سه‌شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲

روحانی در صحن علنی مجلس:

استراتژی ما بر مقاومت داخلی و دیپلماسی فعال استوار است/ در مسیر آبادانی و تولید حرکت می‌کنیم

روحانی

رئیس جمهوری با بیان اینکه مسیر استراتژی ما بر دو پایه مقاومت داخلی و دیپلماسی فعال استوار است، گفت: بدون مقاومت داخلی راه به جایی نمی‌بریم و بدون دیپلماسی فعال هم مسیر و راه ما دشوار خواهد بود؛ بنابراین پایه اصلی استراتژی ما این بود که ملت ایران روی پای خود بایستد.

به گزارش مفدا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه‌شنبه در جلسه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری و شهادت حضرت امام حسین (ع) و یارانشان گفت: همه ما باید بتوانیم پیرو راه آن عزیزی باشیم که گفت قیام من برای سامان دادن امور جامعه و نجات امت از انحراف و نفاق است که اراده من و تصمیم من امر و فرمان به خوبی‌ها و نهی و بازداشتن از پلشتی‌ها و زشتی‌ها است. راه من راه جدم و پدرم و راه برادرم خواهد بود.

وی ادامه داد: همه امید ما این است که بتوانیم پیرو راه آن بزرگوار برای اصلاح جامعه و در مسیر استقرار خوبی ها و پاک کردن جامعه از بدی ها از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.

وی افزود: شرایط امروز کشور،‌ سخت و پیچیده است که نیاز به نقش آفرینی استثنایی از سوی مجلس شورای اسلامی، دولت، قوه قضاییه و سایر ارکان کشور دارد .

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: به یاد ندارم که هیچ کشوری در تاریخ دهه‌های گذشته همانند ایران امروز در فشار اقتصادی بی‌حد و حصر، حداکثری استکبار جهانی و دشمنان مرز و بوم قرار گرفته باشد.

روحانی گفت: در ۱۶ ماه پیش طرحی بود که با اعلام و اجرای تحریم شدید علیه جمهوری اسلامی ایران، حداکثر کشور ۶ ماه بیشتر نتواند تاب‌آوری داشته باشد . اگر به تاریخ کشورهای دیگر مراجعه کنیم با چنین تحریمی که از تحریم صادرات نفت و سایر موارد گرفته تا تحریم شدید بانکی و تا تحریم کشتی رانی و بیمه و سایر تحریم‌هایی که امروز با آن مواجه‌ایم، هیچ کشور معمولی نمی‌توانست ۶ ماه تحمل کند.

وی افزود: محاسبه آنها بر اینکه بعد از ۶ ماه یعنی در پایان سال میلادی گذشته از نظام و انقلاب و دولت و مجلس چیزی باقی نمانده باشد، با محاسبات عادی، چندان غلط نبود. اما وقتی این محاسبه برابر یک ملت آبدیده که فراز و نشیب فراوان در تاریخ دیده و ایمان قوی و اعتقاد قوی به خاندان رسالت و همواره پشت سر پرچم سالار شهیدان و آمادگی ایثار برای در طول تاریخ بوده، اعمال می‌شود نادرست و غلط از آب در می‌آید آنها هم امروز به این واقعیت رسیده‌اند.

روحانی ادامه داد: امروز نگاه دنیا نسبت به ایران بعد از ۱۶ ماه مقاومت حتی نگاه آمریکا نسبت به ملت ایران عوض شده است. آنها هم به این نتیجه رسیده‌اند که با فشار حداکثری نمی‌توانند ملت ایران را به زانو درآورند. این همه پیغام با واسطه با سراسر جهان که امروز مشاهده می‌کنیم به خاطر همین یاسی است که بر نقشه دشمن و افکار دشمن مستولی شده است.

بازار سرمایه امیدوارکننده است

روحانی اظهار داشت: اخیرا بانک مرکزی در گزارشی اعلام کرد که شاخص بهای تولید کننده در ماه گذشته نسبت به ماه قبل، فقط ۷ دهم درصد بوده، یعنی کمتر از یک درصد رشد داشته است و ماه گذشته نسبت نقطه به نقطه به ماه گذشته مشابه سال قبل، هشت واحد درصد کاهش داشته است که نشان می‌دهد اگر ما کاهش را در شاخص بهای تولیدکننده می‌بینیم اثر آن در چند ماه آینده در تورم مصرف کننده ظاهر می‌شود، علامت امروز ما یک علامت مثبت است.

