سه‌شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۲

پژوهشگر موفق علوم‌پزشکی کرمان:

انس با قرآن کریم به زندگی‌ نظم می‌بخشد/ حفظ قرآن باعث شد بیشتر به سلامتی و بهداشت جسمی خود اهمیت دهم

حسین قائدامینی دانشجوی نخبه کرمانی

دانشجوی پژوهشگر علوم پزشکی کرمان که موفقیت‌های چشمگیری در کارنامه علمی، پژوهشی و فرهنگی وی دیده می‌شود، موفقیت‌های خود را مرهون قرآن کریم می‌داند و معتقد است انس با قرآن به زندگی‌ نظم می‌بخشد.

حسین قائدامینی، دانشجوی سال پنجم رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و دبیر کانون قرآن‌پژوهی و طب این دانشگاه است؛ او که متولد سال ۷۳ در شهرستان رفسنجان است، تاکنون فعالیت‌های بسیاری در دو حوزه فعالیت‌های قرآن و عترت و پژوهش انجام داده و چهره‌ای موفق از یک دانشجوی مانوس با قرآن کریم ترسیم کرده است.

وی همچنین از معدود دانشجویان پزشکی است که موفق به کسب سه عنوان مقاله برتر در کنگره‌های ملی و بین‌المللی به صورت متوالی و در فاصله کمتر از ۵ ماه شده است. آخرین موفقیت وی نگارش مقاله علمی-پژوهشی با عنوان«پیوند کارامد سلول‌های بنیادی در سکته مغزی Ischemic با ظرفیت دارویی پایین» است که به عنوان یکی از ۵ مقاله برتر کنگره« ۲۰۱۷ ISC آمریکا»، برگزیده شد؛ برگزارکنندگان این کنگره با ارسال دعوت‌نامه از قائدامینی برای ارائه این مقاله‌ در قالب سخنرانی دعوت کردند تا اسفند سال جاری به هیوستون تگزاس سفر کند، اما با تحولات اخیر آمریکا و قانون منع ورود شهروندان هفت کشور از جمله ایران به خاک آن کشور، بعید است که این سفر صورت پذیرد.

آنچه در ادامه می‌‎خوانید، مشروح گفت‌وگوی مفدا، با این دانشجوی نخبه علوم پزشکی است که اهتمام ویژه ای به فعالیت‌های قرآنی دارد.

مفدا: فعالیت‌های قرآنی را از چه سنی شروع کردید؟

به توصیه پدر ومادرم از سن ۹ سالگی فعالیت‌های قرانی را شروع کردم واز سال ۸۱ به صورت جدی شروع به  یاد گیری قران کردم؛ خانواده‌ام مذهبی و معتقد به نظام اسلامی هستند و این مهم تاثیر به‌سزایی در علاقمندی من به قران داشته است.

کودکی‌ام را در شهر کوچک سرچشمه سپری کردم؛ جایی که پدرم به طور مستمر در مراسم‌های مذهبی آنجا شرکت می‌کرد؛ ایشان شغلشان مرتبط با معدن است؛ در فعالیت‌های دینی و مذهبی مشارکت فعالی داشتند و هرگز از حضور و مشارکت در این مراسم‌ها غافل نمی‌شدند؛ من نیز معمولا به همراه پدر وبرادر بزرگترم که ایشان نیز مداح، قاری قران‌ و در حال حاضر پزشک هستند در این مراسم‌ها شرکت می‌کردم؛ قرائت قران را از حضور در چنین فعالیت‌هایی شروع کردم و پس از دو سال به پیشنهاد پدر و مادرم حفظ قران را در برنامه کاری خود قرار دادم و در جلسات حفظ قران مسجد و پایگاه مقاومت بسیج شرکت می‌کردم. کمی بعد در مدرسه راهنمایی «علامه حلی» رفسنجان قبول شدم و محل سکونت خود را به شهر رفسنجان منتقل کردیم؛ در این شهر به اتفاق برادر کوچک‌ترم که ایشان نیز دانشجوی پزشکی شهید بهشتی‌اند در موسسه «سفیران هدایت» حفظ قرآن را زیر نظراساتید برجسته شروع کردیم.

