چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۱

دغدغه کانون هنرهای تجسمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛

آماده سازی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای ارائه آثار هنری خود به جشنواره بین المللی سیمرغ

حاجی زاده_مشهد

دانشجویان عزیزی که در رشته های مختلف هنری جشنواره بین المللی سیمرغ حائز رتبه دانشگاهی و کشوری می شوند، اغلب عضو فعال کانون هنرهای تجسمی هستند.

به گزارش مفدا مشهد، کانون هنرهای تجسمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در تابستان ۱۳۹۴ بعد از اخذ مجوزهای لازم و تدوین اساسنامه ، این کانون با هیئت موسس خود کارش را آغاز کرده و هم اکنون حدود ۱۵۰ نفر عضو رسمی دارد.

خبرنگار مفدا مشهد، به سراغ دبیر این کانون دانشجویی رفته و گفتگویی با دبیر این کانون  انجام داده است که در ادامه این گفتگوی اختصاصی را می‌خوانید:

مفدا مشهد: لطفاخودتان را معرفی کنید؟

صادق باقری هستم، دانشجوی ترم ۷ پرستاری ، از سال ۹۶ با فعالیت های کانون آشنا شده و به عنوان عضو فعال کانون و در شورای عمومی همکاری داشته ام و از بهمن سال ۹۷ با برگزاری انتخابات سالیانه و پس از تشکیل تشکیل جلسه شورای مرکزی به عنوان دبیر مشغول به فعالیت می باشم.

مفدا مشهد: لطفا در مورد  تاسیس و آغاز به کار کانون هنرهای تجسمی توضیحاتی بفرمایید:

 این کانون در سال ۱۳۹۴ با همکاری اعضای هیئت موسس و اخذ مجوز های مربوطه آغاز به کار کرده و همواره از ابتدای کار جزو کانون های فعال دانشگاه علوم پزشکی مشهد بوده است. با توجه به زحمات دبیران اسبق خانم ها جلایری و شریفی این کانون با قوت زیادی فعالیت خود را ادامه داده و تا به امروز زحمات ایشان باعث بالندگی و ارتقاء فعالیت های این کانون شده است و امروزه دارای جایگاه ویژه ای در بین دانشگاهیان هنردوست می باشد. گفتنی است که هر ساله انتخابات شورای مرکزی کانون برگزار شده و دبیر جدید به مجموعه فرهنگی معرفی می گردد.

مفدا مشهد:لطفا ضمن بیان فعالیتهای کانون تا به حال، بفرمایید اهداف و برنامه های آتی کانون چیست؟

از جمله فعالیت های کانون در سطح دانشگاه و فراتر از آن تا به امروز می توان به برگزاری انواع مسابقات هنری در زمینه های عکاسی ، طراحی ، خوشنویسی با خودکار، نقاشی و طراحی تیزر، برگزاری کلاس های فرهنگی و هنری در رشته های خط معلی ، طراحی چهره ، فتوشاپ و این دیزاین، عکاسی ، نقاشی روی پارچه ، سرامیک شکسته و ویترای نام برد. در زمان دبیری بنده هم تا به امروز روند برگزاری کلاس ها با حضور اساتید معروف در حوزه های نامبرده ادامه داشته و اخیرا با برگزاری اولین نمایشگاه جامع فرهنگی و هنری به نام گالری دانشجو سعی در جذب مشارکت هر چه بیشتر دانشجویان و مجموعه دانشگاه کرده ایم و تا به امروز خوشبختانه از برنامه های کانون به خوبی استقبال شده است. باید یادآور شد که افراد فعال این کانون علاوه بر برنامه های رسمی خود کانون در جشن ها و مراسمات مختلف دانشگاه نیز حضور موثر و شایانی داشته اند و همواره یاری گر مجموعه مدیریت فرهنگی دانشگاه بوده اند.

از اهداف آتی این کانون نیز می‌توان به برگزاری کلاس های برنامه ریزی شده برای ترم آتی اشاره کرد که کلاس های طراحی پرتره و نقاشی، خطاطی نستعلیق و معلی، و کلاس های چرم دوزی در صورت همکاری و موافقت مدیریت محترم فرهنگی و تامین اعتبار لازم برای کلاس های نامبرده در دستور کار و برنامه راهبردی کانون هنرهای تجسمی قرار دارد.

از مهمترین دلایلی که باعث فعالیت و پویایی این کانون شده است ، دغدغه آماده سازی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای ارائه آثار هنری خود به جشنواره بین المللی سیمرغ است که هر ساله توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برگزار می گردد و ما هر ساله آثار زیادی را به دبیرخانه دانشگاهی این جشنواره معرفی می کنیم که این امر باعث شناخته شدن افراد توانمند در زمینه های مختلف هنری شده و اثری مثبت در فضای فرهنگی دانشگاه داشته است. باعث افتخار کانون ماست که بگویم اغلب دانشجویان عزیزی که در رشته های مختلف هنری این جشنواره حائز رتبه دانشگاهی و کشوری می شوند عضو فعال کانون هنرهای تجسمی هستند و بسیاری از مهارت های مقام آوران عزیز به گفته خودشان نتیجه و خروجی برنامه ها و کلاس هایی می باشد که کانون برگزار می کند.

