یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۷

رشید جعفرپور خبر داد:

ابلاغ رسمی مصوبه تشکیل شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌ها در استان‌ها

جعفر پور

یکی از اعضای شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها از ابلاغ مصوبه تشکیل دفاتر استانی این شورا در استان‌ها خبر داد و گفت: وزارت علوم این مصوبه را طی روزهای گذشته به دانشگاه‌های سراسر کشور ابلاغ کرده است تا از این به بعد دانشگاه‌های هر استان در مورد فعالیت‌های قرآنی استان خود تصمیم‌گیری کنند.

به گزارش مفدا، رشید جعفرپور، رئیس اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا؛‌ با اشاره به جلسه اخیر شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و تصویب مصوبه‌ای در مورد تشکیل دفاتر استانی این شورا، گفت: بر اساس مصوبه مذکور مقرر شده است تا هر استان به طور مستقل یک شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت در دانشگاه‌ها داشته باشد. آیین‌نامه این شورا بیش از دو ماه مورد بررسی کارشناسان قرار گرفت تا اینکه در نهایت در جلسه اخیر شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها مصوب شد.

وی با اشاره به اینکه مدل این شوراها در هر استان مانند مدل مرکز خواهد بود، افزود: رئیس این شوراها در هر استان رئیس دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در آن استان است و معادل‌ اعضای شورای مرکزی، در شوراهای استانی نیز عضو وجود دارد. بر همین اساس تعداد اعضای رسمی حاضر در این شورا در استان‌ها ۱۲ خواهد بود.
جعفرپور تصریح کرد: علاوه بر ۱۲ عضو دانشگاهی این شورا که در تمامی جلسات حضور دارند، نماینده قرآنی بسیج اساتید استان، نماینده قرآنی مراکز آموزش عالی غیر انتفاعی استان، نماینده قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه، نماینده قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی، نماینده قرآنی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و نماینده سایر نهادهای اداری یا فرهنگی مرتبط و کارشناسان فرهنگی خبره و نخبه استان نیز به فراخور می‌توانند برای حضور در جلسات این شورا دعوت شوند.
رئیس اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم در مورد دبیر شورای استانی و نیز محل استقرار آن بیان کرد: مقرر شده است تا در اولین جلسه دبیر شورا به رأی گذاشته شود، با این وجود محل استقرار شورا در دفتر رئیس استانی دفاتر نمایندگی مقام معظم رهبری در استان در نظر گرفته شده است.
وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به مزیت‌های شکل‌گیری این شورا اشاره و با تأکید بر رسیدن به هم‌افزایی و هماهنگی در اجرای فعالیت‌های قرآنی در استان، گفت: این موضوع پس از صدور بیانیه گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری اهمیت دو چندانی پیدا کرده است. با توجه به اینکه جریان‌سازی، گفتمان انقلابی در دانشگاه لازم است و باید بیش از پیش در دستور کار دانشگاه‌ها قرار بگیرد، تشکیل این شورا در استان‌ها می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.
این عضو شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت در دانشگاه‌ها با تأکید بر اینکه شوراهای استانی می‌تواند به شناسایی ظرفیت‌های استانی کمک کند، اظهار کرد: شناسایی ظرفیت همکاری بین دانشگاه‌ها در مسائل قرآنی با کمک این شوراها بیشتر از هر زمان دیگری خواهد بود. 

دستگاه‌های دانشگاهی اعم از دانشگاه آزاد تا پیام نور و ... مصوبه تشکیل این شورا در استان‌ها را ابلاغ کرده‌ بودند، تنها ابلاغ رسمی وزارت علوم باقی مانده بود تا این کار استحکام و رسمیت خود را پیدا کند. وزارت علوم نیز این مصوبه را در تاریخ ۲۴ تیرماه به صورت رسمی به دانشگاه‌ها ابلاغ کرده است.

وی در ادامه این گفت‌وگو، شکل‌گیری این شوراها را تحولی در حوزه فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌ها بیان کرد و گفت: این شورا کارها را از حالت ستادی که در دستگاه‌ها و در انجام می‌شود، خارج می‌کند و دست استان‌ها و دانشگاه‌ها را در فعالیت‌های قرآنی کمی باز می‌کند تا بتوانیم از نظرات آنها نیز استفاده ببریم، لذا من اعتقاد دارم شکل‌گیری این شوراها می‌تواند تحولی در این عرصه باشد.
رئیس اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم در ادامه در پاسخ به این سوال که این شوراها تا چه میزان می‌توانند خروجی‌های ملموس و اثرگذاری برای ارتقا فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌های هر استان داشته باشند، گفت: قطعاً اثرات ملموسی خواهد داشت، اختیار دادن به استان‌ها و تصمیم‌گیری در مورد فعالیت‌های قرآنی استان با توجه به شرایط منطقه‌ای که دارند، برداشتن یک گام جدید است و به نظرم ظرفیت‌های زیادی را احیاء خواهد کرد و باعت تقویت هم‌افزایی بین دانشگاه‌ها در استان می‌شود.
جعفرپور در مورد اعتبار خروجی‌ها و مصوبات این شوراها در هر استان نیز بیان کرد: بر اساس سازوکاری که پیش‌بینی شده است تلاش شده است تا تداخلی بین مصوبات شورای مرکزی با شوراهای استانی به وجود نیاید. بر اساس این سازوکار جشنواره‌هایی که در سطح وزارتخانه و در سطح ملی برگزار می‌شود در شورای اصلی و مرکزی بررسی و ابلاغ می‌شود. همچنین فعالیت‌های داخل استان، نحوه برنامه‌ریزی و اجرا در استان نیز به شوراهای استانی واگذار شده است. در حقیقت شوراهای استانی بازوی شورای ملی در استان خود خواهند بود و کمک می‌کنند تا مسائل قرآنی مرتبط با دانشگاه‌ها را بومی‌سازی شده پیش ببرند.
رئیس اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم در مورد فواصل زمانی برگزاری جلسات این شورا در استان‌ها افزود: مقرر شده است تا جلسات آن در فواصل زمانی سه ماهه برگزار شود، به دانشگاه‌ها نیز ابلاغ شده است که مصوبات این شوراها در هر استان برای دانشگاه‌های همان استان الزام‌آور و لازم‌الاجراست. همچنین مصوبات نیز باید با دبیرخانه مرکزی گردش کار شود.
این عضو شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت در دانشگاه‌ها همچنین در مورد زمان برگزاری اولین جلسه شوراهای استانی نیز بیان کرد: دستگاه‌های دانشگاهی اعم از دانشگاه آزاد تا پیام نور و ... مصوبه تشکیل این شورا در استان‌ها را ابلاغ کرده‌ بودند، تنها ابلاغ رسمی وزارت علوم باقی مانده بود تا این کار استحکام و رسمیت خود را پیدا کند. وزارت علوم نیز این مصوبه را در تاریخ ۲۴ تیرماه به صورت رسمی به دانشگاه‌ها ابلاغ کرده است، لذا الان تمامی دانشگاه‌های کشور به خصوص دانشگاه‌های مادر این مصوبه را دریافت کرده‌اند و بر اساس برنامه جلسات این شورا را تشکیل خواهند داد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.