سه‌شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۸

در نخستین روز از آیین پایانی یازدهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی اعلام شد:

در جشنواره تیتر ۱۲ به شرکت کنندگان کارنامه الکترونیک داده می‌شود/ سامانه رتبه‌بندی به طبقه بندی نشریات دانشجویی منجر می‌شود

دکتر لاری در تیتر ۱۱

آیین پایانی یازدهمین جشنواره نشریات دانشجویی (تیتر۱۱) روز دوشنبه چهارم شهریور ماه در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران با حضور برگزیدگان نشریات دانشجویی و مسئولان وزارتخانه‌های بهداشت و علوم برگزار شد. در جلسه پرسش و پاسخ این مراسم مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت خبر داد: در جشنواره تیتر ۱۲ به شرکت کنندگان کارنامه الکترونیک داده می‌شود.

به گزارش مفدا، در ابتدای این مراسم محمد هادی عسکری مدیر کل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در ابتدای این مراسم با اشاره به اینکه جریان پیشتاز نشریات محصول تلاش و گفتمانی است که دل در گرو اعتلای کشور دارد، اظهار داشت: کنشگران نشریات دانشجویی برآیند پرشورترین انسان‌هایی هستند که توانسته‌اند فضای گفتگو را در دانشگاه ایجاد و فرهنگ گفتگو را نهادینه کنند.

وی به ارائه آماری از میزان مشارکت دانشجوین در این دوره از جشنواره پرداخت و گفت: در این دوره تعداد ۲۸ هزار و ۲۴۹ اثر دریافت شد، در بخش ویژه یک هزار و ۵۶۹ اثر، در بخش مجازی ۳۰۲ اثر و در بخش نویسندگان ۲ هزار و ۴۷۲ نویسنده ثبت نام کردند.

عسکری با سپاسگزاری از حضور نشریات در جشنواره ابراز امیدواری کرد: امیدوارم تلاش شما عزیزان به توسعه و اعتلای دانشگاه‌ها منجر شود.

سخنران بعدی مراسم محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد بود که در جمع دانشجویان برگزیده جشنواره نشریات اظهار داشت: برای داشتن فعالیت رسانه‌ای موفق ابتدا مخاطب خود را بشناسید و از مخاطب به رسانه برسید و برای تولید محتوا بدانید که برای چه کسی به چه هدفی چه محتوایی تولید می‌شود و به دنبال چه اثری هستید. در دنیای امروز همه مردم جهان رسانه دارند و در تولید محتوا میلیاردها نفر مشارکت دارند. رسانه بخش لاینفک زندگی امروز است.

این مقام وزارت ارشاد بازگشت هویت از دست رفته افراد را از کارکردهای رسانه امروز دانست و ابراز داشت: هیچ کس در این دنیا نمی‌تواند زندگی کند و بخواهد نقش رسانه و اطلاعات را  در همه عرصه‌ها نادیده بگیرد. به واقع آینده جریان تبادل اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی است. این الگو را باید در نشریه دانشجویی هم در نظر بگیرید، نشریه دانشجویی که در آن فقط خودتان حرف بزنید، تاثیرگذار نخواهد بود، باید مخاطب را در نشریات دانشجویی ببینید و نشریه شما دو سویه فعالیت کند.

متن کامل سخنرانی خدادی را اینجا بخوانید.

ادامه برنامه جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان با مسئولین وزارتخانه‌های علوم و بهداشت بود که با سخنرانی دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم آغاز شد.

وی در صحبت‌های خود اشاره کرد:‌ نشریات دانشجویی بازنمایی ایده‌آل‌ها و مطالبات دانشجویان است که دانستن آنها برای حوزه سیاست‌گذاری بسیار اثربخش و مفید خواهد بود. با تحلیل و بررسی اطلاعاتی که نشریات دانشجویی در اختیار سیاست‌گذاران حوزه فرهنگی و اجتماعی می‌گذارند، می‌توانیم ببینیم آینده پیش رو چیست. در واقع با خوانش آنچه که شما در نشریاتتان تولید می‌کنید می‌شود فهمید که در میدان دانشگاه چه می‌گذرد.

غفاری با بیان این نکته که نشریات دانشجویی بستری است که دانشجویان صدای خود را به گوش دیگران برسانند، خاطر نشان کرد: دانشجویان از طریق نشریات دانشجویی مسایل و دغدغه‌هایشان را مطرح می‌کنند و به نوعی ظرفیت و توانمندی‌های خود را نشان می‌دهند. از سوی دیگر نشریات دانشجویی برای بیرون از فضای دانشگاهی نیز کارکردهایی دارد و این امکان را به سیاست‌گذاران و تصمیم سازان و تصمیم گیران می‌دهد که از طریق این نشریات فضای حاکم بر دانشگاه را رصد کنند.

