سه‌شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در آیین پایانی یازدهمین جشنواره نشریات دانشجویی:

نشریات دانشجویی بازنمایی ایده‌آل‌ها و مطالبات دانشجویان است

نشریات دانشجویی

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در آیین پایانی یازدهمین جشنواره نشریات دانشجویی که امروز دوشنبه ۴ شهریور ماه در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد، گفت:‌ نشریات دانشجویی بازنمایی ایده‌آل‌ها و مطالبات دانشجویان است که دانستن آنها برای حوزه سیاست‌گذاری بسیار اثربخش و مفید خواهد بود. با تحلیل و بررسی اطلاعاتی که نشریات دانشجویی در اختیار سیاست‌گذاران حوزه فرهنگی و اجتماعی می‌گذارند، می‌توانیم ببینیم آینده پیش رو چیست. در واقع با خوانش آنچه که شما در نشریاتتان تولید می‌کنید می‌شود فهمید که در میدان دانشگاه چه می‌گذرد.

به گزارش مفدا، دکتر غلام‌رضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در آیین پایانی یازدهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی (تیتر۱۱) ضمن سپاسگزاری از مشارکت دانشجویان در جشنواره نشریات دانشجویی، اظهار داشت: جا دارد از دکتر فراهانی معاون پیشین فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت یاد کنیم که در سال گذشته میزبانی جشنواره را عهده دار بودند و تا زمانی که در وزارت بهداشت بودند، اهتمام ویژه‌ای به این دوره از جشنواره نیز داشتند.

وی نشریات را یکی از حوزه‌های بسیار مهم فعالیت‌های دانشجویی دانست و گفت: اگر بخواهیم تحولات امروز و تحولات پیش رو را معنا کنیم، بخشی از این معنا متوجه نقش و سهم رسانه است که در این میان سهم نشریات دانشجویی نیز قابل توجه است و نمی‌توان از آن گذشت. نشریات دانشجویی از قدمت قابل توجهی برخوردارند؛ اولین نشریه دانشجویی در سال ۱۳۱۵ در دانشکده فلاحت کرج منتشر شد، دانشگاه تهران نیز در سال ۱۳۱۳ تاسیس شد و این نشان می‌دهد که دغدغه‌های امروز شما برای انتشار نشریه از همان دوران در فضای دانشجویی وجود داشته است.

غفاری با ذکر این نکته که نشریات دانشجویی را از جهات مختلفی می‌توان بررسی کرد، خاطر نشان ساخت: یک دیدگاه این است که نشریات دانشجویی برای خود دانشجویان چه سود و کارکردی دارند و نگاه دیگر از این زاویه است که نشریات دانشجویی چه سود و کارکرد و چه اثرگذاری فراتر از دانشجویان و فضای دانشگاه دارند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به اینکه فعالیت دانشجویی فرصت و میدانی برای مهارت آموزی است، گفت: نشریات دانشجویی فرصتی برای فعالیت نقادانه و آموختن توانایی نقد کردن به جای نق زدن و ایراد گرفتن است. به علاوه اینکه فعالیت نشریاتی به گسترش کدهای نوشتاری و زبانی کمک می‌کند. به این معنی که کسانی که در حوزه نشریات فعالیت می‌کنند کدهای زبانی و نوشتاری متفاوت و غنی‌تری دارند. فعالیت نشریاتی با حس خودشکوفایی و احساس توانمندی که در دانشجو به وجود می‌آورد باعث ایجاد شور، نشاط و امید در فضاهای دانشگاهی و حتی در جامعه می‌شود.

وی با بیان این نکته که نشریات دانشجویی بستری است که دانشجویان صدای خود را به گوش دیگران برسانند، خاطر نشان کرد: دانشجویان از طریق نشریات دانشجویی مسایل و دغدغه‌هایشان را مطرح می‌کنند و به نوعی ظرفیت و توانمندی‌های خود را نشان می‌دهند. از سوی دیگر نشریات دانشجویی برای بیرون از فضای دانشگاهی نیز کارکردهایی دارد و این امکان را به سیاست‌گذاران و تصمیم سازان و تصمیم گیران می‌دهد که از طریق این نشریات فضای حاکم بر دانشگاه را رصد کنند.

این مقام مسئول وزارت علوم در ادامه افزود: نشریات دانشجویی بازنمایی ایده‌آل‌ها و مطالبات دانشجویان است که دانستن آنها برای حوزه سیاست‌گذاری بسیار اثربخش و مفید خواهد بود. با تحلیل و بررسی اطلاعاتی که نشریات دانشجویی در اختیار سیاست‌گذاران حوزه فرهنگی و اجتماعی می‌گذارند، می‌توانیم ببینیم آینده پیش رو چیست. در واقع با خوانش آنچه که شما در نشریاتتان تولید می‌کنید می‌شود فهمید که در میدان دانشگاه چه می‌گذرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به اینکه فضای مجازی بخش قابل توجهی از تولید محتوای رسانه‌ای را به خود اختصاص داده و باعث خدشه‌دار شدن رسانه‌های مکتوب شده است، تاکید کرد: با این حال تاثیری را که رسانه‌های مکتوب می‌توانند داشته باشند، نمی‌توان نادیده گرفت.

غفاری در پایان با ذکر این نکته که از فعالان نشریات دانشجویی انتظار می‌رود به برخی نکات مهم در فعالیت‌های خود توجه کنند، با تاکید بر رعایت اخلاق حرفه‌ای در عرصه نشریات اظهار داشت:‌ انتظار این است که مطالب تولیدی مبتنی بر شواهد باشد و به مخاطب اطلاعات موثق بدهد. به علاوه اینکه انتظار می‌رود که محتوای نشریات را به سمتی ببرید که تحلیل جای تبلیغ را بگیرد و تحلیل‌های مستند و مبتنی بر شواهد در اختیار دانشجویان قرار بدهید. از این منظر باید تاکید کنم که نشریات دانشجویی باید به سمت روزنامه نگاری تحقیقی بروند. اگر تولیدات رسانه‌ای در هر حوزه‌ای از جمله عرصه سیاست‌گذاری عمومی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی مبتنی بر نگاه محققانه باشد، از دریچه رسانه می‌توانیم برای نسل‌ها اثرگذار باشیم.

در پایان این سخنرانی نشست پرسش و پاسخ دانشجویان با دکتر غلامرضا غفاری (معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم)، دکتر سیما سادات لاری (معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت)، امیر للـه‌گانی (مدیر کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت) و محمدهادی عسکری (مدیرکل  فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم) برگزار شد.
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.