یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۴

سفالگری، هنری ظریف به قدمت تاریخ

سفالگری

سفالگری، هنری زیبا و ظریف است که در گیلان عمری به قدمت تاریخ دارد؛ نمونه بارز سفالگری در گیلان، شیروانی های سفالی است. در این گزارش درباره انواع ظروف سفالی در گیلان و کارگاه سفالگری در جیرده شفت می خوانیم.

به گزارش مفدا گیلان؛ سفالگری، هنری زیبا و ظریف است که در گیلان عمری به قدمت تاریخ دارد؛ نمونه بارز سفالگری در گیلان، شیروانی های سفالی است. سفال در گیلان به علت فراهم بودن بستر مناسب تولید آن، مصارف فراوانی داشته و می توان از آن به گمج و نخون (ظرف مخصوص طبخ غذا به همراه درب)، خم سفالین، کوزه سفالی، نمکیار( ظرف مخصوص ساییدن مغز گردو و سبزی و انارترش و ...)، گیلی تابه (ظرف مخصوص برشته کردن تخمه)، تالک (ظرف سقالین دودسته)، تنگ آب، تنور نان پزی، ظروف نگه داری مواد، حلقه های سر چاه، گلدان و مجسمه و سفال بام، کمر کوزه(ظرف سفالین مختص بادکش کردن پشت و کمر) اشاره کرد.

گمج یکی از اصلی ترین ظروف سفالی و محلی استان گیلان است که از آن در تهیه و طبخ انواع خورشت و غذاهای محلی استفاده می کنند. عطیه روشنفکر زنی پر ذوق و هنرمند است که در روستای جیرده شفت، کارگاه سفالگری دارد. او از ۸ سالگی کار سفال را انجام می دهد سفالگری را از مادرش یاد گرفته و تا الان که ۵۸ ساله است هنر اجدادی خود را ادامه می دهد. و روزانه ۵۰ عدد گمج در کارگاه خود تولید می کند. همچنین سه زن سرپرست خانوار در کارگاه وی به کار مشغولند؛ عطیه روشنفکر ، پارسال با صادرات ۲۰۰ قابلمه سفالی یا گمج به کشورهای آلمان ، امریکا و فرانسه حدود ۵ هزار دلار ارز آوری کرده است. 

منبع:صداو سیمای گیلان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.