مفدا مشهد: در حال حاضر کانون چند عضو دارد و نحوه عضو گیری کانون به چه صورت است؟

دبیر کانون هنرهای تجسمی در پاسخ گفت: در حال حاضر، حدود ۱۵۰ نفر فرم عضویت ما را پر کردند که از این تعداد ۲۰ نفر عضو فعال هستند که در جلسات شورای عمومی شرکت می کند همچنین اعضای افتخاری و علاقه مند از سایر دانشگاه ها مایل به همکاری و شرکت در کلاس های کانون هستند.

در خصوص نحوه عضوگیری و ارتباط دانشجویان باید بگویم: عضویت با پرکردن فرم کتبی  صورت می گیرد. دانشجویان علاقه‌مند می‌توانند از طریق پیج‌ اینستاگرام و یا کانال تلگرامی با مسئولین کانون برای ثبت نام و عضویت در ارتباط باشند. اعضای این کانون طیف وسیعی از دانشجویان هستند که بعضی صرفا علاقه مند و بعضی دیگر در زمینه های مختلف هنری توانمند می باشند. ضمن اینکه عده ی زیادی از دانشجویان متقاضی هستند که در برنامه های مختلفی که کانون برگزار می کند و به صورت چهره به چهره توسط اعضای فعال جذب می شوند که نمونه این اتفاق را در برگزاری نمایشگاه گالری دانشجو شاهد بودیم و افراد زیادی با فعالیت های کانون آشنا شده و جذب گشته اند.

مفدا مشهد:لطفا بفرمایید کانون هنرهای تجسمی برای استقبال از دانشجویان ورودی جدید چه برنامه‌ای دارد؟

همانند سال گذشته برپایی غرفه‌ در جشن دانشجویان ورودی جدید در دستور کار قرار دارد که اعضای شورای مرکزی کانون در غرفه حضور داشته و با انجام فعالیت های هنری در محل از جمله خوشنویسی و نقاشی کانون را به بازدیدکنندگان معرفی خواهند نمود. در صورت وجود امکانات کافی تهیه و توزیع پمفلت از آثار تولید شده و همچنین نمایش کلیپ فعالیت های انجام شده هم می تواند در معرفی کانون موثر باشد. باید خاطر نشان کرد که همانند سنوات گذشته برگزاری نمایشگاه از آثار تولیدی هنرمندان عزیز در صورت کسب مجوز از مدیریت فرهنگی در دستور کار ماست که عرصه بسیار مناسبی برای جذب افراد جدید و علاقمند می باشد. ضمن اینکه کانون با همکاری دیگر کانون های فرهنگی قصد دارد برنامه های مختلف و متفاوتی را برنامه ریزی کند که تاثیر این اتفاق در معرفی کل کانون ها بسیار زیاد خواهد بود و این امر مهم مستلزم همکاری گسترده و تامین اعتبار کافی از طرف مجموعه معاونت فرهنگی و دانشجویی می باشد.

مفدا مشهد:در پایان، اگر توصیه خاصی برای دانشجویان دارید خوشحال میشویم بشنویم.

در چهار سال گذشته و از زمانی که وارد دانشگاه شده ام فعالیت در حیطه های مختلف از جمله صنفی ، آموزشی ، پژوهشی ، فرهنگی ، نشریات و روابط عمومی را تجربه کرده ام و در جاهای زیادی حضور داشته ام و باید به دانشجویان عزیزی که تمایل به انجام فعالیت های دانشجویی دارند بگویم ابن امر در بزرگ شدن افکار و پیشرفت توانمندی های شما تاثیر بسزایی دارد. شما با انجام فعالیت های مختلف دانشجویی توانایی های زیادی از جمله یادگرفتن کار تیمی ، داشتن تعامل با سایر اعضا گروه ، نحوه مدیریت یک مجموعه و حتی یادگرفتن مهارت های تخصصی تر را کسب خواهید کرد. طبیعتا شما نسبت به کسانی که تمایلی به انجام این کارها ندارند چندین پله جلوتر هستید. دانشجویانی که تک بعدی بار می آیند در آینده با چالش های بزرگی رو به رو خواهند شد. انجام این فعالیت ها در دانشگاه به شما در آینده تحصیلی ، کاری و بالا رفتن مرتبه اجتماعی کمک خواهد کرد و میزان موفقیت شما را بالا خواهد برد. شما شانس آشنایی با کارهای مختلف و انسان های توانمندی که مانند شما هستند و میتوانند در آینده به شما کمک کنند را خواهید داشت. دانشگاه بستر مناسبی برای انسان سازی می باشد و پل پیشرفتی است که انسان های زیرک و فعال از آن به نفع خود استفاده خواهند کرد. در کنار فعالیت های درسی خود و معدل خوب داشتن ، دغدغه شخصیت سازی و افزایش دیگر توانمندی های خود را نیز داشته باشید و من به شما قول خواهم داد که درصورت وارد شدن به این وادی متضرر نخواهید شد. بسته به علاقمندی خودتان زمینه فعالیت خود را انتخاب کرده و شروع به کار کنید. شما در کنار درس میتوانید به انجام فعالیت های فرهنگی و هنری نیز بپردازید که به گواه فعالین این عرصه تاثیر مثبتی در درس خواندن هم داشته است. هنر غذای روح و روان است و تاثیر آرامبخش فعالیت های این چنینی به شما در جاهای مختلف دیگر هم کمک خواهد کرد.

در پایان از روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد کمال تشکر را دارم که امکان معرفی فعالیت های کانون هنرهای تجسمی را فراهم آورده و به بنده اجازه داد که تجربیات دانشجویی خود را به دیگران منتقل نمایم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.