دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۳

مهدی گلشنی در دانشگاه علوم پزشکی قم:

برخی به دنبال ترویج معنویت سکولار هستند

گزارش تصویری افتتاحیه مدرسه تابستانه سلامت و دین دانشگاه علوم پزشکی قم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم افتتاحیه چهارمین دوره مدارس تابستانی سلامت و دین که در مجتمع پردیس دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد با بیان اینکه برخی با هدف سوءاستفاده از معنویت، معنویت سکولار را ترویج می‌کنند، گفت: علمی که امروزه در دانشگاه‌ها مطرح است زاییده حواس است درحالی‌که علم در پی آن است که نظم موجود در جهان را کشف و پدیده‌ها را بر اساس آن تعریف کند.

به گزارش مفدا از قم، مهدی گلشنی پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه چهارمین دوره مدارس تابستانی سلامت و دین که در مجتمع پردیس دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: غربی‌ها با وجود اینکه سکولار شدیدی را دنبال می‌کنند اما برخی تحولات مثبت نیز داشته‌اند که کمتر در محیط ما منعکس شده است، اکنون موضوع دین و سلامت در غرب به سن ۴۰ تا ۵۰ سالگی خود رسیده اما در ایران اسلامی طی یکی دو دهه اخیر دنبال شده است.

وی با بیان اینکه برخی با هدف سوءاستفاده از معنویت، معنویت سکولار را ترویج می‌کنند، اضافه کرد: علمی که امروزه در دانشگاه‌ها مطرح است زاییده حواس است درحالی‌که علم در پی آن است که نظم موجود در جهان را کشف و پدیده‌ها را بر اساس آن تعریف کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ایکه دین به دنبال پاسخ‌گویی به یک موجود متعال برای تحول حیات اوست، عنوان کرد: برخی نیز در ایران اسلامی همانند غرب صحبت از معنویت سکولار می‌کنند و به دنبال سواستفاده از معنویت هستند.

وی خاطرنشان کرد: برخی از بزرگ‌ترین علما و اندیشمندان خداباور بودند اما بیشتر آن‌ها سکولار بودند و اعتقاد داشتند در قرن بیستم دین هیچ جایگاهی نخواهد داشت درحالی‌که عواملی از جمله آثار منفی علم مدرن و منافع فردی و اجتماعی دین موجب ابقای دین شد چراکه علم مدرن ابزارهایی می‌ساخت که بشر را از بین می‌برد و دین به زندگی بشر توجه داشت.

گلشنی با بیان اینکه بر اساس اعتقاد برخی اندیشمندان دین موجب شادی و افزایش تعاملات اجتماعی می‌شود، تصریح کرد: دین امکان مقابله با تنش‌های مختلف را فراهم می‌سازد و برای شخص یک جهان‌بینی خوش‌بینانه ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ادیان و اعتقادات دینی به دغدغه‌های انسان پاسخ می‌دهند، مطرح کرد: امروزه توجه به اثر دین در حوزه سلامت از حاشیه به متن رسیده است و بیشتر کتاب‌هایی که در غرب به چاپ می‌شود به موضوع‌های دین، معنویت و سلامت اختصاص دارد.

گلشنی یادآور شد: تجربه‌ها و آزمایش‌های مختلف نشان داده که دین و معنویت در ارتقای و حفظ سلامت جامعه بسیار تاثیرگذار است و در این راستا تاکنون مطالعات بسیاری صورت گرفته و توجه افراد به دین بیشتر از گذشته شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.