رئیس جمهوری گفت: قیمت ارز از یک ثبات نسبی در ۲ ماه اخیر برخودار شده است که نشان می‌دهد بازار آرامش دارد و بازار سرمایه ما امیدوار کننده است این به معنای امید مردم به تولید است

در مسیر آبادانی و تولید حرکت می‌کنیم

وی با بیان اینکه اگر مردم به تولید امیدوار نباشند به بازار سرمایه مراجعه نمی‌کنند، گفت: شاخص‌های صنعتی نشان می‌دهد هم در زمینه اخذ مجوز هم افتتاح کارگاه‌های صنعتی ما نسبت به سال گذشته رشدهای ۱۸ تا ۲۰ درصدی داریم که معنای این است که برخلاف تمام تبلیغات همه تمام تبلیغات جهانی متمرکز شده تا روحیه ملت ما را تضعیف کند مردم ما در مسیر آبادانی و تولید در حال حرکت هستند.

رئیس جمهوری گفت: این که  ما در آغاز امسال و در شرایط فعلی کلید ساخت ۱۱۰هزار مسکن شهری و روستایی را می‌زنیم و اعلام می‌کنیم مسکن ما در بخش ترمیم و ساخت تا سال آینده ۹۰۰ هزار واحد خواهد بود به معنای حرکت مثبت اقتصادی جامعه است؛ خانه سازی‌ها توسط دولت انجام نمی‌گیرد بلکه توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. دولت فقط تسهیلات لازم را فراهم کرده است.

الحاق به اوراسیا آبان ۹۸ اجرایی می‌شود

رئیس جمهوری گفت: این که  در این شرایط برای اولین بار پس از انقلاب، جمهوری اسلامی ایران در یک پیمان اقتصادی ورود کرده و منطقه و روابط آزاد تجاری با جمع اوراسیا عملیاتی کرده است که در آبان سال ۹۸ اجرایی می‌شود و عملا وارد یک پیمان اقتصادی- منطقه‌ای می‌شویم که می‌تواند راه را برای صادرات و واردات آسان‌تر کند.

مبادله با پول ملی ضربه به دلار آمریکا است

روحانی گفت: این که امروز با چند کشور بزرگ جهان توافق کردیم که مبادلات با پول ملی ما باشد به معنای ضربه بر دلار و توطئه‌های آمریکا نسبت به برنامه‌های اقتصادی کشور ما است.

رئیس جمهوری افزود: امروز در کشور شرایط آرام‌تری نسبت به دو سه ماه پیش مشاهده می‌کنیم و به امید خدا شرایط بهتری نیز در ماه‌های بعد نسبت به اوایل سال ۹۸ تجربه خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم و دوازدهم در این ۶ سال در شرایط بسیار سختی قرار داشته و به استثناء یکسال و نیم، همیشه در تحریم بودیم، گفت: باوجود تحریم‌ها، ۱۴ فاز پارس جنوبی و ۱۵ واحد پتروشیمی بزرگ را افتتاح کردیم و در کشاورزی تحولات بزرگی بوجود آوردیم. ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی تحت آبیاری قطره‌ای و سامانه‌های نوین در قالب طرح‌هایی در خوزستان، ایلام، سیستان و بلوچستان اجرا شده است. همچنین، علی رغم همه فشارها، گازرسانی و آب رسانی و برق‌رسانی به روستاها و انتقال  خطوط تلفن و اینترنت به روستا، به‌طور روزانه ادامه دارد.

موافق تشکیل وزارت میراث فرهنگی نبودیم
رئیس جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود در رابطه با تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، گفت:‌ نمایندگان مجلس قصد اضافه کردن وزیر جدیدی را دارند؛ ما دولتی‌ها چندان موافق تشکیل این وزارتخانه نبودیم اما تصمیم نهایی با نمایندگان و شورای نگهبان است.

