چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۳

نشست مسؤولان ستاد اقامه نماز با معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد

جلسه اقامه نماز

نشست مسؤولان ستاد اقامه نماز با معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و تعدادی از مدیران این معاونت برگزار شد.

به گزارش مفدا، صبح امروز در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشست اعضای ستاد اقامه نماز وزارت بهداشت با حضور دکتر سیما سادات لاری؛  معاون فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه و جمعی از مدیران این معاونت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بیان داشت: باعث افتخار من است که بگویم دو سال قبل آغاز کار من به عنوان معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان با روز برگزاری کارگاه نماز دکتر قربانی همزمان بود و من این اتفاق مبارک را به فال نیک گرفتم. من فکر می‌کنم نیت افراد در انجام هر کاری در باقی ماندن و پیاده شدن آن کار تاثیر گذار است، در این مدت که به عنوان معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حال خدمت هستم جلسات متعددی برای حجاب و عفاف در سطوح مختلف کشور برگزار شده است اما کار آن گونه که باید دلچسب نیست و گویا نوعی رفع تکلیف به حساب می‌آید، در حالی که به عقیده من مگر می‌شود فرد در خصوص یکی از شعائر الهی اراده داشته باشد و خداوند به او برکت ندهد.

وی اضافه کرد: نیت درست شما در ستاد اقامه نماز و تلاش‌های آقای قرائتی که شخصیتی ملی و دوست داشتنی بوده و خالصانه در حوزه نماز در حال فعالیت هستند به موفقیت در این حوزه کمک کرده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به فشارهای فزاینده فرهنگی که دشمنان نظام از ابتدای انقلاب اسلامی برای کاهش تعلقات دینی مردم داشته‌اند، گفت: این فشارها که اخیرا از طریق ابزار فضای مجازی گسترش یافته است، موجب شده است مردم به سمت مادی‌گرایی گرایش بیشتری پیدا کنند و این خود را در جامعه دانشجویی بیشتر نشان می‌دهد. دانشجویان دارای فطرت پاک و خوبی هستند و اهل فکر، عقل و بصیرت هستند اما شاید ایراد از ما است که بستر را آن‌گونه که باید فراهم نکرده‌ایم و مسائل سیاسی و اسلامی را با هم جوری گره زده‌ایم که گاه برخی دانشجویان با اقامه نکردن نماز و حفظ نکردن حجاب تلاش دارند به نوعی اعتراض خود را نسبت به برخی مسائل نشان دهند.

لاری حرکت سریعتر در مسیر تببین جایگاه نماز در فضای دانشگاهی را خواستار شد و اظهار داشت: حرکت در این مسیر توفیق و رزق است و مسؤولیت را سنگین می‌کند. ما در مسند امور فرهنگی امری مهمتر و بالاتر از نماز و قرآن نداریم. شاید اشکال کار این است که ما به مستحبات خیلی توجه کرده‌ایم و از اصل جا مانده‌ایم. 

وی با اشاره به افراد تأثیر گذار بر افکار دانشجویان، گفت: ما باید روی اساتید مومن کار کنیم و فضای معنوی را میان اساتید و دانشجویان گسترش دهیم. برای نسل جوان امروز پیش نماز باید فردی باشد که به خوبی با دانشجویان ارتباط برقرار کند زیرا دانشجویان اکنون تشنه معنویت هستند و این وظیفه ما است که دانشجو را با معنویت گره بزنیم و همه ما در این مسیر دغدغه مند هستیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در پایان از تشکیل اتاق فکر جهت تبیین جایگاه نماز در فضای مسؤولیتی خود خبر داد و گفت: اتاق فکری را تشکیل خواهیم داد و از افرادی که در این حوزه در دانشگاه‌های علوم پزشکی طرح موفقی را ارائه داده‌اند برای حضور در این اتاق دعوت خواهیم کرد؛ البته باید از میان دانشجویان نیز نمایندگانی در این جلسات باشند تا دانشجویی که برای او جلسه گذاشته‌ایم و دغدغه نسل و قشر خود را می‌داند به ما راه‌کارهایی که به ذهنش می‌رسد، ارائه دهد. 

