دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵

دبیر "کانون فیلم و عکس سایه" دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

در سال‌های اخیر، نگاه مسؤولین به کانون‌های فرهنگی تغییر کرده و فضای فعالیت‌های فرهنگی گسترده‌تر شده است

عکس

دبیر کانون فیلم و عکس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر، نگاه مسوولین به کانون‌های فرهنگی به واسطه پتانسیل بالایی که دانشجویان نشان داده اند، تغییر کرده است، افزود: در مقایسه با دانشگاه های تراز اول کشوری هنوز راه نرفته بسیاری داریم که با همکاری بیشتر مسوولین و دانشجویان، امیدواریم این مهم، میسر شود.

به گزارش مفدا گیلان؛ در پنجمین بخش از گفتگوهای مفداگیلان با فعالان دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، خبرنگار مفدا به تبادل نظر با دبیر کانون فیلم و عکس سایه پرداخته است.

مفدا گیلان: لطفا خودتان را معرفی کنید؟
امیرحسین صدیقیان هستم، دانشجوی ترم ۶ پرستاری و دبیر کانون فیلم و عکس سایه.

مفدا گیلان: چگونه کانون فیلم و عکس را برای فعالیت انتخاب کردید؟
از مدت ها قبل، عکاسی و فیلمبرداری انجام می‌دادم که در سال کنکور این فعالیت متوقف شد اما با شروع تحصیلم در دانشگاه، تصمیم گرفتم فعالیتم را در دانشگاه، انجام دهم و تجربه های جدیدی به دست آورم.

مفدا گیلان: به جز کانون های فرهنگی با نهادهای دیگر دانشجویی، همکاری دارید؟
به دلیل حوزه ی فعالیت کانون فیلم و عکس، کم و بیش همه ی نهادهای دانشجویی سراغ ما آمده اند اما این همکاری ها رسمی نبوده و صرفا به دلیل حس همدلی و همکاری بوده است. در هر حال، طبق تصور من، همه ما در نهادهای دانشجویی زیر پرچم دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال فعالیت در یک جبهه هستیم و باید با همکاری با یکدیگر، فعالیت های برنامه ریزی شده را پیش ببریم.

مفدا گیلان: رسالت کانون فیلم و عکس سایه را چه می‌دانید؟
به طور کلی، رسالت کانون‌های فرهنگی، پرورش ذوق و هنر دانشجو های فعال در مسیر درست و پرورش حس همکاری و کار گروهی‌ست؛ کانون فیلم و عکس هم بر همین اساس شکل گرفته است.

مفدا گیلان: به نظر شما در دانشگاه ما، آن طور که شایسته است به فعالیت های فرهنگی و دانشجویی، توجه می‌شود؟
هم دانشگاهی های فعال، همیشه بی ادعا و خالصانه در این مسیر فعالیت کردند؛ سایر دانشجویان نیز کم و بیش پیگیر کانون های فرهنگی هستند و نسبت به این موضوع دغدغه دارند. در سالهای اخیر نیز نگاه مسئولین به کانون های فرهنگی به واسطه ی پتانسیل بالایی که دانشجویان نشان داده اند، تغییر کرده و فضا برای فعالیت فرهنگی گسترده تر از قبل شده است اما در مقایسه با دانشگاه‌های تراز اول کشوری هنوز راه نرفته بسیاری داریم که با همکاری بیشتر مسوولین و دانشجویان، امیدواریم این مهم، میسر شود.

مفدا گیلان: فعالیت های انجام شده کانون سایه تا به حال چه بوده و در ادامه قرار بر اجرایی شدن چه برنامه هایی است؟
از فعالیت های کانون فیلم و عکس سایه در ۷ ماه اخیر که عضو شورای مرکزی کانون فیلم و عکس بوده ام می‌توانم به: اکران دانشگاهی فیلم سینمایی ابد و یک روز، جلسه نقد و بررسی آثار برتر نهمین جشنواره سیمرغ در حوزه فیلم، برگزاری کارگاه زیبایی شناختی در عکاسی با حضور استاد رضازاده از اساتید نامی حوزه فیلم و عکس گیلان، برگزاری نمایشگاه سوتکا با همکاری کانون هنرهای تجسمی و پوشش تصویری مراسم های مختلف دانشگاهی، اشاره کنم.

برای یک سال آینده هم برنامه های خوب و منسجمی تنظیم شده که امیدواریم با همکاری معاونت فرهنگی بتوانیم درکنار فعالیت های گذشته انجامشان دهیم؛ برخی از این فعالیت ها شامل: اکران دانشجویی فیلم در سینما در کنار اکران‌های دانشگاهی، برگزاری کلاس‌ها و ورکشاپ عکاسی و کارگاه های ویرایش عکس، است.

مفدا گیلان: بزرگترین حسن و بارزترین مشکل در دانشگاه علوم پزشکی گیلان به نظر شما چیست؟
بزرگترین مشکل، ضعف همکاری و همدلی بین نهادهای مختلف دانشجویی‌ست که مطمئنا آفت این کار بیشتر متوجه دانشجوهااست. به نظرم ما در کانون های فرهنگی هنری، حسن نیتمان را نسبت به تمام نهاد های دانشجویی در برهه‌های زمانی مختلف نشان داده ایم و از این بابت از صمیم قلب خوشحالیم و امیدواریم این همدلی دوطرفه و ادامه دار باشد.

بزرگترین حسن دانشگاه، دانشجوهایی هستند که قبل از ما آمده اند و با تمام سختی‌هایی که بوده، سنگ بنای با افتخار "کانون های فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی گیلان" را نهاده اند؛ امیدوارم دانشگاه همیشه شاهد دانشجوهای فعال و مطالبه گر باشد.

مفدا گیلان: بهترین درسی که تا به حال از دوران دانشجویی تان گرفته اید، چه بوده است؟
در دانشگاه درس های زیادی برای یاد گرفتن، وجود دارد؛ از مهم ترین آن ها می شود به "هیچ انسانی کامل نیست و ممکن است جایی اشتباه کند، بنابراین نمی‌شود روی هیچ فردی، حساب قطعی باز کرد و همیشه انتظار رفتار درست از بقیه داشت." اشاره کرد.

مفدا گیلان: چند خط پایانی این گفتگو، مختص شماست، بفرمایید...
امیدوارم اگر دوستان هم دانشگاهی در این مدت، کمی و کاستی از سمت ما دیدند، به بزرگی‌شان ببخشند.
علاقه مندان کانون برای دنبال کردن برنامه ها، می‌توانند کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام ما، به آدرس filmoax.gums را دنبال کنند.
در آخر هم از مفدا گیلان بابت فرصتی که در اختیار من قرار داده، تشکر می‌کنم.

تهیه کننده مصاحبه: فائزه سبحانی فر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.