یکشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰

"سلام ای غروب غریبانه ی دل"؛آغاز هزار و چهارصد و چهلمین ماه محرم

محرم

محرم الحرام نخستین ماه از ماه های دوازده گانه قمری است که جایگاه ویژه ای نزد مسلمانان دارد و شهادت امام حسین (ع) رهبر نهضت کربلا در روز عاشورا ، اوج ماتم و جان سوزی این ماه است،چندان که قلم یارای نگارش این قسمت از حادثه را ندارد.

به گزارش مفدا یاسوج، یک بار دیگر عالم با سیاهرویی، سیاهپوش مردی است که درست ۱۳۷۹ سال پیش خونش آسمان آبی خدا را گلگون کرد تا قلب های تیره از شکوه آزاده زیستن روشن شوند.

امام رضا (ع) فرموده اند: هرگاه ماه محرم فرا می رسد، پدرم (موسی بن جعفر علیه السلام) دیگر خندان دیده نمی شد و غم، افسردگی و اندوه بر او غلبه می یافت تا آن که ده روز از محرم می گذشت؛ روز دهم محرم که می شد، آن روز، روز مصیبت و اندوه و گریه پدرم بود.

شب و روز اول ماه محرم دارای نماز و آداب خاصی است که در کتاب مفاتیح الجنان بیان شده است. خواندن دعای اول ماه، خواندن نمازهای مستحبی و روزه گرفتن از مهم ترین اعمال شب و روز اول ماه محرم است.

همچنین نقل است که عروج حضرت ادریس به آسمان، استجابت دعای حضرت زکریا (ع)، عبور حضرت موسی (ع) از دریا و غرق شدن فرعونیان در نیل و عذاب اصحاب فیل نیز در ماه محرم رخ داده است.

منابع:

- هدایه الانام الی وقایع الایام، محدث قمی، ص ۵۳

- مفاتیح الجنان، ص ۵۲۱

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.