یکشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۱

به مناسبت سالگرد ناپدید شدن سیدموسی صدر رهبر شیعیان لبنان؛

پیوند بیوت خمینی و صدر مقاومت نوین اسلامی را شکل داد

رهبر شیعیان لبنان

مهدیه پالیزبان می‌گوید که پیوند امام موسی صدر با امام خمینی و انقلابیون ایران بسیار زیاد بود و اصولا ارتباط بین بیت امام خمینی و بیت آیت‌الله صدر بود که مقاومت نوین اسلامی را موجب شد.

به گزارش مفدا به نقل از مهر، نهم شهریور هر سال یادآور یک معما و یک جنایت است. معمایی که هنوز هم حل نشده و جهان اسلام را در تب تعیین سرنوشت دانشمند و مصلح برجسته خود سوزانده است. ایرانیان و امت عرب از ۴۱ سال پیش یعنی در نهم شهریور ۱۳۵۷ که امام موسی صدر و دو همراهش یعنی محمد یعقوب و عباس بدرالدین در سفر رسمی به لیبی توسط معمر قذافی ربوده شدند، هنوز در انتظار بازگشت و یا خبری درباره سرنوشت‌شان هستند، چرا که امام صدر برای برای آنها نماد وحدت و گفت‌وگو و همچنین از پایه گذاران مقاومت در مقابل دشمن صهیونیستی است.

امام موسی صدر در کنار امام خمینی(ره) از جمله اندیشمندانی است که با احیا مساله هویت، نقش زیادی در ساخت تمدن نوین اسلامی نیز داشت. تلاش‌های او برای بازسازی و اتحاد لبنان و جهان اسلام و همچنین حضور در خط مقدم جنگ با رژیم صهیونیستی اکنون دیگر بر کسی پوشیده نیست.

در این سال‌ها به همت موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر و برخی مراکز پژوهشی دیگر و همچنین با تلاش اندیشمندان، پژوهشگران و مترجمان بسیار آرا و اندیشه‌های امام موسی صدر تا حد زیادی تبیین شده است. انتشار مجموعه ۱۲ جلدی «گام به گام با امام» شامل روزنگار برنامه‌های امام موسی صدر در لبنان و همچنین تمامی گفتارها، مصاحبه‌ها و مقالاتِ تاکنون به دست آمده از اوست.

«گام به گام با امام» گزارشی از تجربۀ مدیریتی و رهبری امام صدر در لبنان است. این اثر یکی از مراجع کتابخانه‌های دانشگاهی و حوزوی و مراکز علمی و تحقیقاتی دربارۀ اسلام و تاریخ سیاسی و اجتماعی معاصر لبنان و خاورمیانه و گفت‌وگوی ادیان و … به‌شمار می‌آید. بنابراین مطالعه آن می‌تواند مخاطبان را با منظومه فکری و سیره عملی امام صدر آشنا کند.

تازه‌ترین مجلد مجموعه تاریخ شفاهی موسسه امام موسی صدر

همچنین اکنون چند سالی که روند انتشار مجموعه تاریخ شفاهی موسسه امام موسی صدر با نظارت حمید قزوینی آغاز شده است. پنجمین جلد از این مجموعه با عنوان «ایام غربت؛ خاطرات فرشته اعرابی و فاطمه طباطبایی» به کوشش مهدیه پالیزبان امسال (۱۳۹۸) با شمارگان هزار نسخه، ۳۶۰ صفحه و بهای ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان منتشر شد. این کتاب خاطرات فرشته اعرابی نوه امام خمینی (فرزند سیده فریده مصطفوی دختر دوم امام) و همسر سیدمرتضی طباطبایی (فرزند آیت الله سیدمحمدباقر سلطانی طباطبایی، داماد آیت الله سیدصدرالدین صدر پدر امام موسی صدر) و فاطمه طباطبایی (فرزند آیت الله سلطانی طباطبایی و خواهر زنده‌یاد دکتر صادق طباطبایی) و همسر یادگار امام مرحوم حجت‌الاسلام سیداحمد خمینی است.