قبل از صحبت‌های لاری، دکتر محمد حسین رضایی؛ نماینده رییس جمهور در امر نماز گفت: پیامبر اکرم(ص) دو چیز را نور چشم خود دانسته‌اند؛ یک حضرت زهرا(س) و دیگری نماز را که نشان از اهمیت نماز دارد، اما نکته این است که اقامه نماز چند مرحله بیشتر نیست اما در بحث نماز آن‌چه بیشتر دارای اهمیت است به پنج مسیر برای اقامه نماز ختم می‌شود از جمله «تمهید»، «تعلیم»، «تبلیغ»، «تشویق»، «توبیخ» و «تعمیق»  که تمامی چهار مورد عنوان شده برای مورد پنجم یعنی «تعمیق» است.

وی افزود: اگر تعمیق در نماز رخ ندهد نماز خواندن تنها یک سری حرکات است که فرد به ترتیب انجام می‌دهد. تعمیق دارای اهمیت بسیاری است اما افرادی که در این میان مسؤول هستند باید در برابر امور چهارگانه تلاش کنند زیرا تعمیق میان بنده و خداوند است و کسی نمی‌تواند از چگونگی تعمیق میان فرد و خدا اطلاع پیدا کند، این در حالی است که آثار تعمیق در جامعه در حد بالایی قابل مشاهده است.

رضایی خاطر نشان کرد: در قرآن کریم آمده است که «إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَیٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنکَرِ» اگر نماز آن گونه که باید خوانده شود مانعی در برابر فحشا و منکر از درون فرد می‌شود و نسل و جامعه را نجات می‌دهد اما بخش قبلی یعنی چهار مورد عنوان شده وظیفه شرعی و اداری ما است و به لحاظ شرعی و قانونی باید تمهید، تعلیم، ترویج، تشویق و تنبیه را به عنوان وظیفه قانونی دنبال کنیم.

نماینده رییس جمهور در امر نماز تصریح کرد: در سال ۱۳۸۲ سیزدهمین اجلاس نماز در شهر کرد برگزار شد مقام معظم رهبری در ان اجلاس دستوراتی را بیان فرمودند که در سطح مدیریت راه کاری برای ما باشد اول برنامه بلندمدتی است که صلاح و فلاح جامعه را در بر داشته باشد، در ادامه برنامه میان مدتی که چراغ نماز را در دل‌ها و خانه‌ها روشن کند و این اتفاقات رخ نمی‌دهد مگر این که در برنامه کوتاه مدت به شکل علمی و واقع بینانه تمامی ظرفیت‌های کشور شناسایی شود. رهبری خواستند تا در خصوص نماز و این  سه مورد، گروهی برای برنامه ریزی، گروهی برای نظارت و پی‌گیری و گروه سومی برای ارزیابی ایجاد شوند و سهم تشویق و توبیخ از هر دستگاهی تبیین و در اجلاس نماز سالانه اعلام شود.

وی اضافه کرد: از همان اول که وارد وزارتخانه‌ها شدیم برنامه کوتاه مدت را آغاز و وظایف ذاتی هر وزارت خانه را به صورت علمی و واقع بینانه احصاء کردیم  و از وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌ها و ارگان‌ها خواستیم بر اساس ظرفیت‌های اعلام شده راه‌های استفاده از این پتانسیل برای نماز را مشخص کنند.

رضایی با اشاره به آیه ۴۵ سره احزاب که می‌فرماید«یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِیرًا  وَدَاعِیًا إِلَی اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَسِرَاجًا مُّنِیرًا» ، گفت: این آیه از قول خداوند به رسول الله می فرماید: ای نبی من به تو آموزش‌ها را دادم و نبی شدی اکنون که مدیر شده‌ای به میان مردم برو و برنامه‌ات را اعلام کن و از مردم بخواه تا این برنامه را اجرا کنند و در ادامه نظارت و پیگیری کن و در نهایت تشویق و توبیخ کن. این آیه یعنی آموزش، برنامه‌ریزی، نظارت، پی گیری، ارزیابی، تشویق و تنبیه در امور تربیتی در آن دوران دیده شده است و در انتها این آیه می‌فرماید: همه چیز برای خدا است.

