شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶

دبیر انجمن علمی دانشجویان کشوری اتاق عمل خبر داد؛

مرحله کشوری آزمون دانشجویان تکنولوژی اتاق عمل ۳۰ مرداد ماه برگزار می‌شود/مشارکت بیش از ۹۰۰ دانشجو در مرحله دانشگاهی

آزمون دانشجویان تکنولوژی اتاق عمل

دبیر انجمن علمی دانشجویان کشوری اتاق عمل گفت: مرحله کشوری آزمون دانشجویان تکنولوژی اتاق عمل چهارشنبه، ۳۰ مرداد ماه ۹۸ به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و با حضور ۴۳ برگزیده مرحله دانشگاهی برگزار می‌شود.

آرش نجفی؛ دبیر انجمن علمی دانشجویان کشوری اتاق عمل و دانشجوی ترم هفت رشته اتاق عمل دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفت‌وگو با مفدا در خصوص برگزاری اولین آزمون دانشجویان تکنولوژی اتاق عمل، گفت:  مرحله دانشگاهی این آزمون به صورت همزمان راس ساعت ۹ صبح دهم اسفند ماه ۹۷ با مشارکت ۹۳۹ دانشجوی رشته اتاق عمل در مقطع کارشناسی در ۴۳ دانشگاه برگزار شد که جایگاه بیشترین تعداد شرکت کنندگان به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیش از ۸۰ نفر شرکت کننده اختصاص یافت.

وی شرکت در این آزمون را برای کلیه دانشجویان رشته اتاق عمل دانشگاه‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد امکان پذیر دانست و ابراز داشت: برای شرکت در آزمون دانشجویان تکنولوژی اتاق عمل نیازمند عبور از فیلتر خاصی نیست زیرا هدف از برگزاری این آزمون علمی مشارکت بیشتر دانشجویان رشته اتاق عمل به عنوان یک رشته جدید و نو بوده است.

این فعال دانشجویی برگزاری آزمون دانشجویان تکنولوژی اتاق عمل در مرحله کشوری را دارای سه محور اساسی دانست و عنوان کرد: محور اول اصول استرلیزاسیون اتاق عمل، مبحث دوم تکنولوژی جراحی اعصاب و سومین محور تکتولوژی جراحی عمومی است که این سه مبحث بر اساس رفرنس‌های رشته اتاق عمل مطرح شد و نکته جالب این که از رفرنس‌های اعلام شده تنها یک ترجمه کامل در بازار وجود داشت و دیگر موارد هنوز ترجمه نشده‌اند اما دانشجویان با اشتیاقی که داشتند منابع عنوان شده را تهیه و ترجمه کرده بودند و در آزمون شرکت کردند.

نجفی به اهداف برگزاری این آزمون که برای اولین بار در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار می‌شود اشاره کرد و بیان داشت: رشته اتاق عمل رشته جوانی است و با پیشرفتی که مستحق آن است فاصله دارد، به همین خاطر این مسابقه علمی تلاش دارد در یکی از مهمترین اهداف خود دانشجویان مشغول به تحصیل در این رشته را همراه با شور و اشتیاق برای شرکت در آزمون همراهی کند تا به واسطه این آزمون خود را سنجیده و بدانند در سطح دانشگاه محل تحصیل و سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی در این رشته در چه سطحی قرار دارند.

دبیر انجمن علمی دانشجویان کشوری اتاق عمل اضافه کرد: هدف دیگر از برگزاری این آزمون، این است که دانشجویان با منابع رشته که در شرایط فعلی به صورت کامل ترجمه نشده‌اند آشنا شوند. با برگزاری این آزمون مهمترین هدف ما که متمرکر کردن جامعه نخبگانی دانشجویان اتاق عمل از سراسر کشور است محقق می‌شود.

وی به افزایش قابل توجه تعداد انجمن‌های علمی اتاق عمل با برگزاری آزمون دانشجویان تکنولوژی اتاق عمل اشاره کرد و گفت: تعداد انجمن‌های علمی از طریق برگزاری این آزمون در مرحله اولیه افزایش بیش از دو برابری داشته است به نحوی که دانشگاه‌هایی که انجمن علمی اتاق عمل نداشته‌اند درخواست تشکیل اتاق عمل داده‌اند و موجب شدند تعداد انجمن‌های علمی اتاق عمل از ۱۸ عدد به ۴۳ عدد افزایش پیدا کند.

این فعال دانشجویی به نحوه برگزاری مرحله دانشگاهی آزمون دانشجویان تکنولوژی اتاق عمل اشاره و خاطر نشان کرد: آزمون مرحله اول به صورت همزمان در ساعت ۹ صبح چهارشنبه ۱۵ اسفندماه ۹۷ در 43 دانشگاه علوم پزشکی کشور برگزار شد و از مجموع بیش از ۹۰۰ نفر شرکت کننده، ۴۳ دانشجو به مرحله دوم راه پیدا کردند.  شرکت کنندگان در این آزمون در مرحله نخست باید به تعداد 80 سؤال  پاسخ می‌دادند. این سئوالات به صورت کاملا محرمانه از کارتابل وزارت بهداشت به دانشگاه‌ها در صبح برگزاری آزمون ارسال شد و دانشگاه‌ها نیز با توزیع دفترچه‌ها از دانشجویان خود خواستند پاسخ سؤالات را در پاسخ برگ لیزری وارد کنند.

نجفی به تصحیح پاسخ برگ‌های مرحله دانشگاهی آزمون دانشجویان تکنولوژی اتاق عمل اشاره کرد و بیان داشت:  با توجه به این که اطلاعات و نتایج این پاسخ برگ‌ها نزد انجمن علمی مرکزی محفوظ است؛ کارنامه‌ای به شرکت کنندگان داده نشد و منتظر هستیم در مرحله کشوری نتایج را اعلام کنیم؛ زیرا هدف ما این بود که این آزمون فیلتری باشد که در مرحله دانشگاهی نفرات برتر هر دانشگاه انتخاب شود و در مرحله کشوری نمایندگان و برگزیدگان هر دانشگاه با یکدیگر رقابت کنند.

دبیر انجمن علمی دانشجویان کشوری اتاق عمل تصریح کرد: در واقع ما در این آزمون دانشجویان هر دانشگاه را با یکدیگر سنجیده‌ایم و دانشگاه با خود اعضای شرکت کننده در دانشگاه قیاس شده‌اند و اکنون در مرحله کشوری، دانشگاه‌ها با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

وی میزبان مرحله کشوری آزمون دانشجویان تکنولوژی اتاق عمل را دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عنوان کرد و گفت: ۴۳ برگزیده دانشگاهی در مرحله کشوری چهارشنبه، ۳۰ مرداد ماه ۹۸ ساعت ۸:۳۰ دقیقه صبح در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با یکدیگر رقابت می‌کنند. این آزمون علمی در یک رشته خاص به نام اتاق عمل برگزار می‌شود که این یک حرکت ابداعی و نو است و ما به عنوان برگزار کنندگان آزمون اکنون در ابتدای راه قرار داریم. باتوجه به آزمایشی بودن آزمون، مشارکت در آن امتیاز خاصی برای دانشجویان در این سال ندارد اما برای نفرات اول تا سوم جوایز ارزنده‌ای در نظر گرفته شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.