چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۹

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران:

برگزاری «المپیادهای ورزشی» یکی از راه‌کارهای نشر امید و نشاط در دانشگاه‌ها است

نشست خبری چهاردهمین المپیاد ورزشهای قهرمانی دختران علوم پزشکی

دکتر سیماسادات لاری معاون وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران گفت: یکی از راه‌های افزایش امید و نشاط در دانشگاه‌ها، برگزاری المپیادهای ورزشی و جشنواره‌های فرهنگی و قرآنی است که باعث ایجاد شور و نشاط در فضای دانشگاه می‌شود.

دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در نشست خبری چهاردهمین المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در دانشگاه علوم پزشکی تبریز، ضمن تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه حاضر در جلسه و تبریک «اعیاد قربان و غدیر»، گفت: توسعه ورزش از اهداف مهم معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت است و ارتقاء آن جزو اهداف مهم ماست، چراکه انسان محور توسعه است و یکی از مهمترین شاخص‌های رشد و توسعه جامعه، توسعه تربیت بدنی و ورزشی است. انسان سالم جامعه سالم را می‌سازد، به خصوص که دانشجویان علوم پزشکی که متولیان سلامت جامعه در آینده هستند، خودشان باید از سلامت برخوردار باشند.

 وی افزود: در راستای افزایش تحرک بدنی دانشجویان هر ساله برنامه‌ها و فعالیت‌های ورزشی مختلفی نظیر همین المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار می‌شود که تلاش داریم با گسترش دامنه دربرگیری فعالیت‌های ورزشی، فقر حرکتی موجود در بین دانشجویان را کاهش دهیم.

لاری ضمن سپاسگزاری از دکتر صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز به خاطر قبول مسؤولیت میزبانی این المپیاد، اظهار داشت: از دانشگاه علوم پزشکی تبریز که در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی زبانزد است و با روی باز میزبانی این المپیاد را در شرایط اقتصادی امروز پذیرفتند و متحمل سختی‌های بسیار شدند، تشکر ویژه می‌کنم.

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص سرانه فرهنگی و دانشجویی، توضیح داد: سرانه‌ای که برای هر دانشجو در بودجه سال ۹۸ تعیین شده، سه‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است اما عملا چند دانشگاه معدود این رقم را دریافت کردند. در اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها، دکتر نمکی وزیر بهداشت دو وعده به ما دادند که با توجه به حضور قبلی ایشان در برنامه و بودجه امیدواریم این دو وعده محقق شود؛ یکی اینکه رقم کسری سرانه دانشجویی فرهنگی و دانشجویی جبران شود و به همان عدد تعیین شده برسد و دیگر اینکه برای سال آینده بودجه فرهنگی از ذیل بودجه آموزش خارج شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در جلساتی که با معاونت توسعه وزارتخانه داشتیم راه‌کارهایی برای جبران این کسری بودجه پیشنهاد شده و مورد بررسی قرار گرفته است و به دنبال این راه‌کارها هستیم تا کمبود بودجه جبران شود.

لاری در ادامه توضیح داد: رویکرد ما در وزارتخانه این است که به دانشگاه‌های کم برخوردار توجه بیشتر شود و بخش بیشتر منابع به سمت این دانشگاه‌ها برود. با این حال برای تکمیل احداث خوابگاه دانشجویی دو هزار و ۵۰۰ نفره در دانشگاه علوم پزشکی تبریز کمک خواهیم کرد، تاکنون ۸۰درصد پروژه احداث این خوابگاه پیش رفته و برای تکمیل آن وزارتخانه کمک خواهد کرد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت درباره استاندارد بین‌المللی سرانه فضای ورزشی به ارائه آمارهایی پرداخت و گفت: استاندارد بین‌المللی سرانه فضای ورزشی دانشگاه‌ها ۲.۵ متر مربع تعیین شده که این رقم در کشور ما زیر یک متر مربع است و با استاندارد جهانی فاصله دارد. البته طی سال‌های ۹۲ تا ۹۷ رشد ۴۲ درصدی داشتیم ولیبه طور کلی شرایط زیرساخت‌های ورزشی مطلوب نیست. . ممکن است به خاطر شرایط اقتصادی کشور زیاد به دنبال فعالیت‌های عمرانی و توسعه‌ای نباشیم اما با در نظر گرفتن توجه ویژه وزیر محترم بهداشت به مباحث رفاهی و ورزشی این زمینه وجود دارد که بتوانیم فضاهای ورزشی را افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینکه ترویج نشاط و امید در جامعه مورد تاکید مقام معظم رهبری و وزیر بهداشت بوده است، تاکید کرد: وظیفه همه ماست که در زمینه نشر امید و نشاط در جامعه و در بین جوانان و دانشجویان تلاش کنیم. یک راه آن برگزاری المپیادهای ورزشی و جشنواره‌های فرهنگی و قرآنی است که باعث ایجاد شور و نشاط در فضای دانشگاه می‌شود.

