چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۳

نماینده دانشگاه علوم پزشکی قم در مسابقات قرآنی وزارت بهداشت:

حضور در محضر قرآن موجب تحول‌های بزرگ می‌شود/قرآن بستری برای دوری انسان از گناه است

هاشمی مقدم

یکی از نمایندگان راه‌یافته دانشگاه علوم پزشکی قم به مرحله نهایی رشته ترتیل‌خوانی مسابقات قرآنی وزارت بهداشت، قرآن کریم را عامل سعادت انسان در دنیا و آخرت دانست و گفت: نه تنها بنده بلکه حضور هر فردی در عرصه‌های قرآنی و حدیثی می‌تواند موجب تحول‌های بزرگ برای او شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا از قم، مرتضی هاشمی مقدم متولد دوم مردادماه ۱۳۶۲ دارای فوق لیسانس مدیریت از دانشگاه اراک است که امروزه جایگاه کارشناس امور خوابگاه‌های معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم را به خود اختصاص داده است.
وی در حوزه قرآن کریم ۲۵ سال به صورت مستمر فعالیت داشته و طی ۱۵ سال اخیر نیز به صورت تخصصی‌تر کار را در حوزه قرائت تحقیق و ترتیل دنبال کرده است تا با توانمندی مطلوب خود توانسته در مسابقات قرآنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رشته ترتیل‌خوانی قرآن کریم به مرحله نهایی راه یابد که برای آشنایی با این شخصیت طی گفت‌وگویی به معرفی وی پرداخته‌ایم.


*چه عواملی بیشتر در انگیزه شما برای فعالیت در حوزه‌های قرآنی تاثیرگذار بوده است؟
نقش خانواده در علاقه بنده به قرآن کریم بسیار مؤثر بوده است و اطرافیانم از جمله مادر، پدر، دایی مشوق‌های اصلی بودند به همین علت دوست دارم علی و کمیل که کودکان خردسالم هستند نیز با قرآن کریم آشنا شوند و بهتر از بنده فعالیت‌های قرآنی را دنبال کنند.


*تاکنون چه رتبه‌هایی در حوزه‌های مختلف قرآنی کسب کرده‌اید؟

ما قرآن کریم را برای درک مفاهیم و استفاده از آن‌ها در متن زندگی خود می‌خوانیم و امیدواریم در مسیر این کتاب الهی به سعادت در دنیا و آخرت برسیم که این بهترین پاداش و رتبه است.
تاکنون طی سال‌های فعالیت خود در سطح بسیج، کارمندان ادارات و دانشگاه علوم پزشکی چندین سال است که عناوین مختلف قرآنی را به خود اختصاص داده‌ام اما رتبه‌ها هیچکدام با پاداش درک و فهم قرآن کریم قابل مقایسه نیست.


*در طول زندگی روزمره خود بیشتر مشغول چه کارهایی هستند و برای انس بیشتر با قرآن کریم چه می‌کنید؟
بخشی از برنامه‌های روزمره بنده به خانواده و کارم اختصاص دارد، در دورانی فقط یک دانشجو مجرد بودم اما امروز پدر و همسر نیز هستم؛ از همان ابتدا به کار با دانشجویان علاقه بسیاری داشتم به همین علت در معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشغول به کار شدم.
بخشی دیگر برنامه‌های روزمره بنده به آموزش‌های تکمیلی قرآن کریم و شرکت در جلسات اساتید برجسته قرآنی اختصاص می‌یابد، با برخی از دوستان از دوران دانشجویی برنامه‌های فرهنگی و قرآنی از جمله آموزش قرآن کریم به نوآموزان را دنبال و سعی می‌کنیم که با توجه به شرایط فعلی پویا باشیم و ناامید کننده نباشیم تا بتوانیم معنویت خود را نیز حفظ کنیم.


*استفاده از محضر قرآن کریم در زندگی شما چه تاثیراتی داشته است؟
نه تنها بنده بلکه حضور هر فردی در عرصه‌های قرآنی و حدیثی می‌تواند موجب تحول‌های بزرگ برای او شود و این معنویات است که انسان را از شرایط سخت دور می‌کند چراکه اگر معنویات در کنار مادیات مورد توجه قرار گیرد انسان راحت‌تر می‌تواند به امور دنیوی و اخروی خود برسد.بنده فکر می‌کنم در دوران زندگی خود نیز مسیر روبه رشدی داشتم که قرآن کریم نیز در این پیشرفت و ترقی نقش قابل توجهی داشته است.
قرآن کریم دایره‌المعارفی برای هر خواسته‌ای از سوی انسان است که اگر انسان به دنبال عاقبت بخیری باشد می‌تواند به نکات و مفاهیم بسیاری در این کتاب برسد.


*اهدافی که شما در حوزه فعالیت‌های قرآنی دنبال می‌کنید چیست؟
امیدواریم قرائت و درک مفاهیم قرآن کریم در سطح ملی و بین‌المللی گسترش یابد هر چند امروز در ایران اسلامی نیز کمتر به این کتاب الهی پرداخته می‌شود اما اگر فردی این کتاب را به شیوه مطلوب درک کند نمی‌تواند در طول زندگی خود از این کتاب جدا شود.
بنده شک ندارم افرادی که با قرآن کریم همراه بودند هیچگاه در زندگی خود مشکلی نداشتند و اگر هم با مشکلی روبرو شدند آن مشکل با عنایت قرآن کریم رفع شده است بنابر این انسان با قرآن می‌تواند به موفقیت در دنیا و آخرت برسد.


*برای آینده خود چه آرزویی دارید؟
آرزوهای انسان‌ها پایانی ندارد اما بنده آن‌ها را به دو بخش دنیایی و اخروی تقسیم بندی می‌کنم چراکه دوست دارم در حوزه قرآنی پیشرفتی داشته باشم تا بتوانم به‌عنوان یک قاری شناخته‌شده ایرانی در محافل بزرگ بین‌المللی قرائت داشته باشیم و در بخش اخروی نیز امیدواریم کارنامه رضایت‌بخشی نزد خانواده خود داشته باشم.
افرادی که سرنوشت آن‌ها با قرآن کریم گره خورده است و می‌توانند قرآن را درک و مفاهیم آن را در جامعه پیاده کنند به مشکلات بزرگ نخورده‌اند و این نشان می‌دهد که قرآن می‌تواند در دوری انسان‌ها از گناه و خطا تاثیرگذار باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.