متن کامل سخنرانی غفاری را اینجا بخوانید.

در ادامه دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با انتقاد از اینکه گاهی اوقات تنها فقط شعار «آزادی بیان» سر داده می‌شود، گفت: ما نباید فقط شعار «آزادی بیان» بدهیم و در عمل طور دیگری عمل کنیم. باید قلباً به آن اعتقاد داشته باشیم و به افراد اجازه دهیم در تجزیه و تحلیل‌ها شریک باشند. حمایت از «آزادی بیان دانشجویان» را وظیفه خود می‌دانیم و تلاش خواهیم کرد فضای پویای فرهنگی و با نشاطی را در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم.

وی در ادامه اشاره کرد: اهمیت دادن به مخاطب و دخالت دادن مخاطب در نگارش مطالب و تولید محتوا بسیار مهم است؛ پرهیز از شعار زدگی دیگر اصل مهم در تولید محتوای نشریات است که باید مد نظر قرار گیرد. در دنیای امروز رسانه سرعت و پیشرفت زیادی داشته و اگر  هوشمندی نداشته باشیم و مخاطبان به کمک ما نیایند قطعا به حاشیه رانده می‌شویم.

متن کامل سخنرانی لاری را اینجا بخوانید.

در ادامه جلسه پرسش و پاسخ فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور با دکتر سیما سادات لاری؛ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت،  دکتر غلامرضا غفاری؛ معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، امیر للـه‌گانی مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت و محمد هادی عسکری مدیر کل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار شد.

در ابتدای جلسه پرسش و پاسخ، للــه‌گانی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در مورد شفافیت داوری آثار در جشنواره نشریات، اعلام کرد:‌ من این وعده را می‌دهم که در جشنواره تیتر ۱۲ که در سال آینده به میزبانی وزارت بهداشت برگزار خواهد شد به همه شرکت کنندگان کارنامه الکترونیک داده می‌شود به این ترتیب شرکت کنندگان علاوه  بر این که تمامی مواردی که داوران به آن رای داده‌اند، می‌توانند ببینند، به نقاط قوت و ضعف خود نیز پی خواهند برد.

غفاری نیز در پاسخ به این سوال بیان داشت: در این دوره از جشنواره  ۲۸ هزار و ۴۰۰ اثر دریافت شده است که اگر بتوانیم به صورت جداگانه برای هر اثر فرم داوری ارائه کنیم امکان خوبی خواهد بود، اما در هر صورت این تقاضا را از داوران دارم که به طور کلی قوت‌ها و ضعف‌های نشریات را در این دوره به صورت مکتوب در اختیار ما قرار دهند.

در ادامه یک فعال نشریات دانشجویی با بیان این سؤال که آیا حمایتی از آینده کاری دانشجویان برگزیده جشنواره وجود دارد یا خیر؟ به آینده شغلی فعالان برگزیده نشریاتی اشاره کرد که غفاری در پاسخ به وی بیان داشت: اگر منظور از این سؤال این است که دانشگاه برای آینده کاری این افراد رایزنی داشته باشد و افراد را به مطبوعات و رسانه‌ها و سازمان‌ها معرفی کند باید گفت خیر این امکان را نداریم. اما در دوران دانشجویی بستر فعالیت، آموزش و توانمندسازی فعالان نشریات را فراهم می‌کنیم.

محمد هادی عسگری؛ مدیر کل فرهنگی وزارت علوم نیز در این خصوص بیان داشت: مقام معظم رهبری در دیدار رمضانی خود فرمودند «گروه‌های دانشجویی که در نشریات فعالیت می‌کنند این انسجام را داشته باشند تا بتوانند فضای بیرونی خود را تقویت کنند» بر این اساس کنشگران حوزه نشریات دانشجویی باید بتوانند این مسیر را پیش ببرند، ‌ البته سیاست‌های حمایتی با  توجه به این که بستر فعالیت دولتی جوابگو نیست، نمی‌تواند صورت بگیرد اما تسهیل گری را می‌توانیم انجام دهیم.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت نیز در پاسخ به این سؤال ابراز داشت: امروز تعریف از رسانه عوض شده است و گاهی توئیت شما بیش از خبر یک روزنامه بازخورد و ببیننده دارد اما به لحاظ معرفی فعالان برای اشتغال در حوزه نشریات این امکان وجود ندارد.