روحانی با اشاره به استعفای سید محمد بطحایی از وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: آقای بطحایی علاقه‌مند شد که در کنار شما نمایندگان باشد و استعفا داد. در استعفای خود نوشته بود که می‌خواهم در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کنم ولی من خیلی موافق نبودم ولی اصرار وی و تنگی وقت برای استعفا، به دفتر ما فشار آورد و موجب پذیرش استعفا شد.
وی با بیان اینکه بطحایی وزیر خوبی بود، تصریح کرد: وی در کار خود فعال بود و در دولت هیچ مشکلی نداشت. البته با وزرای قبلی هم نداشت با آقای دانش و فانی هم مشکلی نبود. با اینها رابطه خوبی داشتیم و از دکترحسینی هم که در این چند ماه زحمت را به دوش گرفت و آموزش و پرورش را سرپرستی کرد، بسیار راضی هستیم و بیش از آنکه فکر می‌کردیم، او توانست به خوبی آموزش و پرورش را اداره کند.  
رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه لازم نیست توضیح بدهم میراث فرهنگی از لحاظ فرهنگی و هویت ملی چقدر برای ما مهم است، خاطرنشان کرد: شاید اگر میراث فرهنگی نبود، کتاب نمی‌توانست هویت ملی ما را تبیین کند. کاری که آثار شیراز، اصفهان و بقیه شهرهای بزرگ ایران را می‌تواند گویا باشد، زبان کتاب قاصر و کوتاه است. زبان تمدن و معماری یک زبان رسا و همه فهم است و ترجمه هم نمی‌خواهد. یک زبان واحد دارد و همه دنیا نیز می‌فهمند.  
روحانی اضافه کرد: آثار فراوانی در استان‌های ما وجود دارد. کمتر استانی داریم که آثار هفتصد ساله، هشتصد ساله و هزار ساله در آن نباشد. همه استان‌ها از این نعمت بزرگ که پرچمدار هویت ایرانی است، برخوردار هستند. نگه داشتن، حفظ و معرفی اینها به دنیا و عرضه کردن به مردم داخلی و خارجی یک وظیفه ملی، فرهنگی و انقلابی همه ماست.  
وی با بیان اینکه گردشگری به عنوان یک پیشران در اقتصاد و اشتغال ماست، ابراز داشت: ما امروز باید دو کار بزرگ انجام دهیم. نخست اینکه نباید بگذاریم در شرایط فشار اقتصادی جوانان بیکار بمانند. نباید بگذاریم آمار بیکاری ما رشد پیدا کند. باید در شرایط تحریم هم بیکاری را کاهش دهیم.  
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دومین مساله در بحث محیط کسب و کار است که ما بتوانیم محیطی را ایجاد کنیم تا مردم به خوبی بتوانند در کشور سرمایه‌گذاری کنند، عنوان کرد: برای این کار، موضوع گردشگری برای ما بسیار مهم است؛ هم موجب سرمایه‌گذاری در کشور در بخش‌های مختلف می‌شود و هم می‌تواند موجب اشتغال بسیار خوب در کشور باشد که ما امروز بسیار به آن نیاز داریم.  
روحانی ادامه داد: افتخار می‌کنم دولت در شرایط تحریم توانست آمار بیکاری را کاهش دهد و از ۱۲.۱ به ۱۰.۸ برساند که به معنای آن است که همه بخش اجرایی کشور، مجلس و سایر مسئولان در این زمینه فعال بودند پس گردشگری برای ما مهم است.

مونسان آمادگی مسئولیت وزارت میراث فرهنگی و گردشگری را دارد

روحانی افزود: گردشگری برای ما مهم و خوشبختانه رو به توسعه است، از آغاز دولت یازدهم تا امروز هر سال نسبت به سال قبل، گردشگران بیشتری وارد کشور ما شدهاند و امروز هم برای ارز و ریال ما و هم برای اشتغال و فروش اجناس ما بسیار مهم است و البته صنایع دستی هم در کنار آن که هم موجب تحرک در اشتغال است و هم معرف فرهنگ عظیم ایرانی ما است.
رئیس جمهوری بیان کرد: برای این کار آقای مونسان که از قبل هم در همین سمت در دولت فعالیت میکرد. عنصر فعال، بانشاط، پرکار،  خوشفکری که از بهترین دانشگاه این کشور فارغ التحصیل شده،  آمادگی دارد برای اینکه این بار مسئولیت را بر دوش بگیرد.  
روحانی گفت: امیدوارم با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این دو سال باقی مانده همچنان آقای مونسان بتواند در این سمتی که تاکنون بوده، البته به عنوان وزیر این مسئولیت را بر عهده گیرد.

