالا چنته دست‌اندرکاران این نشریه خالی است و نتواسته‌اند چهره‌های بیشتری را پای میز گفت‌وگو بنشانند. 

برای مشاهده این شماره استتوسکوپ کلیک کنید 

نگرش جدید به طب سنتی

فصل‌نامه علمی طب مکمل نشریه‌ای است که اخیرا انتشار خود را در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار آغاز کرده است. این نشریه دانشجویی نگاهی بین‌بخشی دارد به طب سنتی و طب مدرن و این دو را در کنار یکدیگر مفید تلقی می‌کند. 

طب مکمل طراحی روی جلد نسبتا قابل‌قبولی دارد اما این امکان وجود دارد که نسبت به ارتقای آن از منظر گرافیکی اقدام نماید. استفاده از رنگ سبز به‌عنوان نماد طب سنتی و رنگ نارنجی به‌عنوان نماد طب مدرن و قرار دادن برگ گیاههان دارویی در کنار داروهای جدید تلاشی است برای القای این موضوع که می‌توان این دو نوع طب را مکمل یکدیگر تلقی کرد اما لوگوی نشریه می‌تواند طراحی مناسب‌تری داشته باشد. 

طراحی صفحات داخلی نسبت به طراحی روی جلد قابل‌قبول‌تر است. استفاده از تصاویری که در نسل جدید سایت‌های اطلاع‌رسانی مورداستفاده قرار می‌گیرند اقدامی قابل‌تحسین است. این نشریه دانشجویی در نخستین مطلب خود به رویکرد وزارت بهداشت دولت دوازدهم در قبال طب سنتی پرداخته است و می‌نویسد: «تشکیل دبیرخانه شورای آموزش طب سنتی و مکمل در وزارت بهداشت، ستاد گیاهان دارویی و تأسیس دانشکده طب سنتی اقداماتی مؤثر و مهم در راستای نهادینه کردن و ساماندهی این علوم در ایران هستند.»

این فصل‌نامه علمی همچنین وضعیت طب سنتی در سایر نقاط جهان را نیز موردبررسی قرار داده و از اقبال مردم کشورهای دیگر نسبت به این نوع طب خبر می‌دهد. مزاج‌های چهارگانه سوداوی، صفراوی، بلغمی و دموی در مطلب دیگری مورد واکاوی قرار گرفته و تغذیه مناسب برای هر یک از انواع این مزاج‌ها بیان شده است. 

دو صفحه اینفوگرافی نیز به وضعیت طب سنتی در کشورهای دیگر اختصاص یافته است. آلمان، ایالات متحده آمریکا، کانادا، بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و اروپای شرقی در این اینفوگرافی موردبررسی قرار گرفته‌اند و توضیحات مفصلی درباره وضعیت طب سنتی در آن‌ها بیان شده است. 

این نشریه دانشجویی همچنین برای برخی بیماری‌ها براساس طب سنتی نسخه پیچیده است. درمان یبوست، کاهش درد مفاصل، رفع افسردگی، بهبود آفت دهان، درمان بی‌خوابی مزمن، بهبود دیابت، درمان چاقی و رفع سوءهاضمه از جمله این مشکلات و بیماری‌ها هستند. 

از جمله تکات مثبت این نشریه، توجه به قالب‌های مدرن به لحاظ فرمی است به‌گونه‌ای‌که در چندین بخش از این نشریه اینفوگرافی و استفاده از عکس‌نوشت به چشم می‌خورد که می‌تواند با حوصله مخاطبان امروزی نیز سازگار باشد. 

برای مشاهده این شماره «طب مکمل» کلیک کنید

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.