 لاری درباره وضعیت تغذیه دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: با توجه به تورم و مشکلات اقتصادی کشور، همه دانشگاه‌های ما برای تامین هزینه‌های تغدیه دانشجویان و تامین غذای آنها دچار چالش شدند. با تمهیدات که در دانشگاه‌ها اندیشیده شد و سهمیه‌هایی که در اختیار دانشگاه‌ها قرار دادیم، دانشگاه‌ها نگذاشتند کیفیت غذا پایین بیاید؛ با این حال هنوز مشکلاتی هست که باید برطرف شود. در جلسه‌ای که با حضور مهندس رحیمی رئیس صندوق رفاه با مسولان معاونت توسعه وزارتخانه داشتیم نظرات متعددی برای تامین هزینه‌های دانشجویی بررسی شد. 

معاون وزیر بهداشت در ادامه اضافه کرد: کارگروه‌هایی در کلان مناطق تشکیل شده و دبیری کارگروه تغذیه به عهده دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است که راهکارهایی برای حل مشکلات تغذیه‌ای دانشجویان در پیش گرفته است. امیدواریم با اتخاذ تدابیر ویژه‌ای بتوانیم وضعیت طبخ غذا و تغذیه دانشگاه را بهبود دهیم.

وی با ذکر این نکته که وضعیت خوابگاه‌ها مطلوب نیست، توضیح داد: خوابگاه‌های ما در بسیاری از دانشگاه‌ها فرسوده است از طرفی برخی خوابگاه‌ها سند ملکی هم ندارند و این از دغدغه‌های فکری ماست.  هزینه‌های زیادی برای تعمیر خوابگاه فرسوده و ایاب و ذهاب دانشجویان به این خوابگاه‌ها صرف می‌شود که با فروش این زمین‌ها می‌توان خوابگاه جدید در جای مناسب ساخت. 

لاری با اشاره به درخشش دختران دانشجو در برنامه‌های علمی، فرهنگی و ورزشی، اظهار داشت: دختران در بسیاری زمینه‌ها پیشتاز هستند، درصد زیادی از دانشجویان علوم پزشکی را دختر تشکیل می‌دهند و این عزیزان در جشنواره‌ها و المپیادهای فرهنگی و ورزشی بسیار خوب درخشیده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه هدف از برگزاری المپیاد، پهلوان‌پروری است نه قهرمان‌پروری، خاطر نشان کرد: ترویج ورزش همگانی و پهلوان‌پروری به جای قهرمان‌پروری از جمله سیاست‌های اصلی ما در حوزه ورزش است و در تلاش هستیم تا با حمایت از برگزاری المپیادهای ورزشی قهرمانی و همگانی ، زمینه و بستر فعالیت‌های ورزشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را گسترش دهیم.

یادآوری می‌شود نشست خبری چهاردهمین المپیاد ورزش‌های قهرمانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور صبح امروز چهارشنبه ۲۳ مرداد ماه در ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد. در این جلسه دکتر صومی رئیس دانشگاه، دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و تعدادی از مدیران دانشگاهی و ستادی و اصحاب رسانه حضور داشتند. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.