یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲

سخنرانی دانشجوی نخبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در دیدار با مقام معظم رهبری

سخنرانی دانشجوی نخبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در دیدار با مقام معظم رهبری

یوسف شلاگه دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اهل شهرستان دزفول و رتبه ۷۸ منطقه ۲ در کنکور سراسری سال ۹۳ رشته تجربی است.

به گزارش مفدا بهشتی، وی مدال آور المپیاد کشوری علوم و فناوری نانو و عضو کانون برگزیدگان باشگاه نانو، دارنده ۲ مدال طلا و یک مدال نقره المپیاد کشوری علوم و فناوری نانو، برگزیده مسابقه ملی نانو در ۳ دوره متوالی، پژوهشگر حوزه نانو پزشکی (زخم‌پوش‌های نانوساختار)، مدرس رسمی ستاد توسعه‌ی علوم و فناوری نانو و استادیار دوره‌های نهایی المپیاد نانو و عضو هیأت تألیف کتب منابع المپیاد نانو و طراح سوال المپیاد این رشته است. دبیر و عضو فعلی شورای سیاست گذاری کانون برگزیدگان باشگاه نانو، دانشجوی برگزیده و فعال فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشجویان مستقل(۱۳۴۸) دانشکده پزشکی دانشگاه و  جوان برگزیده استان خوزستان در جشنواره علی اکبر استان برخی دیگر از فعالیت های برجسته این دانشجوست.

شلاگه در دیداری که یکصد و پانزده نفر از مدال‌آوران المپیادهای علمی کشوری و جهانی به همراه اعضای تیم ملی والیبال جوانان ایران روز چهارشنبه 16 مرداد با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی داشتند؛ به عنوان نماینده قشر نخبه دانشجویان به ایراد سخنانی پرداختند.

مشروح سخنان این دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه منتشر شده است.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

خیلی خوشحالم‌ که امروز در این دیدار حاضرم و به عنوان یک جوان نسل سومی انقلاب، خمینی خود را میبینم. سلام بر شما رهبر عزیز و فرزانه.

واقعا انتخاب کلمات برای صحبت در چنین موقعیتی سخت بود. نمیدانستم از گله ‌ها گویم یا از شوق دیداری که سال‌هاست در دل ماست. سوالات رامطرح کنم یا درددل‌ها را. برای چنین صحبتی عریضه اصلا خالی نیست.

رهبر عزیز

شما در بیانیه‌ی گام‌ دوم انقلاب جوانان‌را محور تحقق نظام پیشرفته‌ی اسلامی دانستید. ما می‌دانیم که اهداف گام دوم انقلاب را استواری گام‌های ما باید محقق سازد و بار دولت جوان و انقلابی بر دوش ماست. ما جوانان به آرمان‌های انقلاب معتقدیم و هرآنچه که در توان داریم را در راه جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ به کار خواهیم گرفت. اگر اینجا صدایی به گله و اعتراض بلند شود، یا از بغض ناعدالتی و تبعیض‌ها بلرزد دلیلش چیزی جز امید به پیگیری و بهبود اوضاع نیست. وگرنه سختی شرایط چیزی نیست که ما را از تلاش متوقف کند. میدانیم که این ‌ها سختی ‌های طبیعی صعود به قله ها هستند.

همانطور که خود بارها گفته‌اید، مشکلات کشور زمانی حل خواهند شد که اجرای امور در دست نیروی جوان و انقلابی باشد.

ما جوانان برای این مسئولیت آمادگی داریم. اگر سایر مراکز و سازمان‌ها اعتقادی به میدان دادن به جوان‌ها ندارند و مسئولین آن‌ها قرار است مادام العمر در سمت خویش باقی بمانند ما باز هم از فعالیت باز نمی ایستیم. اما از شما میخواهیم با تسریع و تقویت روند جوانگرایی و نخبه‌گرایی در مراکز تحت امر خود، این مهم را به سایر مسئولین کشور یادآور شوید.

به لطف خدا کشور ما چیزی که کم ندارد جوان نخبه، متعهد و مومن است.

یکی از مهم ترین ملزومات حفظ جایگاه ایران در المپیادهای علمی و ادامه دادن این مسیر دست‌یابی به قله‌های علم و فناوری، حفظ این نخبگان در داخل و هدایت آن‌ها برای حل مشکلات و معضلات کشور  است. یکی از کارآمدترین راه‌حل ها برای رسیدن به این هدف، تشکیل هسته‌های نخبگی حول موضوعات مطرح کشور است تا نخبگان جوان در کاری جمعی برای پذیرش مسئولیت حل مشکلات کشور آماده شوند و حس کنند که کشور به وجود آن‌ها می‌بالد و از پتانسیل شان می‌توانند در جهتی موثر استفاده کنند.

