سه‌شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت:

حمایت از «آزادی بیان» دانشجویان را وظیفه خود می‌دانیم

دکتر لاری

دکتر سیماسادات لاری در آیین پایانی یازدهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی تیتر۱۱ با انتقاد از اینکه گاهی اوقات تنها فقط شعار «آزادی بیان» سر داده می‌شود، گفت: ما نباید فقط شعار «آزادی بیان» بدهیم و در عمل طور دیگری عمل کنیم. باید قلباً به آن اعتقاد داشته باشیم و به افراد اجازه دهیم در تجزیه و تحلیل‌ها شریک باشند. حمایت از «آزادی بیان دانشجویان» را وظیفه خود می‌دانیم و تلاش خواهیم کرد فضای پویای فرهنگی و با نشاطی را در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم.

به گزارش مفدا، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ابتدای این مراسم ضمن عرض خیرمقدم به برگزیدگان اهل قلم در جشنواره تیتر۱۱  و گرامیداشت هفته دولت، اشاره داشت: اهمیت دادن به مخاطب و دخالت دادن مخاطب در نگارش مطالب و تولید محتوا بسیار مهم است؛ پرهیز از شعار زدگی دیگر اصل مهم در تولید محتوای نشریات است که باید مد نظر قرار گیرد. در دنیای امروز رسانه سرعت و پیشرفت زیادی داشته و اگر  هوشمندی نداشته باشیم و مخاطبان به کمک ما نیایند قطعا به حاشیه رانده می‌شویم.
وی با ذکر این نکته که مشارکت دانشجویان در امور فرهنگی باعث ایجاد شور و نشاط می‌شود، گفت: امیدوارم مشارکت شما در برنامه‌های فرهنگی بیشتر شود، جا داشت که جشنواره تیتر۱۱ نیز با مشارکت خود دانشجویان برگزار می‌شد. اگر مشارکت دانشجویان در برگزاری مراسم وجود داشته باشد و سلیقه آن‌ها اعمال شود، برنامه پرشورتر و پرمخاطب‌تر خواهد بود.
لاری با اشاره به اهمیت قلم و قدرت نوشتن، توضیح داد: کسانی هستند که خوب فکر می‌کنند و یا درک درستی از مسایل دارند اما نمی‌توانند خوب بنویسند. قدرت قلم، قدرت خاصی است که ودیعه خداوند محسوب می‌شود و باید در افرادی که این زمینه را دارند تقویت شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت نگارش روان مطالب در نشریات تاکید کرد: نشریات امروز ساده و روان هستند و این اقتضای فضای رسانه‌ای روز است. اگر مطالب را ساده و روان و صمیمی به مخاطب عرضه کنیم، پیام بهتر منتقل می‌شود و از سوی مخاطب پذیرفته‌تر خواهند بود و این کار بسیار بزرگی است.
وی درباره بهبود کیفیت نشریات دانشگاه‌های علوم پزشکی عنوان کرد: از مجموع تعداد ۲۸ هزار و ۲۴۹ اثری که به دبیرخانه یازدهمین جشنواره نشریات دانشجویی ارسال شده است، ۱۳ هزار و ۳۷۵ اثر متعلق به دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی است که نشان می‌دهد علی‌رغم این که این دانشجویان تنها پنج‌درصد دانشجویان کشور را تشکیل می‌دهند اما حضور کمی و کیفی خوبی در این جشنواره داشته‌اند. بیش از ۴۷ درصد آثار برگزیده جشنواره نیز به دانشجویان علوم پزشکی از دانشگاه‌های اصفهان، تبریز، مشهد و کرمان اختصاص یافته که نشان از ارتقاء وضعیت کیفی نشریات دانشجویی در این دانشگاه‌ها است.

لاری در ادامه افزود: در حال حاضر باید به فکر کیفی‌سازی نشریات دانشگاهی باشیم و تلاش داریم با مدیریت بودجه زمینه افزایش کیفیت نشریات را فراهم کنیم. خانه نشریات دانشجویی از سال ۹۴ در وزارت بهداشت ایجاد شده و همواره سیاست ما این بوده که از نشریات مختلف در دانشگاه‌های علوم پزشکی حمایت شود. ما مطالبه‌گری و حمایت از آزادی بیان دانشجویان را وظیفه خود می‌دانیم تا فضای پویای فرهنگی و خودباوری دانشجویان ارتقاء یابد.
این مقام مسئول وزارت بهداشت درباره طرح‌های در دست‌اقدام در حوزه نشریات دانشجویی اعلام کرد: برگزاری جشنواره تیتر۱۲ به عهده وزارت بهداشت خواهد بود. علاوه بر آن راه‌اندازی سامانه آموزش مجازی و طرح رتبه‌بندی نشریات در دستور کار ماست. طرح رتبه‌بندی نشریات نیز پس از چندسال مطالعه به نتیجه رسیده که قطعا مشکلات آن در عمل برطرف می‌شود. ما باید با هدفمندی، بودجه را به سمت کیفی‌سازی نشریات برده و کیفیت را شاخص قرار دهیم.
وی با تاکید بر اینکه در وزارت بهداشت نظارت پیش از چاپ وجود ندارد، خاطر نشان کرد: ما تلاش می‌کنیم که مسائل نشریات دانشجویی در شورای نظارت بر نشریات دنبال و برطرف شود. نباید نیروهایی بیرون از دانشگاه حق دخالت در مسائل مرتبط با نشریات دانشجویی داشته باشند، مگر آن‌که به کسی توهین شود و حق او ضایع شده باشد.
در پایان این سخنرانی نشست پرسش و پاسخ دانشجویان با دکتر غلامرضا غفاری (معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم)، دکتر سیما سادات لاری (معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت)، امیر للـه‌گانی (مدیر کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت) و محمدهادی عسکری (مدیرکل  فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم) برگزار شد

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.