سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸

22 مردادماه،روز جهانی چپ دست ها

1

روز 22 مرداد ماه برابر با 13 اوت به نام روز جهانی چپ‌ دست ‌ها نام گذاری شده است.ظاهرا دلیل نامگذاری این روز،انتقاد از این است که تمامی ابزارها و امکانات برای راست دست ها طراحی شده اند.

به گزارش مفدا کرمانشاه،چپ‌ دستی به معنای گرایش طبیعی افراد در به‌کارگیری از دست چپ برای انجام کارهای گوناگون و به‌ویژه نوشتن است.پژوهش های گوناگون نشان می‌دهد که در جامعه های گوناگون،70 تا 90 درصد جمعیت،راست‌دست و دیگران چپ‌دست هستند.درصد بسیار کمی نیز توانایی به کار بردن هر دو دست را دارند.جالب اینجاست که تعداد چپ دست‌ها در میان آقایان،دو برابر خانم‌هاست.

برخی محققان بر این باورند که مراحل رشد جنین در رحم که ترشح هورمون ها نیز جزو آن می باشد می تواند در بروز چپ دستی نقش داشته باشد.شاید هم شبیه سازی موثر باشد،یعنی کودکان در اینکه از کدام دست استفاده کنند از والدین تقلید می کنند.البته این نظریه زیاد درست به نظر نمی رسد.

چرا انسان ها چپ دست می شوند؟

علت های زیادی برای چپ دستی ذکر شده که هیچ کس به درستی نمی داند علت واقعی و یا مؤثرتر کدام است.یکی از فرضیات این است که ژن خاصی موجب چپ دستی می شود.پژوهشگران دریافته اند که ژنی موسوم به LRRTM1 احتمال بروز چپ دستی را افزایش می دهد.

این امر بدان معنی است که هر کدام از نیمکره های مغز عملکردهای خاص خودش را دارد.در افراد راست دست این نیمکره چپ مغز است که بخش تکلم و زبان را کنترل می کند.اما در افراد چپ دست هر دو نیمکره و یا تنها نیمکره راست این امر را بر عهده دارد. با این حال،به نظر دانشمندان این ژن تنها نقشی سی درصدی در احتمال چپ دستی دارد.

برخی دانشمندان چنین نتیجه گرفته اند که هورمون تستسترون در بروز چپ دستی مؤثر است.شاید هم تمام عواملی که از آنها صحبت شد در چپ دستی نقش داشته باشند.به نظر نمی رسد که بتوان عامل مشخصی را مسؤول بروز این پدیده دانست.شاید مجموعی از تمامی این عوامل تأثیرگذار باشد.

با این وجود،این واقعیت موجب نمی شود که از"روز چپ دست ها"غافل شویم.

چپ دست ها،روزتان مبارک!

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.