یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۶

نخستین جشن «نفس» در کاشان برگزار شد

جشن نفس كاشان

نخستین "جشن نفس" کاشان، به منظور گرامیداشت یاد متوفیان مرگ مغزی اهدا کننده و تکریم خانواده‌های آنان، در دانشگاه علوم پزشکی کاشان برگزار شد.

به گزارش مفدا کاشان، این مراسم با حضور دکتر کتایون نجفی زاده مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان و دکتر قبادی قائم مقام انجمن اهدای عضو ایرانیان،  دکتر محمد حسین اعرابی، رییس، مسئولان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی کاشان و شهرستان، خانواده‌های اهدا کننده کاشانی و تعدادی از گیرندگان عضو  و بیماران لیست انتظار در این دانشگاه برگزار شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشن در این مراسم، ضمن سپاسگزاری از برگزاری این برنامه گفت: در این سالن کسانی حضور دارند که در سخت‌ترین شرایط، کار بزرگی را انجام دادند و تصمیم مهمی را گرفتند.

دکتر محمد حسین اعرابی یادآور شد: این عزیزان با خداوند معامله کردند و اجر و مزدشان در پیشگاه خداوند محفوظ است.

وی گفت: امیدواریم در مجموعه شهرستان کاشان، تصمیم های بزرگی در آینده گرفته شود و بتوان انسان‌های بیشتری را با اهدای عضو، از مرگ نجات داد.

اعرابی، همچنین به عملکرد دانشگاه اشاره کرد و افرود: در ۹ ماهه اول امسال، ۵ مورد اهدای عضو داشتیم که شاخص رشد ما ۴۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی، با اشاره به آیه قرآن "احیای یک انسان مانند زنده نگهداشتن جمیع انسان‌هاست" تصریح کرد: "جشن نفس" شروع تحولی در منطقه است که نیازمند تعامل و همکاری مجموعه مسئولین و مردم است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان، در ادامه گفت: ۲۵ هزار نفر در کشور، بیمار نیازمند اهدای عضو وجود دارد و روز به روز تعدادشان افزایش می‌یابد و روزانه بین ۷ تا ۱۰ نفر از آنها به دلیل نبود عضو پیوندی فوت می‌شوند، یعنی هر دو تا سه ساعت یک نفر فوت می‌شود.

وی، با بیان اینکه این آمار نشان می‌دهد تعداد افرادی که موفق به دریافت عضو می‌شوند بسیار کم است، گفت: این امر نیازمند فرهنگ سازی و مشارکت مردم است.

اعرابی افرود: بین مرگ مغزی و کما تفاوت وجود دارد و بعد از مرگ مغزی امکان برگشت وجود ندارد که بسیاری از افراد این تفاوت را نمی دانند.

رییس دانشگاه تصریح کرد: کاشان در بحث هیات‌های مذهبی و تشکل‌های مردمی در کشور سرآمد است و  می‌توان با کمک دانشگاه و انجمن اهدای عضو ایرانیان و تشکل‌های مردمی، مشارکت هرچه بیشتر مردم را در این زمینه افزایش داد.

مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان نیز در این مراسم اظهار داشت: زمانیکه در سال ۸۳ اولین جشن نفس برگزار شد، هیچ‌وقت تصور نمی‌کردیم زمانی برسد که در تمام شهرهای ایران جشن نفس برگزار شود.

کتایون نجفی زاده، با بیان اینکه اگر خانواده‌های اهدا کننده رضایت به اهدای عضو نمی‌دادند، هیچ کدام از اینها وجود نداشت، گفت: مشخصه خانواده‌های اهدا کننده در تمام کشور این است؛ اشک می‌ریزند و به کاری که انجام دادند افتخار می‌کنند.

وی تصریح کرد: ۹۹ درصد مرگ‌ها به علت ایست قلبی و فقط یک درصد به دلیل مرگ مغزی است و این موهبت اهدای عضو نصیب هر کسی نمی‌شود و در واقع خداوند انتخاب می‌کند.

نجفی زاده در ادامه گفت: به طور میانگین ۳۰۰۰ فرد مرگ مغزی قابل اهدا در سال گذشته داشتیم که از این میزان، ۸۰۰ نفر اهدا کردند و ۲۲۰۰ نفر اعضاء خود را اهدا نکردند.

وی یادآور شد: در هر مرگ مغزی ۸ ارگان قابل اهدا وجود دارد و در هر روز بین ۷ تا ۱۰ نفر بیمار نیازمند عضو فوت می‌کنند.

مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان اظهار داشت: اهدای عضو نیاز به همراهی جامعه به ویژه ارگان‌های فرهنگ ساز، تیم های درمانی و در راس همه، خانواده های اهدا کننده دارد که در کنارش باید مسئولین، جامعه پزشکی و خیرین سلامت هم وجود داشته باشند بنابراین اهدای عضو یک کار تیمی و گروهی است.

گفتنی است در این مراسم ضمن اهدا لوح تقدیر و تندیس به خانواده‌های اهدا کننده، به فرزندان زیر ۱۵ سال متوفیان اهدا کننده نیز، هدایایی تقدیم شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.