سه‌شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴

آرش ایل بیگی کارشناس تربیت بدنی علوم پزشکی تربت حیدریه؛

نگرش دانشجویان به مقوله ورزش عامل مهمی در جذب آنان است

ایل بیگی

کارشناس امور تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه در مصاحبه با خبرنگار مفدا مهمترین دغدغه خود را در این زمینه فراهم آوردن شرایطی و بهبود اصلاح نگرش دانشجویان دانست.

به گزارش مفدا تربت حیدریه، آرش ایل بیگی که چند ماهی است در سمت کارشناس امور تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه مشغول به فعالیت است در مصاحبه با خبرنگار مفدا مهمترین دغدغه خود را در این زمینه فراهم آوردن شرایطی و بهبود اصلاح نگرش دانشجویان دانست. این مصاحبه به شرح ذیل است:

لطفا کمی از خودتان بگویید. رشته تحصیلی و دانشگاه شما کجا بوده است؟

آرش ایل بیگی هستم. ۳۰ سال سن دارم. فوق لیسانس روانشناسی ورزشی از دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران و در سال ۹۶ فارغ التحصیل شدم.

چرا به سمت ورزش و این شغل گرایش داشته اید؟

اولین بار در سن ۶ سالگی و بواسطه آشنایی بنده با فعالیت های ورزشی توسط عموی خودم که ورزشکار بودند به مدرسه فوتبال رفتم و شروع علاقه مندی من به ورزش در آن زمان بود. تا ۱۸ سالگی رشته های ورزشی زیادی را تجربه کردم و در همین راستا وارد دانشگاه شدم.

آیا افتخار و یا دست آوردی در زمینه ورزش داشته اید؟

رشته ورزشی تخصصی من فوتبال بوده است. در دوران دبستان مقام استانی رشته فوتبال داشتم و در داخل شهرستان هم سابقه قهرمانی دارم.

هدف اصلی اداره تربیت بدنی در دانشگاه ها چیست و فعالیت در این زمینه چه ثمراتی برای دانشجویان دارد؟

هدف اصلی اداره تربیت بدنی هر دانشگاهی برنامه ریزی برای فعالیت های ورزشی در سطح دانشجویان و کارکنان آن دانشگاه می باشد. این فعالیت ها در دو بخش کلی ورزش قهرمانی و ورزش همگانی دسته بندی می شوند. دانشجویان در بعد ورزش قهرمانی که هر ساله به میزبانی یک شهر برگزار می شود، در رشته های مختلف با یکدیگر به رقابت می پردازند که سطح این مسابقات از لحاظ فنی بسیار بالاست و اگر ورزشکار یا تیمی قصد شرکت در این مسابقات را دارند بایستی آمادگی کامل را در خود ایجاد کنند. اداره تربیت بدنی هم چنین بایستی برای آن دسته از دانشجویانی که به ورزش دیدگاه تفریح دارند و آن را بیشتر با هدف سلامتی و پویایی و نه صرفا رقابت می پندارند، برنامه ریزی هایی انجام دهد. این دسته از ورزش ها که به ورزش های همگانی معروف است، شامل رشته های دارت، طناب زنی، مچ اندازی، طناب کشی و... می باشد. فعالیت های ورزشی اثرات زیادی بر هر دو بعد جسم و روان افراد دارد.

از نظر شما چه نواقصی در سیستم فعالیت های تربیت بدنی دانشگاه وجود دارد؟

دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، یک دانشگاه نوپاست و معمولا سیستم هایی که تازه شکل می گیرند نیازمند تقویت یکسری زیرساخت ها هستند و در بعد ورزش، این دانشگاه سالن مجزای تربیت بدنی برای تمرین شرکت کنندگان مسابقات وجود ندارد و از طرفی نگاه مسئولان و مدیران بر فعالیت های تربیت بدنی بایستی تقویت شود.

راهکار بهبود و جذب دانشجویان برای شرکت در فعالیت های تربیت بدنی چیست؟

دانشجویان را می توان از طریق برگزاری مسابقات و در اختیار قرار دادن امکانات ورزشی و... به شرکت در این فعالیت ها ترغیب کرد. با برنامه ریزی های انجام گرفته می توان در دو سال آینده زیرساخت های مناسب جهت این امور را ایجاد نمود. هم چنین نگرش خود دانشجویان به مقوله ورزش عامل مهمی در جذب آنان است پس هم با تقویت زیرساخت ها و امکانات و هم اطلاعات کافی به دانشجویان و اصلاح نگرش آنها می توانیم گام موثری در جذب شان داشته باشیم.

دغدغه شما به عنوان کارشناس جدید تربیت بدنی دانشگاه در این سمت چیست؟

از آن جایی که دانشگاه محلی است که افراد در سنین جوانی به آن قدم می گذارند و دنبال کسب مهارت و تجربه در رشته های مورد علاقه و انتخاب خود هستند، دغدغه اصلی من این است در حد توانی که دانشگاه دارد، شرایطی را برای دانشجویان فراهم کنیم که در کنار رشته تحصیلی خود، پیشرفتی در زمینه رشته ورزشی مورد علاقه شان هم داشته باشند و هم چنین افرادی که کمتر در معرض ورزش هستند را به این سمت تشویق کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.