دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۵

مراسم پرده خوانی واقعه غدیر خم در دانشگاه علوم پزشکی گلستان برگزار شد

مراسم پرده خوانی واقعه غدیر خم با حضور جمعی از اساتید و مسئولین و کارکنان

مراسم پرده خوانی واقعه غدیر خم با حضور جمعی از مسئولین و اساتید و کارکنان در دانشگاه علوم پزشکی گلستان برگزار شد

به گزارش مفدا گلستان، مراسم پرده خوانی با حضور جمعی از اعضای ستاد فاطمیه قم و حضور دکتر مهدی صادقی معاون فرهنگی و دانشجویی و جمعی دیگر از مسئولین و کارکنان به مناسبت عید سعید غدیر خم در سالن امفی تئاتر دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گلستان امروز دوشنبه مورخ ۲۹مردادماه سال جاری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، دکتر مهدی صادقی معاون فرهنگی و دانشجویی ضمن تبریک اعیاد سعید قربان و غدیر به حاضرین، به اهمیت بزرگداشت و واقعه غدیر خم پرداخت.

وی به حَجَّةُ الوَداع، تنها حج پیامبر اکرم(ص)  بعد از اسلام اشاره کرد و گفت: رسول اکرم(ص) پس از  هجرت به مدینه، سه بار برای عمره به مکه رفت؛ اما به گفته مورخان و محدثان، فقط یک بار در مراسم حج حضور یافت و آن چند ماه پیش از وفاتش بود.

دکتر صادقی افزود: از آنجا که این حج در آخرین سال عمر آن حضرت(ص) واقع شد و پیامبر در آن بامسلمانان وداع کرد، به حجة الوداع (حج خداحافظی) مشهور است.

معاون فرهنگی و دانشجویی ادامه داد:  پیامبر(ص) در بازگشت از این سفر، در غدیر خم، به دستور خداوند امامت و امام علی(ع) ولایت را به صورت عمومی اعلام کرد و از مردم بر این امر،  بیعت گرفت؛ بدین رو این حج، برای شیعیان اهمیتی ویژه دارد.

در ادامه  مراسم، حجت الاسلام والمسلمین حجازی استاد حوزه و دانشگاه و رابط ستاد فاطمیه قم در استان گلستان با تبریک عید غدیر خم، به پرده خوانی این واقعه پرداخت.

حجت الاسلام حجازی واقعه غدیر را چنین تشریح کرد: در آخرین سال عمر پیامبر(ص)، مراسم حجةالوداع باشکوهی هرچه تمام تر و با حضور مسلمانان مدینه و سایر نقاط عربستان برگزار شد. روز پنج شنبه سال دهم هجرت بود و درست هشت روز از عید قربان می گذشت. ناگهان از سوی پیامبر(ص) به همراهان دستور توقف داده شد. مسلمانان هم با صدای بلند، آنها را که در پیشاپیش قافله در حرکت بودند، به بازگشت فراخواندند و صبر کردند تا عقب افتادگان قافله به غدیر خم برسند. پیامبر(ص) پس از اقامۀ نماز ظهر بر منبر بلندی که از جهاز شتران ترتیب یافته بود، قرار گرفت و با صدای بلند خطاب به حاضران فرمود:
«آیا شما گواهی نمی‌دهید که جز خدا، خدایی نیست و محمد بندۀ خدا و پیامبر اوست؟ بهشت و دوزخ و مرگ حق است و روز رستاخیز بدون شک فراخواهد رسید و خداوند کسانی را که در خاک پنهان شده‌اند، زنده خواهد کرد؟ یاران پیامبر(ص) گفتند: آری، آری، گواهی می‌دهیم.
استاد حوزه و دانشگاه به بیان یادگار پیامبر(ص) اشاره کرد و گفت: پیامبر در آن روز فرمود: من در میان شما دو امر گران بها به یادگار می‌گذارم؛ چگونه با آنها معامله خواهید کرد؟ در این هنگام ناشناسی از رسول خدا(ص) پرسید: مقصود از این دو چیز گران بها چیست؟ پیامبر(ص) فرمودند:
ثقل اکبر کتاب خداوند است، که یک طرف آن در دست خدا و طرف دیگرش در دست شما است. به کتاب او چنگ بزنید تا گمراه نشوید. ثقل اصغر نیز عترت و اهل بیت من است. خدایم به من خبر داده که دو یادگار من تا روز رستاخیز از هم جدا نمی‌شوند. هان ای مردم! بر کتاب خدا و عترت من پیشی نگیرید و از آن دو عقب نمانید تا نابود نشوید». 
در این هنگام بود که پیامبر(ص) دست مبارک حضرت علی(ع) را گرفت و بالا برد؛ تا جایی که سفیدی زیر بغل او بر همۀ مردم نمایان شد و همه حضرت علی (ع) را در کنار پیامبر (ص) دیدند و او را به خوبی شناختند و دریافتند که مقصود از این اجتماع مسئله‌ای مربوط به حضرت علی (ع) است. پس از لحظاتی پیامبر(ص) فرمودند: هان ای مردم! سزاوارترین فرد بر مؤمنان از خود آنان کیست؟ حاضران و یاران پیامبر(ص) پاسخ دادند: خداوند و پیامبر او بهتر می‌دانند.
پیامبر(ص) چنین ادامه داد: خداوند مولای من و من مولای مؤمنان هستم و بر آنها از خودشان اولی و سزاوارترم. هان ای مردم! «هر کس که من مولا و رهبر او هستم، علی هم مولا و رهبر اوست». 
رسول اکرم(ص) این جمله آخر را سه بار تکرار کرده و سپس فرمودند: 
پروردگارا! دوست بدار کسی را که علی را دوست بدارد و دشمن بدار کسی را که علی را دشمن بدارد. خدایا! یاران علی را یاری کن و دشمنان او را خوار و ذلیل گردان. پروردگارا! علی را محور حق قرار ده.  
سپس حضرت افزود لازم است حاضران به غایبان خبر دهند و دیگران را از این امر مطلع کنند. هنوز اجتماع باشکوه حجاج به حال خود باقی بودند که فرشته وحی فرود آمد و به پیامبر گرامی اسلام(ص) بشارت داد که خداوند امروز دین خود را تکمیل کرد و نعمت خویش را بر مؤمنان به تمامه ارزانی داشت. در این لحظه صدای تکبیر پیامبر رحمت(ص) بلند شد و فرمود: خدا را سپاسگزارم که دین خود را کامل کرد و نعمت خود را به پایان رسانید و از رسالت من و ولایت علی پس از من خشنود شد.  
حجت الاسلام حجازی در پایان گفت: پیامبر(ص) پس از بیان خطبه غدیر از جایگاه خود فرود آمد و یاران او دسته دسته نزد امیرمؤمنان علی(ع) آمده و به ایشان تبریک می‌گفتند و او را مولای خود و مولای هر مرد و زن مؤمنی می‌خواندند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.