یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۱

در نشست خبری رئیس مرکز تحقیقات و پیشگیری از مصدومیت‌های حوادث جاده ای اعلام شد:

تبریز، میزبان بیست و چهارمین کنفرانس بین المللی جوامع ایمن

نشست خبری  بیست و چهارمین کنفرانس بین المللی جامعه ایمن

بیست و چهارمین دورۀ کنفرانس بین المللی جوامع ایمن طی روزهای اول تا سوم شهریور سال جاری در سالن شهید شایانمهر دانشکدۀ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به انجام برگزار خواهد شد و وزیر بهداشت به عنوان رئیس ستاد اجرایی این کنفرانس به همراه مشاور سازمان بهداشت جهانی(WHO) در آن سخنرانی خواهند کرد.

به گزارش مفدا تبریز، رئیس مرکز تحقیقات و پیشگیری از مصدومیت های حوادث جاده ای دانشگاه علوم پزشکی تبریز در نشست خبری با حضور خبرنگاران رسانه های استان و صدا و سیما گفت: بیست و چهارمین دورۀ کنفرانس بین المللی جوامع ایمن در تبریز برگزار می شود.

دکتر همایون صادقی بازرگانی که دبیر علمی این کنفرانس را بر عهده دارد با بیان این که  بیست و چهارمین دورۀ کنفرانس بین المللی جوامع ایمن در تبریز به همت مرکز ملی تحقیقات پیشگیری از آسیب حوادث جاده ای که مقر آن در تبریز است، برگزار خواهد شد، ادامه داد: این کنفرانس طی روزهای اول تا سوم شهریور سالجاری در محل سالن شهید شایانمهر دانشکدۀ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به انجام خواهد رسید و وزیر بهداشت کشورمان به عنوان رئیس ستاد اجرایی این کنفرانس به همراه مشاور سازمان بهداشت جهانی(WHO) در آن سخنرانی خواهند کرد.

حضور ۴۰مهمان خارجی

دکتر همایون صادقی بازرگانی در این نشست خبری از حضور ۴۰ مهمان خارجی در این کنفرانس خبر داد و به خبرنگاران گفت: این مهمانان عموماً متخصص حوزه ایمنی جوامع بوده و از کشورهایی نظیر آمریکا، استرالیا، سوئد، ژاپن، سوئیس، ترکیه، آلمان، روسیه، فنلاند، تایلند، استونی، سریلانکا، مقدونیه، مالزی، نیجریه، سیرالئون و چند کشور دیگر در کنفرانس تبریز حاضر خواهند شد.

وی افزود: پیش برنامه‌های این کنفرانس با برگزاری دوره‌های «تربیت ارزیاب جوامع ایمن» در مرکز مدیریت سلامت (ان پی ام سی) دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بازۀ زمانی بیست و هشتم تا سی ام مرداد آغاز می شود و در روز سی و یکم مرداد با اجرای سه کارگاه بین المللی در صبح، و بررسی پیش نویس نهایی گایدلاین بین المللی کنفرانس تبریز در بعدازظهر آن روز ادامه پیدا خواهد کرد.

دبیر علمی کنفرانس بین المللی جوامع ایمن  اضافه کرد: افتتاحیۀ کنفرانس اصلی نیز صبح روز اول شهریور برگزار می شود و از بعدازظهر همان روز تا روز سوم شهریور، ۱۰ پنل تخصصی به همراه ارائۀ مقالات برگزیده و سخنرانی های کلیدی اجرایی خواهد شد.

دبیر علمی کنفرانس بین المللی جوامع ایمن اظهار کرد: از ۳۸۰ مقالۀ ارسالی به دبیرخانۀ این کنفرانس، ۷۰ مقاله به صورت شفاهی ارائه و ۱۱۵ مقالۀ منتخب دیگر به صورت پوستر منتشر خواهد شد.

به گفته وی، انجام ۱۸ سخنرانی کلیدی توسط متخصصان سرشناس جهانی در حوزه ایمنی جوامع در طول سه روز اجرای این کنفرانس نیز پیش بینی شده است.

دکتر صادقی بازرگانی اضافه کرد: به ابتکار ما زمینه انتشار کتاب «۴۰ تجربۀ موفق داخلی و خارجی در ایمن سازی جوامع» با هدف بهره گیری اعضای شبکه جهانی جوامع ایمن، از الگوهای موفقِ مداخلات موثر در این حوزه فراهم شده که این کتاب در آیندۀ نزدیک به عنوان دستاورد کنفرانس تبریز منتشر و در دسترس خواهد بود.

رئیس مرکز ملی تحقیقات پیشگیری از آسیب حوادث جاده ای با یادآوری نامگذاری دهۀ منتهی به سال ۲۰۲۰ میلادی توسط سازمان بهداشت جهانی به نام «اقدام برای ایمنی راه ها» گفت: شعار بیست و چهارمین کنفرانس بین المللی جوامع ایمن در تبریز هم در همین راستا، به نام «شمارش معکوسِ اقدام ملی برای ایمنی راه ها» انتخاب شده است.

الحاق مرکز ارس به شبکه جوامع ایمن

معاون مرکز بین المللی حمایت از جوامع ایمن و عضو کمیته علمی کنفرانس تبریز هم در این نشست خبری از الحاق مرکز منطقه آزاد ارس به شبکه جهانی جوامع ایمن خبر داد و گفت: جشن الحاق جلفا به شبکه مزبور همزمان با پایان کنفرانس تبریز و در روز چهارم شهریور، برگزار خواهد شد.

دکتر محمد سعادتی اظهار کرد: فرآیند الحاق جلفا به شبکه جهانی جوامع ایمن، از سال ۹۵ آغاز شد. اسفند پارسال هم این شهر موفق به گذراندن آخرین ارزیابی های بین المللی شد و اکنون با تائید گزارش های ارزشیابی، توسط مقر شبکه جهانی جوامع ایمن در سوئد، جلفا در شرف الحاق به شبکه جهانی یاد شده است.

به گفته وی، پیش تر شهر جدید سهند به عنوان اولین شهر شمالغرب ایران به شبکه جهانی جوامع ایمن ملحق شده بود و کار الحاق شهرهای مراغه و بناب در آذربایجان شرقی و املش و لاهیجان در استان گیلان به این شبکه در دست انجام است.

سعادتی گفت: هر یک از شهرهای کشورمان به شرط حاکمیت همکاری های بین بخشی، داشتن برنامه مدونِ بلندمدت برای تمام گروه های سنی و تمام محیط ها و هر دو جنس آقایان و بانوان که مبتنی بر مختصات بومی همان شهر و نه کپی برداری شده از شهرهای دیگر باشد، دارا بودن سیستم پایش مستمرِ آمارهای مرتبط با ایمنی و حوادث شهری و بالا بودن مشارکت آن شهر در شبکه ملی و شبکه جهانی جوامع ایمن  می توانند درخواست الحاق به شبکه جهانی جوامع ایمن را ارائه کنند.

وی تاکید کرد: مهم ترین ارمغان الحاق شهرها به این شبکه، کاهش حوادث ترافیکی و افزایش میزان مشارکت مردم در تصمیم سازی های مرتبط است و مرکز ملی تحقیقات پیشگیری از آسیب حوادث جاده ای یا شبکه جهانی جوامع ایمن هیچ مشوّق مالی برای شهرهای ملحق شده به این شبکه اختصاص نمی دهد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.