در دوران راهنمایی ودبیرستان با توجه به اهمیت دروس علمی، جزو دانش‌آموزان بر تر مدرسه بودم و در کنار حفظ قرآن هرگز از درس‌هایم غافل نمی‌شدم؛ افزون بر این موارد، فعالیت‌های اجتماعی نظیر عضویت در پایگاه بسیج و انجمن اسلامی دبیرستان را دنبال می‌کردم.

مفدا: فعالیت‌های قرآنی را در دانشگاه چگونه پی گرفتید؟

پس از ورود به دانشگاه علوم پزشکی کرمان پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری، فعالیت خود را علاوه بر جنبه علمی در دو بعد قرآنی و پژوهشی نیز به صورت حرفه‌ای ادامه دادم و همکاری خود را با مرکز قرآن و عترت دانشگاه آغاز کردم؛ در سال گذشته به پیشنهاد آقای نوابی، مسئول دارالقران دانشگاه و با تلاش‌های ایشان کانون «قرآن‌پژوهی و طب» را در دانشگاه تشکیل دادیم که خوشبختانه به دستاوردهای قابل قبولی در این مسیر رسیده‌ایم.

مفدا: در خلال سال‌هایی که فعالیت قرآنی را به صورت جدی دنبال کرده‌اید، موفق به کسب عنوان و رتبه‌ای در مسابقات و جشنواره‌های قرآنی شده‌اید؟

در حال حاضر به لطف خداوند، حافظ ۱۵ جزء قرآن کریم هستم؛ از جمله موفقیت‌هایی که تاکنون در این خصوص کسب کرده‌ام می‌توان به رتبه نخست رشته حفظ مسابقات قرآن کریم شهرستان رفسنجان در سال‌های ۸۵ تا ۹۰، رتبه اول رشته حفظ کنگره قرآنی سمپاد(استعداد های درخشان) در سال‌های ۸۹ و ۹۰، رتبه اول رشته حفظ مسابقات قرآنی منطقه‌ای نیمه متمرکز استان کرمان در سال‌های ۸۶، ۸۸، ۸۹ و ۹۰، رتبه دوم رشته حفظ مسابقات قرآنی استانی سال‌های ۸۶، ۸۸ و ۹۰، رتبه اول رشته حفظ مسابقات اوقاف استانی در سال ۸۹، رتبه اول مسابقات قرآنی بسیج شهرستان رفسنجان سال ۸۹، رتبه اول مسابقات قرآنی بسیج استان کرمان در سال‌های ۱۳۹۰ و ۹۱ و رتبه اول مسابقات حفظ جشنواره قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی کرمان در سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵  اشاره کرد.

مفدا: شما در حوزه علمی و پژوهشی نیز فعالیت‌های شاخصی داشته‌اید؛ کمی از موفقیت‌هایتان در این حوزه بگویید.

به موازات فعالیت‌های قرآنی، از بدو ورود به دانشگاه تلاش کرده‌ام که در عرصه پژوهشی نیز فعال باشم؛ از این رو اقدام به تالیف مقالات علمی متعددی کرده‌ام که تعدادی از آن‌ها در مجلات علمی-پژوهشی داخلی و خارجی به چاپ رسیده است.

پژوهشگر برتر حوزه دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، مقاله برتر کنگره بین‌المللی پاتولوژی در آبان ۹۴، پوستر برتر کنگره ملی اخلاق پزشکی و پرستاری بهمن ۹۴، سخنرانی برتر کنگره ملی اخلاق پزشکی و پرستاری کشور در بهمن ۹۴، مقاله برتر کنگره ملی طب سنتی و داروسازی مبتنی بر شواهد در اسفند۹۴ با کسب حداکثر امتیازات در رقابت با اتندینگ، اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های سراسر کشور، پوستر برتر کنگره ملی داروسازی و طب سنتی مبتنی بر شواهد اسفند ۹۴ با کسب حداکثر امتیازات در رقابت با اتندینگ، اساتید و اعضای هیات علمی، دیپلم افتخار کنگره ملی داروسازی و طب سنتی مبتنی در شواهد سال ۹۴ و چندی پیش نیز مقاله برتر کنگره isc۲۰۱۷ آمریکا از جمله موفقیت های بوده است که در زمینه پژوهشی کسب کرده‌ام.

