یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴

دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

خبرهای خوشی در راه است

مصاحبه

علیرضا کاظمی، دبیر شورای صنفی دانشکده پرستاری و مامایی رشت و شورای صنفی مرکزی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: خبرهای خوشی در راه است؛ نوید روزهای بهتر را به دانشجویان می‌دهیم.

به گزارش مفدا گیلان؛ در چهارمین بخش از مجموعه مصاحبه های مفدا گیلان با فعالان دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، خبرنگار مفدا به گفت وگو با دبیر شورای صنفی مرکزی دانشگاه علوم پزشکی گیلان پرداخته است. 

خودتان را معرفی کنید تا خوانندگان بیشتر با شما آشنا شوند.
علیرضا کاظمی، دانشجوی ترم پنج پرستاری و دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان هستم. 

از شورای صنفی چه خبر؟
خبرهای خوشی در راه است؛ نوید روزهای بهتر را به دانشجویان می‌دهیم.

چه دغدغه ای شما را به سوی فعالیت در شورای صنفی سوق داد؟
از بدو ورود به دانشگاه، شاهد بسیاری از نواقص، اعم از تغذیه، خوابگاه، مسایل آموزشی، نحوه برخورد و تدریس اساتید و... بودم؛ پس از مدتی، تصمیم گرفتم آن چه در توان دارم به کار بگیرم تا بتوانم در حل گوشه ای از این مشکلات، سهیم باشم و شورای صنفی، جایی بود که می توانستم به صورت قانونی پیگیر این کارها باشم.

اگر بخواهید شورای صنفی را در یک بند توصیف کنید، این توصیف چگونه است؟
بزرگترین و تنها نهاد رسمی و قانونیِ رسیدگی به مشکلات دانشجویان که همه ی دانشجویان می‌توانند به آن اعتماد کنند.

به نظر شما شورای صنفی دانشجویی تا چه حد میتواند مطالبات دانشجویان را مطرح و پیگیری کند؟
هر نهاد دانشجویی، دارای اختیارات و محدودیت هایی است؛ از نظر من این اختیارات را خودمان تا حدودی می‌توانیم مشخص کنیم. در مدتی که من به عنوان دبیر منصوب شدم تاکنون هیچ چیزی مانع خواسته های به حقِ شورا برای بهبود وضعیت دانشجویان نشده و مسوولین نیز کمال همکاری را با ما داشتند.

بارزترین مشکل و نقطه قوت دانشگاه از نظر شما چیست؟
نقطه قوت دانشگاه از نظر من، دانشجویان باهوش و برخی مسوولان بسیار دلسوز هستند و مشکل اصلی، عدم برنامه ریزی مناسب و عدم تفکیک حوزه های مختلف فرهنگی و آموزشی است که عمده مشکلات ما (خوابگاه، پرداخت معوقات دانشجویی و ...) از این مسئله سرچشمه می‌گیرد.

در دوران دانشجویی شما تاکنون، مهم ترین چیزی که آموخته اید، چه بوده است؟
در دنیا این سنت، همیشگی بوده که "همه ی بدی‌ها، خوبی‌ها و کارهای مثبت و منفی در نهایت به خود انسان برمی‌گردد" و من در طول دو دوره فعالیت در شورای صنفی و در مجموع در تمام زندگی، بارها به این موضوع رسیده ام.

فعالیت های دانشجویی چه فایده ای برای شما دارد؟
در رابطه با این مسئله همواره از من سوال شده که هدفم از تلاش در شورای صنفی چیست و چه سودی برایم دارد؛ شورای صنفی تنها نهادی‌ست که بابت فعالیت خود، حق الزحمه کار دانشجویی دریافت می‌کند؛ برخی دوستان در جریان حق الزحمه های کار دانشجویی هستند و می‌دانند که در شورای صنفی از نظر مالی، دبیر و سایر اعضا تفاوتی ندارند و حداکثر این مبلغ برای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان است که همواره با حدود ۶ ماه تاخیر پرداخت می شود و قطعا هدف اعضا حقوق دانشجویی و سود و منفعت نیست، ما فقط می خواهیم مشکلات حل شود و دانشگاهی با شرایط بهتر داشته باشیم.

محوریت برنامه ها برای فعالیت های آتی شورای صنفی را برایمان بگویید.
ما در ابتدای کار، مجموعه ای از اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برای شورای صنفی، مشخص کردیم که اهداف کوتاه مدت به صورت کلی، شامل: افزایش ظرفیت خوابگاه های مشارکتی (پسران و دختران)، پرداخت معوقات دانشجویی، افزایش حق الزحمه کار دانشجویی است و از اهداف بلند مدتمان نیز می توان به گرفتن تخفیف خدمات درمانی برای دانشجویان و تلاش برای برگرداندن حقوق و جایگاه به حق دانشجویان، اشاره کرد.

و سخن پایانی...
از دانشجویان عزیز ‌می‌خواهم اگر مشکل و مساله ای در هر بخشی از دانشگاه می‌بینند آن ها را با منتخبین و نمایندگان خودشان در شورای صنفی در میان بگذارند تا به صورت تخصصی به حل این مسائل پرداخته شود.

تهیه مصاحبه: فائزه سبحانی فر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.