سه‌شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲

دبیر کمیته ناظر بر نشریات دانشگاهی علوم پزشکی اردبیل مطرح کرد:

دانشجویان پرستاری پیشتاز تولید محتوا در نشریات دانشجویی/ فرهنگ مهم‌ترین دغدغه نشریات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

دشتی

دبیر کمیته ناظر بر نشریات دانشگاهی علوم پزشکی اردبیل در گفت‌وگو با مفدا، با اعلام نتایج تحلیل آماری و جزئیات انتشار نشریات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: دانشجویان پرستاری پیشتاز تولید محتوا در نشریات دانشجویی هستند.

"نقی دشتی" در گفت‌وگو با خبرنگار مفدا اردبیل در رابطه با نحوه انتشار و جزئیات نشریات دانشگاهی علوم پزشکی اردبیل با اشاره به اینکه خوشبختانه در چند سال اخیر با حضور دکتر دادخواه، معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه، فضای بسیار مناسبی برای فعالیت نشریات دانشجویی فراهم شده و تعداد نشریات نیز افزایش چشم‌گیری داشته است، اظهار داشت:  مدیریت فرهنگی دانشگاه تحلیل آماری جامعی بر روی  نشریات دانشجویی منتشر شده در سال ۹۷ انجام داده و نتایج این مطالعه نشان داد که هفته‌نامه "ردا" با ۷ شماره  فعال‌ترین نشریه بوده و در رده بعدی نیز نشریات "روزنه علم" و "ایده" با ۵ شماره قرار گرفته‌اند.

 دبیر کمیته ناظر بر نشریات دانشگاهی علوم پزشکی اردبیل بیان کرد: ۲ نشریه هرکدام سه شماره و ۷ نشریه نیز هرکدام ۲ شماره منتشر کرده و ۱۷ نشریه دانشجویی در سال ۹۷ هر کدام یک شماره منتشر کرده‌اند؛ بیشترین سبک مورد استفاده دانشجویان در نشریات خود، مقاله می‌باشد که در واقع ۵۱ درصد مطالب را شامل می‌شود و دلیل اصلی این موضوع نیز، انتشار محتوای علمی بسیاری از مطالب بوده که ایجاب می‌کند از مقاله بیشتر در نشریات دانشجویی استفاده شود.

وی گفت: در رابطه با انتخاب موضوع در نشریات دانشجویی، مباحث فرهنگی با ۳۷ درصد انتخاب اول دانشجویان در نشریات خود بوده و مسائل علمی و سلامت جمعاَ با ۳۳ درصد و  سیاسی و تاریخی با ۱۰ درصد و اجتماعی با ۹ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. 

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل افزود: بیش از ۷۷ نفر دانشجو از رشته‌ها و گرایش‌های مختلف در زمینه نویسندگی نشریات دانشجویی فعال هستند که در رابطه با تنوع رشته‌های تحصیلی دانشجویان، آمارها نشان می‌دهد که رشته پرستاری با ۳۰ درصد و با اختلاف بسیار زیادی نسبت به سایر رشته‌ها بیشترین مطلب را در نشریات دانشجویی دانشگاه منتشر کردند که دانشجویان اتاق عمل با ۱۳ درصد و پزشکی با ۱۱درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

۸۸ درصد نشریات دانشجویی منطبق با اهداف مصوب منتشر شده است

دشتی در ادامه تصریح کرد: میزان علاقمندی هر یک از ورودی‌های دانشگاه به نوشتن مطلب در نشریات دانشجویی نیز مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که دانشجویان ورودی سالهای ۹۵ و ۹۴  بیشترین تلاش را در این حوزه داشته‌اند؛ متاسفانه در ورودی‌های جدید (۱۳۹۷) رغبت کمتری در این حوزه وجود دارد.

وی در رابطه با میزان تطابق مطالب منتشر شده در نشریات دانشجویی با اهداف مصوب در کمیته ناظر بر نشریات نیز بیان کرد: نتایج این تحقیق و بررسی نشان می‌دهد، هیچ تخلف اساسی در زمینه موضوع نشریات مشاهده نشده به طوری که ۸۸ درصد منطبق با اهداف مصوب بوده و هر یک در حیطه مشخص و مصوب شده خود فعالیت نشان داده‌اند؛ تنها ۹ درصد مطالب عدم تطابق جزئی و ۳ درصد نیز عدم تطابق داشته‌اند.

دبیر کمیته ناظر بر نشریات دانشگاهی علوم پزشکی اردبیل گفت: یکی از نگرانی‌ها و دغدغه اعضای کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، میزان  استفاده دانشجویان از مطالب دیگر رسانه‌ها و احتمال کپی بودن مطالب می باشد که در این بررسی مشخص شد،  تنها ۲۵ درصد مطالب منتشر شده واجد این ویژگی است و با توجه به  تعداد  بالای مقالات علمی و  مرتبط با سلامت در نشریات دانشجویی دانشگاه این مساله می تواند طبیعی باشد.

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بیان کرد: نشریات دانشجویی برای ارتباط بهتر با مخاطبان و انتقال دغدغه‌ها و موضوعات دانشگاه، طی مدت یکسال  با ۹ نفر از مدیران و کارکنان، ۸ نفر از اساتید و ۷ نفر از دانشجویان فعال دانشگاه مصاحبه و یا گزارش تهیه کردند.

دشتی تصریح کرد: نشریات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی از لحاظ تعداد و شمارگان، در حد مناسب بوده و تعداد قابل توجهی از دانشجویان در این حوزه مشغول فعالیت داوطلبانه می‌باشند.

وی افزود: پرداختن به موضوعات متنوع و دست به قلم بودن طیف‌های مختلف دانشجویی، از نقاط قوت این نشریات محسوب می شود؛ علاقه‌مندی اصلی دانشجویان در این عرصه بیشتر علمی و  فرهنگی بوده و همه نشریات تلاش کرده‌اند در موضوعات مصوب، به انتشار مطلب بپردازند؛ دانشجویان رشته پرستاری و اتاق عمل بیشترین تعداد مطالب را در نشریات دانشجویی منتشر کردند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.