ادامه این جلسه به سؤال یکی دیگر از فعالان نشریات دانشجویی در خصوص داوری این دوره از جشنواره نشریات دانشجویی اختصاص داشت که غفاری در این خصوص بیان داشت: در پاسخ به فرآیند داوری در این دوره از دکتر فرقانی به عنوان رییس بخش نهایی داوری دعوت کرده‌ایم تا در روز دوم جشنواره گزارشی ارائه دهند.

در ادامه یک دانشجوی دیگر، نگاه صرف دانشگاه‌ها برای شرکت در جشنواره نشریات دانشجویی را هدف مجوز دادن به نشریات دانشجویی دانست و نبود کیفیت لازم در نشریات دانشجویی را مورد انتقاد قرار داد که لاری با  بیان این که "من این گونه فکر نمی‌کنم" گفت: ملاک در انتخاب نشریات دانشجویی کیفیت است و افرادی که در حوزه نشریات به صورت کیفی کار می‌کنند در این جشنواره برگزیده می‌شوند. در این مسیر دانشگاه‌هایی که امکانات بهتری در اختیار دانشجویان خود قرار داده‌اند به تبع نتایج بهتری کسب می‌کنند؛ البته این نکته را هم می‌دانیم که قطعا در هیچ کجا عدالت آن گونه که باید اجرا نخواهد شد که من در حوزه نشریات این موضوع را حس نکرده‌ام.

عسگری در پاسخ به این سؤال بیان داشت: برنامه‌های دانشجویی بیشتر با هدف جلب مشارکت دانشجویان است تا دانشجو به عنوان عنصر فعال و موثر در سرنوشت خود، مشارکت کند و در نتیجه این مشارکت به توانمندی برسد. باید بپذیریم جشنواره تیتر، محملی است که عصاره نشریات را در دل خود جای داده است البته این نکته را می‌توان پذیرفت که بعد از ۲۰ سال که آئین نامه نشریات دانشجویی تدوین و ابلاغ شده نیازمند انسجام بخشی و سیاست گذاری جدید در حوزه نشریات دانشجویی هستیم.

در ادامه یکی دیگر از  فعالان نشریات دانشجویی به انتقاد از نظارت پیش از چاپ در نشریات دانشجویی پرداخت که غفاری در این خصوص بیان داشت: در قانون نشریات و همچنین مطبوعاتی که در کشور چاپ می‌شوند پاسخگویی در برابر مشکلات بعد از چاپ وجود دارد. ما همه تلاشمان در دانشگاه‌ها این است که بر اساس قانون مطبوعات و شیوه نامه‌هایی که در دانشگاه‌ها تهیه شده است، رفتار کنیم. در هر صورت بعد از چاپ اگر موردی در نشریات دانشجویی وجود داشته باشد باید مسؤولان نشریه نسبت به آن پاسخگو باشند.

لاری نیز در پاسخ به این سئوال گفت: نظارت قبل از چاپ از نظر من مفهومی ندارد و قانونی هم نیست، اما نظارت بعد از چاپ همان پاسخگویی در برابر مجوزی است که دریافت کرده‌اید، اما به نظر من چیزی که دانشجو را آزرده این است که برخی این مطالب را بیرون از دانشگاه‌ها می‌برند و شورای نظارت را تحت فشارهای بیرونی قرار می‌دهند که ما نباید اجازه دهیم که نشریات و دانشگاه تحت فشارهای بیرونی قرار بگیرند. شورای نظارت بر نشریات اعضای دانشجویی، هیأت علمی و معاون فرهنگی و دانشجویی را در کنار خود دارد و نباید بگذاریم فشارهای بیرونی ما را به رفتار غیر عادلانه برساند.

در ادامه یکی دیگر از دانشجویان درباره نحوه حمایت مالی از نشریات دانشجویی سوال پرسید که عسگری در پاسخ بیان داشت: دانشگاه بر اساس سرانه فرهنگی باید از فعالیت نشریات دانشجویی حمایت کند. در سال جاری گفت‌وگوهایی داشته‌ایم که اگر بتوانیم به دانشگاه‌ها دستورالعملی را ابلاغ کنیم که مصوب هیأت امنا شود تا بتوانیم مبلغ تخصیص یافته به حوزه نشریات دانشجویی را مشخص کنیم.

 للـه‌گانی در پاسخ به این سؤال که آیا قانون مشخصی برای حمایت مالی از نشریات وجود دارد یا خیر؟ بیان داشت: در بحث بودجه در کشور مشکل مالی وجود دارد،  از طرفی اعتقاد داریم که امروز با توجه به تغییرات نسلی، اگر فعالیت‌های اجتماعی را توسعه ندهیم موفق نخواهیم بود. نشریات یکی از فعالیت‌های فاخر دانشجویی است زیرا افرادی  دست به قلم، صاحب اندیشه و نقاد را در دل خود جای داده است.