نماینده رییس جمهور در امر نماز در پایان گفت:  ما به این نتیجه رسیدیم که شورای فرهنگی در وزارتخانه‌ها ایجاد شود و اموری مانند عفاف، حجاب، نماز، امر به معروف و نهی از منکر و صیانت از حقوق شهروندی با هم در این شورا دیده شود. امید دارم حضور دکتر لاری به عنوان معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برای شما و این مجموعه برکت را به دنبال داشته باشد و فضای جدیدی را برای امر نماز داشته باشیم. قرآن در اولین آیات سوره بقره برای متقین می‌فرماید«از ان چه که رزق دارند انفاق می‌کنند» و این رزق تنها پول نیست حتی یک خنده رزق افراد است شما نیز به عنوان معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت حتما به اشکال مختلف می‌توانید این رزق را ارائه و در برابرش خیر و رزق دریافت کنید.

در ادامه دکتر محمود مظفر؛ قائم مقام ستاد اقامه نماز گفت: قبل از این که همکاران وزارت بهداشت از انتصاب شما شاد باشند همکاران بنده در ستاد اقامه نماز از این اتفاق دلشاد هستند زیرا شما آثار خوبی از خود در مسیر نماز و توفیقات نماز به جای گذاشته‌اید و من امید دارم در این جایگاه نیز این مسیر را ادامه دهید. حوزه دانشگاه‌های علوم پزشکی جامعه نخبه‌ای هستند  که مردم تاثیر پذیری بیشتری از این جامعه در موضوعات مختلف می‌گیرند و اگر این افراد به فعالیت در حوزه نماز ورود کنند موفق تر خواهند بود.

وی افزود: کلام و تبلیغ به نماز و حتی عمل به نماز از سوی این افراد تاثیر بیشتری دارد تا از سوی دیگر افراد. این که نخبگان اموری مانند نماز را ترویج کنند از سوی جوانان و دانشجویان پذیرفته‌تر است و شما می‌توانید از این پتانسیل استفاده کنید اما باید بدانیم که چه کنیم که پرسنل ما در فضای بیمارستانی و یا دانشجویان ما در فضای دانشگاهی در این زمینه توجه بیشتری از خود نشان دهند.

قائم مقام ستاد اقامه نماز با اشاره به تلاش‌های ادیان مختلف در تبلیغ دین خود در فضاهای درمانی، ابراز داشت: چه ایرادی دارد ما اعتقادات دینی خود را برای پرستاران و پزشکان معرفی کنیم بر همین اساس کتابی تحت عنوان «احکام بیماران» توسط همکاران نوشته شده است تا افراد بستری در بیمارستان‌ها بدانند در شرایط بیماری چه حکمی در برابر نماز دارد و این احکام را پرستاران، بهیاران و افرادی از این دست که می‌توانند در فضای درمانی تاثیر گذار باشند برای دیگران بیان کنند. تا کنون ۵۰ بیمارستان و ۲۰ هزار پرستار و بهیار در کشور برنامه‌های نماز را دریافت کرده‌اند اما این کار باید تقویت شود زیرا سلامت معنوی و معنویات طیف گسترده‌ای را در بر می‌گیرد.

مظفر ابراز داشت: ما به دنبال نمازخوان کردن افراد نیستیم تمام فلسفه تشکیل ستاد اقامه نماز این است که فردی که توفیق نماز خواندن را  دارد  نسبت به نماز اطرافیان خود و افرادی که با آن‌ها سر و کار دارد چه وظیفه‌ خود را بداند. گاه پیش می‌آید که می‌بینیم نمازخانه‌ها در بیمارستان‌ها در مکان‌های مناسب دیده نمی‌شود البته اکنون وضعیت بهتر شده است اما باید بهتر شود. دانشجویان و نخبگان پزشکی باید دسترسی مناسب جهت قرائت نماز داشته باشند و دسترسی بیمار، همراه بیمار، پرسنل بیمارستان به مکان قرائت نماز به سهولت ممکن باشد.

در این جلسه سید علی مهدیان؛ معاون نظارت و برنامه ریزی ستاد اقامه نماز، دکتر حسام الدین علامه؛ قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت، دکتر محمد مهدی بحر العلوم؛ رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، مهدی معماری؛ مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، مسعود وادی پور؛ رییس دبیرخانه‌های مشترک ستاد اقامه نماز و شورای امر به معروف وزارت بهداشت و شکوری از اعضای ستاد اقامه نماز حضور و به بیان موضوعات مهم در حوزه نماز پرداختند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.