دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱

تفاهم‌نامه «همکاری‌های رسانه‌ای» بین وزارت بهداشت و دانشکده خبر منعقد شد

پنجمین اجلاس سراسری مدیران شعب دانشگاهی مفدا به روایت تصویر

تفاهم نامه همکاری بین معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دانشکده خبر با هدف برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه فعالان رسانه‌ای مفدا منعقد شد.

به گزارش مفدا، تفاهم نامه همکاری بین معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دانشکده خبر (خبرگزاری ایرنا) توسط دکتر سیما سادات لاری؛ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دکتر محمد علی زکریایی؛ رییس دانشکده خبر به منظور برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه فعالان رسانه‌ای مفدا پنجم مردادماه در مرکز بین‌المللی همایش‌های رازی منعقد شد.

در ابتدای این مراسم که در خلال پنجمین اجلاس مدیران شعب دانشگاهی مفدا برگزار شد، معاون وزیر بهداشت، گفت: معاونت فرهنگی و دانشجویی تنها معاونت در وزارت بهداشت است که دارای روابط عمومی مستقل، قوی و موفق است و توانسته فضای بازتری را در این حوزه ایجاد و مخاطبین خوبی را به خود اختصاص دهد.

وی جایگاه پایگاه خبری مفدا را مرهون تلاش‌های دکتر محمد رضا فراهانی؛ معاون فرهنگی و دانشجویی پیشین وزارت بهداشت دانست و ابراز داشت: یاد می‌کنیم از دکتر فراهانی که آغاز کننده این مسیر بودند و امید داریم که برکات این کار در زندگی دکتر جاری باشد. از تیم مفدا نیز کمال تشکر را دارم که در اقصی نقاط کشور با عشق و علاقه‌ای که آقای معماری؛ مدیر روابط عمومی فرهنگی و دانشجویی وزات بهداشت در دل نیروهای خود ایجاد کرده است، توانسته به خوبی اهداف رسانه‌ای خود را در مفدا دنبال کنند.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر این که اصل ارتباطات را نمی‌شود انکار کرد، بیان داشت: هر فردی در هر جایگاهی از این فضا مغفول بماند هوشمندی خود را زیر سؤال می‌برد. در حقیقت هوش اجتماعی این نکته را یادآور می‌شود که امروزه روابط عمومی و رسانه حرف اول را در دنیا می‌زند و به نوعی بال پرواز هر جایگاهی است‏، چنانچه ارتباطات است که می‌تواند تلاش‌های ما هر چه اندک و یا بزرگ را بالا ببرد و حس بهتری را به مخاطبین منتقل کند.

لاری کار رسانه را کاری بسیار ارزشمند توصیف کرد و اظهار داشت: رسانه کم کم و به تدریج در جامعه در حال دیده شده است، البته انسان‌های نخبه سریعتر این شرایط را درک می‌کنند  و شما به عنوان مدیران شعب دانشگاهی مفدا باید این درک را سرعت بدهید زیرا تکنولوژی خیلی سریعتر از ما در حال حرکت است و نباید از آن جا ماند.

وی به کار گرفتن نیروی انسانی متخصص در حوزه رسانه در دانشگاه‌های علوم پزشکی را امری دشوار دانست و ضمن تشکر از تلاش‌های شبانه روزی مدیر مفدا و همکاران ستادی ایشان، ابراز داشت: وظایف وزارت بهداشت به شکلی است که رشته‌های تخصصی حوزه فناوری و ارتباطات در آن وجود ندارد و بر همین اساس فراهم کردن تیمی در این سطح از فعالان علاقمند در حوزه رسانه کار سختی است. در این چند سال آقای معماری زحمات بسیاری برای در کنار هم نگاه داشتن این تیم کشیده‌اند و تا کنون توانستند ۵۰ درصد توانمندی رسانه‌ای را در نیروهای خود ایجاد کنند که امید داریم با عقد این تفاهم نامه توانمندی حرفه‌ای در این فضا ایجاد شود.