وی افزود: کل بودجه و سرانه فرهنگی در دانشگاه‌ها عددی است که متاسفانه ممکن است مورد بی مهری قرار بگیرد. سرانه فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است برای حوزه‌های فرهنگی، دانشجویی، رفاهی و ورزشی است که در وزارت بهداشت ۶۰۰ هزار تومان آن صرفا سرانه حوزه فرهنگی است.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت ابراز داشت: واقعیت این است که مسؤول حمایت از نشریات دانشجویی در هر دانشگاهی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه است و نشریات ما نباید به هیچ مجموعه خارج از دانشگاه متصل باشند. در مجموع اعتقاد دارم اگر معاونت‌های فرهنگی تلاش کنند می‌توانند از نشریات دانشجویی خود حمایت کنند.

وی در ادامه به طراحی سامانه‌ای برای ارزیابی و رتبه بندی نشریات دانشجویی اشاره و خاطر نشان کرد: سامانه‌ای را بر اساس مصوبه شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشجویی وزارت بهداشت تحت عنوان «سامانه رتبه بندی نشریات» طراحی کرده‌ایم. این دستورالعمل تصویب شده به ارزیابی کمی و کیفی نشریات دانشجویی می‌پردازد و به  ۱۰ معضل ما پاسخ می‌دهد و کمک می‌کند ما نشریات تک برگی را شناسایی و جمع آوری کنیم و بدانیم پول را به چه کسی و برای چه می‌دهیم. در حقیقت این رتبه‌بندی شناسنامه‌ای به فعالین حوزه نشریات می‌دهد و بسیاری از شفافیت‌های لازم را مشخص می‌کند.

للـه‌گانی افزود: در این رتبه بندی همه نشریات بارگذاری شده و ارزیابی کمی در سامانه توسط هر دانشگاه صورت می‌گیرد و تیم داوری ارزیابی کیفی، به لحاظ اصول روزنامه نگاری روی نشریات صورت می‌گیرد و نشریات را در چند طبقه تقسیم بندی می‌کنند که هر دانشگاه بر اساس این طبقه بندی از نشریات شما حمایت می‌کند.

در ادامه لاری در خصوص زمان برگزاری جشنواره نشریات دانشجویی تیتر ۱۲ گفت: جشنواره سراسری نشریات دانشجویی تیتر ۱۲ به میزبانی وزارت بهداشت در اواخر مرداد ماه سال آینده برگزار می‌شود و فردا در مراسم رونمایی پوستر جشنواره دوازدهم زمان ارسال آثار، داوری‌ها و اختتامیه جشنواره تیتر ۱۲ اعلام رسمی خواهد شد و در همین مسیر در خصوص پیشنهاد فعالان نشریات دانشجویی در خصوص شهر میزبان برگزاری مراسم اختتامیه تیتر ۱۲ تصمیم گیری خواهد شد.

للـه‌گانی در خصوص انتقاد یکی از دانشجویان در برگزاری دیر هنگام انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشجویی وزات بهداشت، گفت: هیچ تاخیری در انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشجویی وزارت بهداشت نداریم و این مراسم در شهریور ماه سال جاری برگزار خواهد شد. این انتخابات سال قبل در اواخر مرداد ماه برگزار شد و تا این لحظه تنها یک هفته نسبت به زمان برگزاری انتخابات در سال گذشته تاخیر داشته‌ایم و حتما در همین ماه برگزار می‌شود.

در پایان غفاری در پاسخ به اعتراض دانشجویی که به خاطر انتقاد به داوری نشریات در دانشگاه، تهدید به احضار به کمیته انضباطی شده بود، گفت: احدی حق ندارد کسی را در داخل دانشگاه به کمیته انضباطی تهدید کند و این اتفاق را پی گیری خواهم کرد.

ادامه روز نخست آیین پایانی جشنواره تیتر ۱۱ به برگزاری چهار کارگاه آموزشی اختصاص یافت.   چهار کارگاه‌ آموزشی "آشنایی با رسانه‌های دیجیتال"  باحضور دکتر شاهو صبار، "تولید محتوا در فضای دیجیتال" باحضور ندا شفیعی، "آشنایی با حقوق مطبوعات" با حضور دکتر علی‌پناه و "کارگاه نگاهی به خبرنویسی" باحضور دکتر رضا اسماعیلی برگزار شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.