در آن سال‌ها امام موسی صدر مخالفان بسیاری داشت و همین مخالفان از همان سال‌ها تاکنون نکاتی را مبنی بر اختلاف امام موسی صدر با امام خمینی (ره) القا کرده‌اند. ما در خاطرات خانم‌ها اعرابی و طباطبایی متوجه می‌شویم که اگر تفاوت و اختلافی وجود داشته در روش مبارزاتی در آن برهه بوده استمهدیه پالیزبان متولد ۱۳۶۱ است و کارشناسی ارشد ارتباطات دارد. پالیزبان از سال ۱۳۸۶ درباره امام موسی صدر فعالیت می‌کند و گروه یاران صدر با تلاش‌های او آغاز به فعالیت کرد. او همچنین سال‌هاست که در موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر مشغول به فعالیت است. از دیگر کتاب‌های منتشر شده او می‌توان به «آدم ربایی در لیبی» اشاره کرد. این کتاب نیز این کتاب چکیدۀ جامعی از قضیه ربودن امام موسی صدر است که برای اولین بار با طراحی تایپوگرافی و ویژه، اطلاعات مربوط به پرونده ربودن امام صدر و دو همراهش را از ابتدای واقعه تا به امروز در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

پیوند خانوادگی دوبیت مراجع اثرگذار در تاریخ معاصر

پالیزبان درباره کتاب «ایام غربت» و لزوم جمع آوری خاطرات همه کسانی که با امام موسی صدر در ارتباط بودند، به مهر گفت: نکته جالب در کتاب «ایام غربت» زنانه‌گی خاطرات و برجستگی جنبه خانوادگی امام موسی صدر است که پیشتر کمتر به آن پرداخته شده بود. درست این در خاطرات مباحث مربوط به حضور امام موسی صدر در اجتماع هم مطرح شده، اما به هر حال روایت‌هایی که خانم‌ها اعرابی و طباطبایی مطرح کرده و شخصیتی که از امام موسی صدر ترسیم می‌کنند، از دل خانواده درآمده است.

وی افزود: ترسیم شخصیت خانوادگی امام و مناسباتی که در این دو خانواده یعنی بیت امام خمینی (ره) و بیت آیت‌الله العظمی سیدصدرالدین صدر در جریان بود، از نکات برجسته این کتاب است. نسبتی که مصاحبه شوندگان با دو بیت صدر و خمینی دارند، باعث شده تا شاهد رخدادهای مهمی در تاریخ معاصر ایران باشند. در آن سال‌ها امام موسی صدر مخالفان بسیاری داشت و همین مخالفان از همان سال‌ها تاکنون نکاتی را مبنی بر اختلاف امام موسی صدر با امام خمینی (ره) القا کرده‌اند. ما در خاطرات خانم‌ها اعرابی و طباطبایی متوجه می‌شویم که اگر تفاوت و اختلافی وجود داشته در روش مبارزاتی در آن برهه بوده است. به طور کل این کتاب نکته‌های جدید و جذابی را برای علاقه‌مندان به تاریخ معاصر ایران بیان می‌کند.

پالیزبان در ادامه در پاسخ به این سوال که «چرا با توجه به این ارتباط وسیع خانوادگی و همچنین رفت و آمدهایی که میان بیت امام خمینی و بیت امام موسی در لبنان وجود داشت، کسانی ادعای مخالفت امام موسی صدر با امام خمینی(ره) را مطرح می‌کنند؟» گفت: عکس‌ها و اسناد بسیاری در این کتاب مبنی بر ملاقات فرزندان امام خمینی با امام موسی صدر منتشر شده است که بطلان این ادعا را ثابت می‌کند. تنی چند از شخصیت‌ها که خودشان را بسیار نزدیک به امام خمینی می‌دانستند و اکنون خود را «خط امامی» معرفی می‌کنند، تلاش بسیاری برای القای این دروغ تاریخی کرده‌اند، اما همین کتاب و اسناد و عکس‌ها – بویژه عکس‌های حضور مرحوم حاج احمد آقا در کنار امام موسی صدر و شهید دکتر مصطفی چمران در اردوگاه‌های جنبش امل – ثابت می‌کند که ارتباط وثیقی بین انقلابیون ایران با امام موسی صدر و جنبش امل وجود نداشته است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.