دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۰

جلسه متخصصان و خیران حوزه سلامت روان، درخصوص مراسم بزرگداشت یکصدمین سالگرد تاسیس مرکز روانپزشکی "رازی" (امین آباد) برگزار شد

دانشگله علوم بهزیستی

نشست مشورتی جمعی از متخصصان، خیران و دست اندرکاران حوزه سلامت روان در خصوص برگزاری مراسم یکصدمین سال تاسیس مرکز آموزشی درمانی روانپزشکی رازی (امین آباد) در معاونت درمان و توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛ دکتر "امیر مسعود عرب" رئیس دانشگاه طی سخنانی در این نشست گفت: اسناد قدیمی نشان می دهد که یک اتفاق بزرگ در راه است، اینکه در سالهای دور محلی برای حمایت و نگهداری بیماران روانی در نظر گرفته شده است و این فرصتی است تا بتوانیم قدمت این بیمارستان را ثبت نماییم و کار کردن با طیفی از بیماران که مدل های پیشرفته ای از بیماران روانی را تشکیل می دهند با حضور تک تک شما عزیزان در آن بیمارستان و تلاش های شما امکانپذیر است و سبب شده تا نوع نگاه ها و نگرش ها به عرصه بیماران روانی عوض شود.

    دکترعرب افزود: ساخت ساختمانی با وسعت ۱۰ هزار مترمربع توسط خانواده مرحوم نظام مافی، قابل تقدیر و ستایش است و این سیر تکاملی ذات بشری است که رو به جلو حرکت می کند و هر چه زمان به جلو می رود، شاهد ارتقای سطح خدمات کیفی خواهیم بود و برگ جدیدی در این مرکز ورق می خورد و با افتتاح بخش های جدید نظام مافی و ایثار، مرحله جدیدی از ارائه انواع خدمات از جمله دندانپزشکی، سالمندی، رفاه و توانبخشی حرفه ای و مسائل جسمی، با نگاه ویژه ای اجرایی خواهد شد.

   دکتر" بیژن خراسانی " معاون درمان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی  در بخش ابتدایی این نشست، به چگونگی برگزاری مراسم یکصدمین سال تاسیس مرکز روانپزشکی رازی و جلسات متعددی که توسط  ستاد این مراسم  در دانشگاه برگزار شده، اشاره کرد و هدف از برگزاری این جلسه را دریافت نقطه نظرهای پیشکسوتان و فرهیختگانی ذکر کرد که سالهای زیادی از عمر خود را صرف ارتقای کمی وکیفی این مرکز روانپزشکی کردند، تا پس از بررسی پیشنهادها با خرد جمعی که وجود دارد، بتوانیم به هر چه با شکوه تر برگزار شدن مراسم بزرگداشت یکصدمین سالگرد تاسیس مرکز رازی، کمک نماییم.

   دکتر" محمدرضا خدایی اردکانی" معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه و مدیر گروه روانپزشکی رازی نیزگفت: امیدوارم بتوانیم این مراسم را به خوبی برگزار نماییم، این قسمت از محل فعلی مرکز از سال ۱۳۳۶ به محلی برای ارائه خدمات به بیماران روانی واگذار شده است و شایسته است  تا از نام افرادی همچون " دکتر احمد نظام، دکتر رضوی، دکتر قاسم عسگری و دکتر سپهریان " که سالها ریاست مرکز را عهده دار بوده و در تاریخ این بیمارستان تاثیرگذار بودند، در نامگذاری ساختمان های بیمارستان استفاده کنیم.

   دکتر خدایی در ادامه پیشنهاد داد: موزه ای در محلی از بیمارستان بنا شود تا در روز برگزاری مراسم بتوانیم عکسها و اسناد و وسایلی که از قدیم در این بیمارستان وجود دارند و یا محصولات خلق شده توسط مددجویان مرکز را به نمایش بگذاریم.

   دکتر "صمدی " روانپزشک و از روسای اسبق بیمارستان به نقش خیران و نیکوکاران اشاره کرد که در آن مراسم حتماً از ایشان به نحو شایسته ای تقدیر بعمل آید، چون نقش مهمی در نگهداری از بیماران روانی دارند.

   دکتر "رستگار" نماینده خانواده مرحوم نظام مافی به این نکته اشاره کرد که خوشبختانه افتتاح بخش "مرحوم نظام مافی" مصادف با برگزاری این مراسم  با شکوه شده است.

   خانم " دهباشی زاده " مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا (احبا ) گفت: من از سالیان گذشته بیمارستان روانپزشکی رازی را می شناسم و کم و بیش از فعالیت آن با خبرهستم ، این اتفاق بسیار خوبی برای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است و باید از آن به نحو احسنت در جهت ارائه خدمت جدید استفاده شود، چرا که بیماران روانی زمانی نیاز به نگهداری داشتند، اما اکنون نیازمند این هستند که پس از انجام توانبخشی و درمان ، به خانواده و جامعه بازگردانده شوند و فکری به حال اشتغال آنان شود.

   گفتنی است، مرکز آموزشی – درمانی روانپزشکی رازی (امین آباد) بعنوان بزرگترین مرکز روانپزشکی در خاورمیانه، از جمله مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است که خدمات درمانی انواع اختلالات اعصاب و روان را بصورت تخصصی ارائه می دهد.

   این مرکز آموزشی و درمانی که در منطقه امین آباد شهر ری واقع شده است، از توان علمی اساتید و متخصصان بنام حوزه سلامت روان برای درمان بیماران بهره می گیرد.

تهیه خبر: تهرانی زاده

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.