چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۶

نشست خبری چهاردهمین المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان دختر در تبریز برگزار شد

نشست خبری تبریز

نشست خبری چهاردهمین المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور روز چهارشنبه ۲۳ مرداد ماه با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در سالن اجلاس ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد.

به گزارش مفدا، در نشست خبری چهاردهمین المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که صبح روز چهارشنبه ۲۳ مرداد ماه در سالن کنفرانس ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد، دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت، دکتر محمد حسین صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و رئیس ستاد اجرایی المپیاد، بهروز رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، مهدی‌مقدم‌منش رئیس اداره ورزش‌های قهرمانی و رحمان خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت به سووالات اصحاب رسانه در زمینه‌های مختلف پاسخ دادند.

در ابتدای این نشست دکتر محمد حسین صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و رئیس ستاد اجرایی چهاردهمین المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی  ابراز امیدواری کرد که معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در احداث مرکز دائمی و محل برگزاری دائم المپیادهای ورزشی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور در تبریز خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: زمین و فضای بزرگی برای احداث این پروژه عمرانی در تبریز وجود دارد و  نقشه‌های ساخت این طرح عمرانی آماده است و در ادامه این مسیر به  حمایت‌های دکتر لاری معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت نیاز داریم.

صومی افزود: در صورت تحقق این هدف مهم و احداث این مجموعه ورزشی، اقامتی هیچ مشکلی برای اسکان شرکت‌کنندگان المپیادهای ورزشی وجود نخواهد داشت و شرکت کنندگان در المپیاد در شرایط رفاهی مطلوب می‌توانند از این اقامتگاه برخوردار شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص میزبانی چهاردهمین المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز از دو ماه قبل در تدارک برگزاری این رویداد بزرگ ورزشی بوده و باتشکیل کمیته‌های مختلف در دانشگاه، درصدد برگزاری یک المپیاد شایسته بود. سال گذشته میزبان برگزاری المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی بودیم و خوشحالم که امسال نیز این رویداد بزرگ در شهر شعر و ادب تبریز برگزار می‌شود.

صومی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی تبریز برای چهارمین بار عهده‌دار میزبانی المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی است، اظهار کرد: این المپیاد به دلیل سهولت در اسکان شرکت کنندگان در دو بازه زمانی در حال برگزاری است و در مجموع بالغ بر ۱۷۰۰ ورزشکار در دو مرحله در ۹ رشته ورزشی رقابت‌های خود را برگزار می‌کنند.

یکی از مهمترین شاخص‌های رشد و توسعه جامعه، توسعه تربیت بدنی و ورزشی است

دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در این نشست، ضمن تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه حاضر در جلسه و تبریک «اعیاد قربان و غدیر»، گفت: توسعه ورزش از اهداف مهم معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت است و ارتقاء آن جزو اهداف مهم ماست، چراکه انسان محور توسعه است و یکی از مهمترین شاخص‌های رشد و توسعه جامعه، توسعه تربیت بدنی و ورزشی است. انسان سالم جامعه سالم را می‌سازد، به خصوص که دانشجویان علوم پزشکی که متولیان سلامت جامعه در آینده هستند، خودشان باید از سلامت برخوردار باشند.

وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص سرانه فرهنگی و دانشجویی، توضیح داد: سرانه‌ای که برای هر دانشجو در بودجه سال ۹۸ تعیین شده، سه‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است اما عملا چند دانشگاه معدود این رقم را دریافت کردند. در اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها، دکتر نمکی وزیر بهداشت دو وعده به ما دادند که با توجه به حضور قبلی ایشان در برنامه و بودجه امیدواریم این دو وعده محقق شود؛ یکی اینکه رقم کسری سرانه دانشجویی فرهنگی و دانشجویی جبران شود و به همان عدد تعیین شده برسد و دیگر اینکه برای سال آینده بودجه فرهنگی از ذیل بودجه آموزش خارج شود.

معاون وزیر بهداشت در ادامه اضافه کرد: کارگروه‌هایی در کلان مناطق تشکیل شده و دبیری کارگروه تغذیه به عهده دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است که راهکارهایی برای حل مشکلات تغذیه‌ای دانشجویان در پیش گرفته است. امیدواریم با اتخاذ تدابیر ویژه‌ای بتوانیم وضعیت طبخ غذا و تغذیه دانشگاه را بهبود دهیم.

لاری در ادامه توضیح داد: رویکرد ما در وزارتخانه این است که به دانشگاه‌های کم برخوردار توجه بیشتر شود و بخش بیشتر منابع به سمت این دانشگاه‌ها برود. با این حال برای تکمیل احداث خوابگاه دانشجویی دو هزار و ۵۰۰ نفره در دانشگاه علوم پزشکی تبریز کمک خواهیم کرد، تاکنون ۸۰درصد پروژه احداث این خوابگاه پیش رفته و برای تکمیل آن وزارتخانه کمک خواهد کرد.

