یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶

شوراهای صنفی دانشکده‌های دندانپزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بیانیه صادر کردند

بیانیه شورای صنفی

اعضای شوراهای صنفی دانشکده‌های پزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درخصوص مشکلات صنفی مرتبط با رشته خود از جمله افزایش ظرفیت‌های رشته‌های علوم پزشکی کشور، بیانیه‌ مشترکی خطاب به وزیر بهداشت، صادر کردند.

به گزارش مفدا، اعضای شوراهای صنفی دانشکده‌های دندانپزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ، در خصوص مشکلات و مسائل صنفی مرتبط با رشته خود از جمله موضوع افزایش ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی، خطاب به دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیانه‌ مشترکی صادر کردند.

در بخشی از این بیانیه مشترک که به تائید شوراهای صنفی دانشکده‌های دندانپزشکی رسیده خطاب به وزیر بهداشت آمده است:

همانطور که حضرتعالی مستحضرید بر خلاف بعضی از رشته‌های دانشگاهی که صرفا با وجود کلاس، استاد و چند آزمایشگاه، با کارگاه محدود امکان برگزاری آنها، مهیا می‌شود، رشته دندانپزشکی یک رشته کاملا مبتنی بر تجهیزات، وسایل و ابزارها، مواد دندانی، دندانپزشکی، یونیت و آموزش فرد به فرد استاد به دانشجو، در دوره بالینی است.

این در حالی است که قریب به اتفاق دانشکده‌های دندانپزشکی کشور با توجه به حجم پذیرش دانشجو در سال‌های اخیر و عدم توسعه متناسب زیرساخت‌ها با این حجم از افزایش پذیرش، با چندین برابر حد نهایی ظرفیت خود در حال کار هستند و با دشواری‌های وصف ناپذیر و یا کمبود شدید امکانات ذکر شده و بعضا کمبود فضای فیزیکی جهت برگزاری کلاس‌ها و همچنین ناکافی بودن نسبت استاد به دانشجو روبرو شده‌اند، که این مشکلات به خصوص در حوزه تامین تجهیزات موردنیاز، با ایجاد شرایط اقتصادی جدید کشور رو به وخامت نهاده است.

پرواضح است که عدم تناسب امکانات آموزشی با این حجم از پذیرش دانشجو، نتیجه‌ای جز آموزش ندیدن کامل و صحیح دانشجویان،‌در نتیجه افزایش خطا، درمان ناکافی یا نادرست بیماران در آینده و در نهایت افت کیفیت نظام درمانی کشور نخواهد داشت که خطری جدی برای سلامت و درمان مردم شریف‌مان خواهد بود و با اهداف نظام سلامت در تضاد قرار می‌گیرد.

برای دریافت متن کامل بیانیه اینجا کلیک کنید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.