حاجی میرزایی تجربه خوبی در آموزش و پرورش دارد
روحانی در ادامه به گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: این وزارتخانه پایه‌ای و اساسی است و هر آنچه که برای آینده کشور می‌خواهیم، آغاز آن از آموزش و پرورش است. اگر معنویت و نشاط و پیشرفت اجتماعی و صنعتی می‌خواهیم و اگر اشتغال، قدرت ملی می‌خواهیم، از آموزش و پرورش آغاز می‌شود.  
وی تصریح کرد:‌ امروز یک سرمایه بسیار بزرگ و عظیمی به عنوان امانت مردم یعنی ۱۴ میلیون دانش آموزش در اختیار ما است و بیش از ۹۰۰ هزار نفر عزیزانی که این بار مسئولیت آموزش و پرورش را در سراسر کشور بر دوش گرفته اند و این کار عظیم و بزرگ را انجام می‌دهند.
رئیس جمهوری اظهار داشت: آموزش و پرورش، جزو وزارتخانه‌هایی است که پیچ و خم آن بیشتر از وزارتخانه‌های دیگر است و ما برای اینکه به معرفی وزیر برسیم، باید از این پیچ و خم‌ها عبور کنیم. برای آموزش و پرورش در مجموع ۹ نفر را در ذهن داشتم که یکی از آنها آقای حاجی میرزایی بود.

روحانی با بیان اینکه حاجی‌میرزایی مزایای ویژه‌ خود را دار، گفت: اگر وزیر دیگری بود مزایای وی را نداشت. وی از نظر خلق و خوی، اخلاق، ادب و نحوه برخورد، انسان فوق‌العاده ای است و ما تا به حال در این ۶ سال ندیده‌ایم که عصبانیت وی چگونه است و این را تجربه نکردیم.  
وی با بیان اینکه دبیری دولت کار آسان و ساده‌ای نیست، گفت: حاجی میرزایی در همه روزهای سخت دولت و در این ۶ سال،  کار را به خوبی و با نظم و بادقت در تنظیم و آماده کردن برنامه‌های دولت انجام داده است.
رئیس جمهوری اضافه کرد:‌ هیچگاه ندیدیم وی طرحی را به دولت بیاورد که در متن آن اشتباه و یا در چارچوب‌های آن ایرادی وجود داشته باشد و این نشان از دقت، حوصله و پرکاری وی است. ضمن اینکه وی با همه اعضای دولت و سیاست‌ها و مصوبات دولت و با آموزش و پرورش که بسیار حساس و مهم است آشناست. می دانم که معلمان ما همچنان مطالباتی دارند و همچنان ما باید در کنار آنها باشیم و به آنها کمک کنیم.  
روحانی تصریح کرد: حاجی میرزایی این توان را دارد هم از لحاظ تحصیلات که علوم اجتماعی است و هم از نظر تجربه کار معلمی هم تجربه ۲۰ ساله‌ کار معلمی در آموزش و پرورش داشته، کاملا برای این کار مهیا است.  معتقدیم در دوران وی، یک تحول بسیار خوبی را در آموزش و پرورش شاهد خواهیم بود. این وزارتخانه برای همه ما و آینده ما بسیار اهمیت دارد.
به گزارش ایرنا، وی بیان کرد: من از همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهش میکنم به این دو وزیر رای دهند تا بتوانیم با همه افراد کابینه که مورد نیاز ما هستند فعالیتمان را ادامه بدهیم. مخصوصا آموزش و پرورش که ما نزدیک مهرماه هستیم و بار بسیار سنگینی امروز بر دوش این وزارتخانه است. امیدواریم این بار امانت را به این دو عزیزمان بسپاریم و بتوانیم در این مسیر  و در شرایط سخت کشور ان شاء الله موفق باشیم.

تسلیت ایام سوگواری

روحانی همچنین ایام سوگواری و شهادت حضرت امام حسین (ع) و یارانشان را تسلیت گفت و اظهار امیدواری کرد: همه ما بتوانیم پیرو راه آن عزیزی باشیم که گفت قیام من برای سامان دادن امور جامعه و نجات امت از انحراف و نفاق است که اراده من و تصمیم من امر و فرمان به خوبیها و نهی و بازداشتن از پلشتیها و زشتیها است. راه من راه جدم و پدرم و راه برادرم خواهد بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.