سه‌شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰

در گفت‌وگو با دانشجویان مطرح شد:

از ارائه جلوه متفاوت سلامت تا رفع خلاءهای دینی دانشجویان در مدارس تابستانی سلامت و دین

گزارش تصویری افتتاحیه مدرسه تابستانه سلامت و دین دانشگاه علوم پزشکی قم

جمعی از دانشجویان شرکت‌کننده در مدارس تابستانی سلامت و دین دانشگاه علوم پزشکی قم با تاکید بر نقش این مدارس در رفع خلاهای دینی دانشجویان و ارائه جلوه متفاوتی از سلامت، خواستار افزایش جامعه مخاطبان و توسعه این مدارس تابستانی شدند.

به گزارش مفدا قم، چهارمین دوره مدارس تابستانی سلامت و دین به همت دانشکده سلامت و دین دانشگاه علوم پزشکی قم از روز سی‌ام تیرماه در مجتمع دانشگاهی پردیس این دانشگاه کار خود را آغاز کرده است و تا دوم مردادماه ادامه خواهد داشت.

پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا به‌منظور بررسی نقاط قوت و ضعف دوره و استفاده از نظرات و پینشهادات دانشجویان شرکت‌کننده در این مدارس تابستانی، گفت‌وگویی با برخی از آن‌ها داشته است.

"شیدا قاسمی" دانشجوی پزشکی سال ۹۶ دانشگاه علوم پزشکی آبادان با بیان اینکه به واسطه یکی از دوستان خود با این مدارس تابستانی آشنا شدم، مطرح کرد: : این مدارس تابستانی دارای موضوع‌های نو و جدیدی است که شبیه به آنرا ندیده بودم، کتاب‌ها و مقالاتی که خوانده و دنبال کرده بودم اصلا شبیه به این مباحث نیست، به نظرم آمد که موضوع مفیدی می‌تواند باشد! چون که اطلاعاتم در این زمینه‌ها محدود بود، حس کردم شروع این کار می‌تواند حرکت جدیدی برای من باشد.

وی با اشاره به اینکه مراسم افتتاحیه خوب و معقول بود، اضافه کرد: مطالبی که در این مدارس ارائه می‌دهند باید از منابع معتبر باشد و در کنار آن منابع معتبرتری را هم ارائه کنند که ما بتوانیم از آنها استفاده کنیم و بتوانیم اگر خواستیم فرد دیگری را که در این دوره‌ها شرکت نکرده را متقاعد کنیم، حرفمان را با سند و مدرک به آن‌ها اثبات کنیم و اگر با کیفیت مورد نظر هم ارائه شود، قطعا آنرا برای دیگران تبلیغ خواهیم کرد.

قاسمی از کوتاه بودن به‌عنوان دیگر مزیت مدارس تابستانی سلامت و دین نام برد و ادامه داد: هم‌زمان با این مدرسه تابستانی، مدرسه تابستانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دیگر شهرها نیز فعال بود اما با توجه به اینکه شهریورماه آزمون علوم پایه داریم، مناسب‌ترین زمان برای شرکت در مدرسه تابستانی اکنون است.

*شرکت در مدارس تابستانی سلامت و دین برگ زرینی در زندگی بنده است

همچنین، شهره جعفری دانشجوی ارشد آموزش بهداشت و ارتقا سلامت دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: به صورت اتفاقی با این مدارس تابستانی آشنا شدم و این اتفاق را برگ زرینی در زندگی‌ام می‌دانم و از طریق سایت دانشگاه علوم پزشکی زنجان با این برنامه آشنا شدم و ثبت‌نام کردم.

وی ادامه داد: همه به قطره قطره خون شهدا مدیونیم و باید در راستای حفظ انقلاب کوشا باشیم؛ انقلابی که به زور تهدید، جبر و غیره سعی دارند آن را از دست ما بگیرند. ما باید در راستای رسیدن جامعه به این اهداف در این مدارس تابستانی شرکت کنیم و نگذاریم پرچمی که شهدای ما بلند کرده‌اند به زمین بیافتد.

*شرکت‌کنندگان فقط به دانشجویان محدود نشوند

جعفری از حضور خود در مدرسه تابستانی احادیث و سلامت یاد کرد و افزود: تاکنون همه چیز بی‌نظیر بوده است و میزبانی فوق‌العاده‌ای از ما داشتند که به امید خدا کلاس‌ها نیز اینگونه باشد و با توجه به هدف‌های والایی که تعریف شده است باید این برنامه‌ها را توسعه دهند و این برنامه را فقط به دانشجوها محدود نکنند و در این راستا کارشناسان پژوهش نیز می‌توانند شرکت کنند. 

عرفان علیجانیان دانشجوی رشته فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین که برای نخستین بار در مدارس تابستانی سلامت و دین حضور یافته است، در مورد هدف خود از شرکت در این مدارس اظهار کرد: میخواستم نظرات و عقاید دین را در حوزه سلامت بدانم و بعدا در کار از آن‌ها بهره‌مند شوم.

وی با اشاره به اینکه کارگاه‌ها و مراسم‌ها به شیوه مطلوبی برنامه‌ریزی شده است، تصریح کرد: توسعه و گسترش این برنامه می‌تواند نتایج بسیاری را به دنبال داشته باشد چراکه اگر تعداد دانشجویانی که در این دوره شرکت می‌کنند بیشتر شود میزان تاثیرگذار نیز بیشتر می‌شود.

علیجانیان تبلیغات مدارس تابستانی سلامت و دین را ضعیف دانست و گفت: اگر تبلیغات موثرتری با استفاده از فضای مجازی و صدا و سیما دنبال شود شاهد توسعه و گسترش خواهیم بود.

علی حسنعلی‌زاده دانشجوی ترم آخر رشته داروسازی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه با دیدن تبلیغ مدارس تابستانی سلامت و دین در کانال اطلاع‌رسانی دانشگاه از برگزاری این مدارس خبردار شدم، تصریح کرد:بنده در رشته  فقه سلامت حضور یافتم چراکه با خود عهد کرده بودم که اگر موفق بشم و به رشته مورد علاقه برسم، در موضوعات حوزه و فقه وارد شوم و این مباحث از علایق من است.

*امروزه با خلاهای دینی در میان دانشجویان مواجه هستیم

وی از وجود ضعف علمی در مدارس و دانشگاه‌ها گلایه کرد و گفت: درصورتی که همه مباحث علمی در مباحث دینی اسلام ارائه شده است اما دانشجویان سردرگم هستند، بنده دوست دارم که حوزویان بیشتر در دانشگاه‌ها وارد شوند چراکه امروزه با یک خلاهای دینی میان دانشجویان مواجه هستیم و رفع این خلاء دغدغه بنده است و تمایل دارم که با فراگیری این مطالب، آنرا به دیگران هم آموزش دهم. حتی  اگر به درد یک نفر هم بخورد، برای من کافی است.

حسنعلی زاده بر لزوم گسترش تبلیغات مدارس تابستانی سلامت و دین تاکید کرد و ادامه داد: هر چند آمدن دانشجویان از شهرهای مختلف به قم ساده نیست اما به نظرم بهتر است که این برنامه‌ها محدود به قم نشود و در شهرهای مختلف و بیشتری برگزار شود و همچنین از گروه‌های مختلف دانشجویی مثل بسیج و انجمن‌های علمی بیشتر استفاده شود چراکه اکنون خیلی از دانشجویان از برگزاری این دوره خبر ندارند.

خبرنگاران؛ فاطمه پریمی، سید هاشم علوی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.