کاری که الحمدلله در حوزه فناوری نانو تحت عنوان کانون برگزیدگان باشگاه نانو تا حد خوبی انجام شده است و نویدبخش اتفاقات خوبی‌ بوده است و به دوستانم پیشنهاد می‌کنم که در سایر حوزه‌ها نیز تشکیل جنبن هسته هایی را پی گیری کنند.

در سایه مجاهدت های علمی همین‌جوانان بوده است که دستاوردهای علمی به عنوان یکی از مهم ترین دستاورد های انقلاب محقق شده است که اکنون به بیان دغدغه های فعالین دو حوزه ی علمی میپدردازم.

فکر نمیکنم جایی صحبت از پیشرفت های ایران اسلامی باشد و نامی از نانو به میان نیاید. فناوری که توانسته است دستاوردهای مهمی را در حوزه های سلامت و دارو، کشاورزی، الکترونیک، تامین آب و ... تقدیم کشور کند. متاسفانه امسال ستاد نانو که سردمدار این جریان در کشور است با کاهش بودجه بی سابقه ای مواجه شده است که با وجود توجه های حضرت عالی به این حوزه، متاسفانه با محدودیت هایی مواجه شده است. این خبر اصلا خوب نیست خصوصا که فعالیت های کنونی ستاد متوجه توسعه فناوری و تجاری سازی فناوری های توسعه داده شده است و کشور شدیدا به خروجی جنبن فعالیت هایی نیاز دارد.

موضوع بعدی الگوی نامناسب و مخرب ایجاد دو قطبی بین اصناف مختلف مردم کشور است که این بار گریبان جامعه علوم پزشکی را گرفته است. گله‌ی فرزندان شما از ایجاد هجمه و تهمت‌هایی است که به هیچ وجه  منصفانه نبوده و متاسفانه صدا و سیما نیز با مخابره‌ی ناعادلانه و یکجانبه‌ی مسائل مربوط به علوم پزشکی به نفع جریان مقابل به این تهمت‌ها دامن میزند. البته مانند هر جامعه‌ی انسانی دیگری جامعه ‌ی علوم پزشکی خالی از اشکال نیست اما کم نیستند فعالان حوزه‌ی سلامت که با وجود تمام مشکلاتی که کمتر از ان‌ها سخنی گفته می‌شود در میدان تامین سلامت مردم مجاهدانه فعالیت می کنند. این هم درد دلی بود از فرزندان شما در جامعه ی علوم پزشکی که امید است مورد توجه قرار گیرد.

مساله‌ی بعدی که مساله مهمیست اما به اختصار به آن میپردازم بحث عدالت است.‌ حضرت علی علیه السلام عدالت را مایه‌ی حیات سایز احکام دانستند. گرچه در این ۴۰ سال پیشرفت ‌های خوبی صورت گرفته است اما هنوز فاصله‌های بسیاری میان وضع موجود و آرمان های انقلاب است و این فاصله به هیج وجه زیبنده‌ی نظام جمهوری اسلامی نیست‌ خصوصا در این شرایط سخت جنگ اقتصادی، چیزی که ضامن اتحاد مردم در برابر دشمن است، چشاندن طعم شیرین عدالت به آنهاست. به نظر من گفتمان عدالت همچنان مظلوم و مهجور است.

و اما کلام آخر

در بیانیه گام دوم فرمودید شما جوان تر ها خیلی چیزها را نیازموده و ندیده اید.

بله ما قطعا خیلی چیزها را ندیده‌ایم و باید از تجربه‌ی پیشینیان بهره ببریم. اما آنقدر از برکات انقلاب دیده ایم و آزموده ایم که به این نظام و موفقیتش، علی رغم تمام مشکلات و کاستی ها، ایمان قلبی داشته باشیم.

آری،

ما شهید همت ها و شهید بابایی ها را ندیدیم

اما سردار سلیمانی ها و سردار حاجی زاده ها را دیده ایم

ما شید چمران را ندیدیم اما شهدای هسته ای را دیده ایم

ما هواپیماهایشان را در طبس ندیدیم

اما پهیادهایشان را در جنوب کشور دیده‌ایم

ما سید روح الله خمینی را ندیدیم

اما سید علی خامنه ای را دیده ایم.

ما به قدرت این نظام ایمان داریم و برای اهداف انقلاب هرچه توان داریم را به کار میگیریم و از شما میخواهیم تا ‌ما را در این مسیر دعا کنید تا با همت جوانان و حمایت شما، بر بلندای دانش و فن بشود سرآمد ایرانی، و می‌شود سرآمد ایرانی ان شاءالله‌.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

جهت دیدن گزارش تصویری این نشست اینجا کلیک کنید.

جهت دیدن ویدیوکلیپ این نشست اینجا کلیک کنید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.