مفدا: بر اساس موفقیت‌هایتان، سیمای موفقی از یک دانشجو ارائه کرده‌اید؛ انس با قرآن را تا چه اندازه در این موفقیت‌ها دخیل می‌دانید؟

به جرات می‌توانم بگویم که تمامی موفقیت‌هایم در حیطه‌های علمی و پژوهشی و سایر حیطه‌ها به برکت قرآن کریم بوده است؛ همواره فرمایشات این کتاب آسمانی را سرلوحه زندگی خود قرار داده‌ام و به واسطه حفظ قرآن و انس با آن گره‌های بسیاری از زندگی من گشوده شده است.

به جرات می‌توانم بگویم که تمامی موفقیت‌هایم در حیطه‌های علمی و پژوهشی و سایر حیطه‌ها به برکت قرآن کریم بوده است؛ همواره فرمایشات این کتاب آسمانی را سرلوحه زندگی خود قرار داده‌ام و به واسطه حفظ قرآن و انس با آن گره‌های بسیاری از زندگی من گشوده شده است.

معتقدم آسیب‌های روحی وروانی افراد ناشی از سرکوب نیروهای مقدسی است که خداوند در وجود انسان قرار داده است، دستورات زیبایی که زمینه‌ساز پرورش روحانی انسان و منشاء خیر ورحمت فراوان است. انجام اعمال عبادی واحترام به ارزش‌های الهی جاذبه‌ای قوی برای رسیدن به سعادت دنیوی واخروی انسان و پرهیز از ناپاکی‌ها  را فراهم می‌اورد.

به واسطه تلاوت قران همیشه در زنگی خیر وبرکت شامل حالم شده است؛ همان‌طور که رسول مکرم اسلام(ص) فرموده‌اند«القرآن هو الدواء »؛ همچنین در آیه ۸۲ سوره مبارک اسراء  آمده است: «و ننزل من القرآن ما هو شفاء و رحمة للمؤمنین». از این‌رو قرآن در زندگی شخصی، اجتماعی و سیاسی‌ام تاثیر شگرفی داشته است؛ به طوری‌که بعد از تلاوت قرآن به برکت کلام خداوند باری‌تعالی و لطف ائمه معصومین(ص)احساس نشاط وشادابی می‌کنم؛ خواندن درس‌ها برایم آسان می‌شود و در سایر ابعاد زندگی آیات قرآن همواره چراغ راهم بوده است؛ حتی حفظ قرآن باعث شد که بیشتر به سلامتی بدن وبهداشت جسمی خود اهمیت دهم و به طور کلی قرائت و انس با قران کریم به زندگی‌ام نظم بخشیده است.

مفدا: شما دانشجویی متولد دهه هفتاد و موفق هستید؛ با توجه به مقتضیات حاکم بر جامعه امروزی بهترین شیوه ترویج و توسعه فعالیت‌های قرآنی در میان هم‌نسلان خود را چه می‌دانید؟

با توجه به تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمن بر علیه ما مهم‌ترین نکته‌ای که همواره باید مد نظر داشته باشیم، فاصله نگرفتن از  کتاب خداست که به ریسمان الهی و پل ار تباطی بین انسان و خداوند تعبیر شده است.

معتقدم برای نیل به این هدف آموزش قرآن افزون بر محیط‌های آموزش عالی در خانه و مدرسه نیز باید مورد توجه برنامه‌ریزان و دست‌اندرکاران قرار گیرد؛ استفاده از ابزارهای اقناعی، بهره‌گیری از روش شنیداری قرآن، آسان‌سازی شیوه‌های آموزش قرآن و کاربردی کردن آیات حفظ شده از جمله مواردی است که در این راه مفید خواهد بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.