المپیاد امسال با حضور ۵۸ دانشگاه علوم پزشکی برگزار می‌شود

در ادامه این نشست مهدی مقدم‌منش رئیس اداره ورزش‌های قهرمانی وزارت بهداشت در خصوص برگزاری المپیاد و تلاش‌های دانشگاه علوم پزشکی تبریز در تدارک میزبانی این رویداد بزرگ ورزشی سخن گفت و افزود: قبول میزبانی المپیاد ورزش‌های قهرمانی در شرایط سخت اقتصادی کشور کار دشواری است اما دانشگاه علوم پزشکی تبریز با این وجود و درکمترین زمان ممکن، این میزبانی را پذیرفت که جا دارد از دکتر صومی ریاست دانشگاه  و متولیان برگزاری این المپیاد تشکر کنم.

وی به تاریخچه برگزاری المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیست و هشتمین تجربه برگزاری این المپیاد (دختران و پسران) را تجربه می کنیم . این المپیاد از سال ۱۳۷۳ و با حضور ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد اما خوشبختانه این رویداد بزرگ ورزشی-دانشگاهی به لحاظ تعداد ورزشکاران، تعداد رشته‌ها افزایش یافته است و شاهد حضور ۵۸ دانشگاه علوم پزشکی در این المپیاد هستیم.

مقدم‌منش با اشاره به تجربه موفق دانشگاه علوم پزشکی تبریز در میزبانی این رویداد ورزشی گفت: سال گذشته این دانشگاه به خوبی توانست میزبان المپیاد قهرمانی دانشجویان پسر وزارت بهداشت باشد و امسال نیز این دانشگاه با قبول میزبانی این المپیاد در فرصت بسیار محدود و در شرایطی که خیلی از دانشگاه ها به دلیل شرایط اقتصادی میزبانی را پذیرا نبود، ما را درمجموعه معاونت فرهنگی ودانشجویی حمایت کردند.

وی یکی از دلایل برگزاری این المپیاد برای نخستین بار در دو بازه زمانی مجزا را افزایش رفاه شرکت کنندگان و تامین اسکان مطلوب ورزشکاران عنوان کردو گفت: برای ارتقای سطح اسکان، تغذیه، تامین سالن های ورزشی و... تلاش کردیم این المپیاد را برای اولین بار طی دومرحله برگزار کنیم تا با کمترین هزینه و بیشترین کیفیت، بتوانیم شرایط خوبی برای شرکت کنندگان رقم بزنیم.

مقدم‌منش با اشاره به شرایط مطلوب دو خوابگاه بوستان و گلستان برای اسکان ورزشکاران گفت: خوشبختانه این خوابگاه ها در آستانه برگزاری المپیاد رنگ آمیزی و تجهیز به وسایل و امکانات رفاهی لازم شد و امسال شاهد حضور ۲۳۰۰ شرکت کننده در این رویداد ورزشی هستیم.

وی با اشاره به حضور ۱۵۵ نفر کادر فنی و داوری المپیاد گفت: بخشی از داوران و سرپرستان فنی این المپیاد بومی و بخش دیگر با هماهنگی فدراسیون‌های ورزشی به المپیاد اعزام شده‌اند و در مسابقات رشته‌های مختلف از داوران باتجربه استفاده می‌کنیم تا مشکلی به لحاظ فنی ایجاد نشود.

امیدواریم بتوانیم وام تغذیه را هم به وام‌های صندوق رفاه اضافه کنیم

مهندس بهروز رحیمی رئیس صندوق رفاه وزارت بهداشت نیز در این نشست با اشاره به اینکه میزبانی المپیاد باعث زحمات بسیار زیادی برای دانشگاه علوم پزشکی تبریز شده است، اظهار داشت: به واسطه برگزاری برنامه‌هایی مثل این المپیاد در دانشگاه‌ها، اتفاقات مثبتی رخ می‌دهد که برای دانشگاه ماندگار هستند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: پیشنهاد دکتر صومی مبنی بر ساخت مرکز دائمی برگزاری المپیادهای ورزشی را خاص و ویژه می‌بینم چرا که پایگاه خاصی برای این منطقه از کشور خواهد بود. در خزر آباد ساری امکانات رفاهی و ورزشی داریم و امیدواریم بتوانیم در این منطقه از کشور نیز به چنین امکانی دست پیدا کنیم.

رحیمی با اظهار حمایت از این پیشنهاد اعلام کرد: طرح پیشنهادی احداث مجتمع دائمی برگزاری المپیادهای ورزشی از سوی دانشگاه علوم پزشکی تبریز مورد حمایت صندوق رفاه است و امیدوارم با استفاده از ظرفیت کمیسیون سرمایه گذاری و صندوق رفاه این مهم به سرانجام برسد.

رئیس صندوق رفاه با اشاره به اینکه صندوق رفاه همیشه رقم‌های سنگینی مطالبه دارد، تاکید کرد: ما به دانشجویان بدهکاریم. من به عنوان رئیس صندوق رفاه باید بتوانم انواع وام‌های مورد نیاز دانشجویان را تامین کنم و افزایش دهم و چنین نیز خواهیم کرد و امیدواریم بتوانیم وام تغذیه را هم به وام‌ها اضافه کنیم که دانشجویان ما دغدغه کمتری داشته باشند.

وی در ادامه افزود: با برنامه‌هایی که دکتر لاری و وزیر بهداشت داریم امیدواریم پروژه‌های فرهنگی و رفاهی جلو برود و برنامه جدی برای جدا کردن بودجه وجود دارد. البته این موضوع پروژه بزرگی است و امیدواریم محقق شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.