سه‌شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴

اعتیاد در میان دانشجویان

اعتیاد به مواد مخدر از معضلات بنیادی است که در جامعه ما به علل مختلف به یکی از انحرافات اثر گذار و بحران زا مبدل شده است

مخدر

جلسه پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و آسیبهای اجتماعی در معاونت فرهنگی وامور دانشجویی علوم پزشکی یاسوج روز سه شنبه هشتم مرداد ماه سال جاری برگزار شد.

به گزارش مفدا یاسوج ؛ دکتر سید ابوالقاسم هادی نیا معاون فرهنگی دانشجویی عنوان کرد: دانشجویان به عنوان سرمایه‌های بزرگ فکری و نیروی انسانی بالقوه نقش بزرگ و انکار ناپذیری در موفقیت و رستگاری هر جامعه‌ای می‌توانند داشته باشند. از سوی دیگر این سرمایه‌های گران بها در معرض آسیب‌های جدی اجتماعی از جمله اعتیاد قرار دارند.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج کفت :ما انتظارمان از دانشجویان بیشتر از اقشار جامعه است که خوب وبد را بهتر می شناسند وتشخیص می دهند واز مصرف مواد مخدر بدور باشند، اماشاهدیم که مصرف این مواد  روبه افزایش است.امیدواریم با همکاری وتلاش بتوانیم از این خطر بزرگ را در بین دانشجویان عزیز برطرف کنیم.

وی بهبود تغذیه دانشجویان ، بازدید از خوابگاه ها ، توسعه ورزش و امکانات ورزشی در خوابگاه‌ها ، نشاط وشادی وبرگزاری اردوهای تفریحی را اگر گسترش دهیم به بهبود فضای خوابگاهی ودانشجویی ما کمک می‌کند.

دکترحمداد آرانپور مدیر گروه واحد بهداشت روانی معاونت بهداشت استان،به راهکارهای پیشگیری از اعتیاد دربین دانشجویان اشاره نمود ومواردی مانند غربالگری وشناسایی افراد در معرض خطر،شناسایی افرادمصرف کننده ،آموزش مهارتهای زندگی ،فعالیتهای جایگزین ،مشاوره های تلفنی ورایانه ای،راه اندازی اتاق های فکر وپر کردن اوقات فراغت دانشجویان برشمرد.

دکتربهروز یزدان پناه مشاوره رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: متاسفانه همجواری کشور ایران با کشور افغانستان که یکی از تولید کنندهای اصلی مواد مخدر در کشور است باعث گسترش این آسیب اجتماعی شده است.

وی با اشاره به شیوع اعتیاد به روانگردان ها و مواد مخدر صنعتی در میان جوانان و حتی دانشجویان کشور، خاطر نشان کرد: آمارها نشان می دهد، استفاده از ریتالین و قرص های شب امتحان در میان دانشجویان، مقدمه ای برای شروع اعتیاد روانی است.

یزدان پناه ، عوامل فردی و ویژگی های شخصیتی مانند وجود اضطراب، استرس، اختلال روانی، افسردگی و یأس و سرخوردگی، ضعف و فقر شخصیتی باعث جستجوی فرد به دنبال عامل تسکین دهنده و شخصیت بخش می شود که مصرف مواد مخدر و به تدریج اعتیاد به آنها یکی از این عوامل به ظاهر تسکین دهنده می باشد. این مسئله با توجه به فشارهای روانی در میان دانشجویان نقش مهمی در اعتیاد به مواد مخدر دارد

الهام رحیمی مسئول اداره مشاوره وسلامت روان دانشگاه گفت ، پیشگیری به عنوان کم هزینه ترین و تاثیرگذارترین اقدام در جهت جلوگیری از ابتلای افراد به اعتیاد محسوب می شود.

وی عنوان کرد ؛ اعتیاد یک بیماری اجتماعی است که البته و به طور ویژه عوارض جسمی و روانی نیز دارد. از آنجا که اعتیاد منجر به انحرافات فراوانی در جامعه می شود، فرد معتاد و احتمالا خانواده اش را به جرم و انحراف سوق می دهد، برای فرد و خانواده اش هزینه های فراوان مادی، اجتماعی و حیثیتی دارد، تغییرات روانی در فرد به وجود آورده و وی را دچار حالت آنومیک نموده و از مشارکت اجتماعی بازمی دارد و همچنین خرید و فروش آن در جامعه نیز نوعی انحراف اجتماعی و اقتصادی محسوب می شود، از همین روست که می توان این پدیده را نوعی مسئله اجتماعی مهم در نظر گرفت

        خبر مردانی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.