 وی در پایان با بیان این که همه امور علم خود را دارد و اگر ضرری خورده‌ایم به دلیل عدم انجام کار بر مبنای علمی و اصولی بوده است، گفت: اکنون مفدا و دانشکده خبر مانند یک خانواده تلاش دارند تا فضای حرفه‌ای رسانه را ایجاد کنند و مطمئنا در این فضا موفق خواهند بود.

در ادامه ذکریایی رییس دانشکده خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی بیان داشت: ساحت رسانه بسیار بالاتر از آن چیزی است که ما به آن اعتقاد داریم و مهمتر این که اساساً بدون توجه به ساحت رسانه چیزی در این عالم وجود ندارد. تمام اقتصادهای جهانی، حوزه‌های فرهنگی، ارتباطات، اجتماعی و سیاسی در سایه این ساحت است که بازنمایی می‌شود. امروز رییس جمهور یک کشور  معتبر قبل از آن که کاری را آغاز کند، در ابتدای صبح توئیت این موضوع را می‌زند تا به این واسطه این خبر را در صدر اخبار دنیا قرار دهد زیرا این ساحت و جایگاه برایشان دارای اهمیت است.

وی با بیان این که ساحت رسانه به قدری دارای اهمیت است که باید وارد این فضا شویم، گفت: امروز اگر کسی شبکه‌های اجتماعی را نشناسد و از این فضا در مسیر اهداف و ماموریت‌های خود استفاده نکند کاری انجام نداده است. حوزه‌های پیشگیری، برنامه و اقدام در این حوزه شکل می‌گیرد و خوشبختانه همکاران ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بسیار علاقمند هستند تا بتوانیم این نگاه و روش جدید را در اختیار مدیران پایگاه خبری مفدا قرار دهیم و ما نیز با افتخار این مهم را پذیرفته‌ایم.

زکریایی معماری اطلاعات را مشکل دیگر کشور در حوزه رسانه دانست و بیان داشت: است مشکل دوم ما در کشور نداشتن معماری اطلاعات است. در حقیقت اطلاعات قیمت دارد و به نوعی سرمایه محسوب می‌شود. به دیگر معنا این که من این موارد را معماری کنم هنر بزرگی است. اگر امروز ما نتوانیم با ابزارها و نرم افزارهایی آشنا شویم که کارها را تا چند برابر کوچکتر و سرعت انجام امور را ارتقا می‌دهند چگونه می‌توانیم کاری را درست انجام دهیم.

رییس دانشکده خبر سوزن بانی را موضوع مهم دیگر در حوزه رسانه دانست و ابراز داشت: ما باید به جای انجام کار بیهوده سوزن‌بانی انجام دهیم، یعنی سامانه‌ای را ایجاد کنیم که به سمت مسیرهایی که دوست داریم  حرکت کنند.

وی در پایان گفت: دانشکده خبر تفاهماتی با دانشگاه‌های معتبر دنیا در دست انجام دارد تا تجربه‌های این دانشگاه‌ها را به داخل کشور وارد کند. متاسفانه در کشور هنوز یک مرکز دیپلماسی رسانه‌ای وجود ندارد و دانشکده خبر می‌تواند با ظرفیتی که دارد و ظرفیت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به موفقیت‌های بسیار خوبی در این مسیر نائل شود. من بسیار خرسندم که در خدمت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت هستم و این موضوع را یادآور می‌شوم که مدرکی که در پایان این دوره‌ها به شما ارائه می‌گردد مدرکی استاندارد، قابل ترجمه و دارای گرید بین‌المللی است.

در ادامه بسته تفاهم نامه همکاری معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دانشکده خبر میان دکتر لاری و دکتر زکریایی به عنوان هدیه تقدیم شد و هر دو طرف بر اجرای هر چه بهتر این تفاهم نامه تاکید کردند.

 انعقاد این تفاهم‌نامه اولین گام آغاز فعالیت‌های «باشگاه رسانه‌ای مفدا» است و تا پایان سال دوره‌های آموزشی متعددی ویژه فعالان رسانه‌ای مفدا با مشارکت دانشکده خبر ایرنا برگزار خواهد شد.

پنجمین نشست سراسری مدیران شعب دانشگاهی مفدا امروز شنبه پنجم مرداد ماه در مرکز همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز به کار کرد و تا یک شنبه ادامه خواهد داشت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.