چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱

در شیوه‌نامه جدید شوراهای انضباطی دانشجویان؛

«حق تحصن و اعتراض مسالمت‌آمیز دانشجویان» به رسمیت شناخته شد

تحسن دانشجویی

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت یکی از تغییرات اعمال شده در شیوه‌نامه ابلاغی جدید شوراهای انضباطی دانشجویان را محفوظ دانستن «حق تحصن و اعتراض مسالمت‌آمیز دانشجویان» دانست و گفت: تجمعاتی که به صورت «مسالمت‌آمیز » و «بدون ایراد خسارت به اموال دانشگاه»، «بدون درگیری»، «توهین، هتاکی» و یا «اقدام جهت تعطیلی کلاس‌ها» از سوی دانشجویان رخ بدهد، نمی‌تواند از سوی دانشگاه تخلف انضباطی محسوب شود.

به گزارش مفدا، دکتر وحید صرامی؛ دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با مفدا در خصوص تغییرات ایجاد شده در شیوه نامه اجرایی شورای انضباطی دانشجویان که روز گذشته به دانشگاه‌های تابعه وزارت بهداشت و علوم با امضای وزرای این دور وزارتخانه و از سوی معاونان فرهنگی و دانشجویی آنها ابلاغ شده است، گفت: شیوه‌نامه اجرایی سابق شورای انضباطی دانشجویان مربوط به سال ۱۳۸۸ بود که اکنون پس از ۱۰ سال این شیوه‌نامه بازنگری، اصلاح و به دانشگاه‌های تابعه وزارت بهداشت و علوم ابلاغ شده است.

صرامی با اشاره به اصلاحات صورت گرفته در شیوه‌نامه شوراهای انضباطی دانشجویان و وجه تمایز  شیوه‌نامه اجرایی شورای انضباطی جدید نسبت به شیوه‌نامه مصوب سال ۱۳۸۸ ابراز داشت: در ابتدا باید به تغییر در  نحوه نگارش شیوه‌نامه اشاره کرد به نحوی که شیوه‌نامه از حالت «شماره بند» به «شماره ماده» تغییر نگارش پیدا کرده است تا برای خواننده قابل فهم تر باشد.

 وی با بیان این‌که در شیوه‌نامه جدید قسمت تعاریف و اصول حاکم رسیدگی بر تخلفات را داریم، اضافه کرد: در این قسمت به شوراهای انضباطی سراسر کشور، حقوق اساسی دانشجو را یادآوری می‌کنیم و بخش  به اصول اساسی دادرسی و رسیدگی به پرونده‌های انضباطی اشاره دارد که به عنوان چراغ راه دانشگاهیان قرار داده شده است.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت به تغییر در ترکیب اعضای شورای بدوی انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: در ترکیب اعضای شورای بدوی تغییراتی ایجاد و بر این اساس تعداد اعضا از شش نفر به هشت نفر افزایش پیدا کرد. آن‌چه که در این موضوع حائز اهمیت است اضافه شدن عضو حقوقی به ترکیب اعضا است تا اصول حقوقی حاکم بر پرونده از همان ابتدا با دقت بیشتری پایه‌گذاری شود و این موضوع به رعایت بیشتر حقوق اساسی دانشجو منجر خواهد شد.

وی در ادامه ابراز داشت: تعداد یک عضو هیأت علمی در شورای بدوی به دو عضو افزایش یافته چرا که بیشترین آمار تخلفات در دانشگاه‌ها در حوزه آموزش صورت می‌گیرد و اضافه شدن افرادی که به این حوزه اشراف کافی دارند به احیای حق دانشجویان کمک شایانی می‌کند که مسلما این امر به صواب نزدیکتر خواهد بود.

صرامی با بیان این که در شورای تجدیدنظر تغییری داده نشده است، به تغییر در شورای مرکزی دو وزارتخانه بهداشت و علوم اشاره کرد و گفت: در شورای مرکزی وزارتخانه‌های بهداشت و علوم تعداد اعضا از هشت نفر به ۱۰ نفر افزایش پیدا کرده که در این تغییرات  آن‌چه که مهم و به نفع دانشجویان است این که شورای تجدید نظر وزارت‌های بهداشت و علوم تنها نهاد فرجام‌خواهی شوراهای انضباطی دانشگاه‌ها هستند و هنگامی که تعداد اعضای این شورا افزایش پیدا کند، خرد جمعی بیشتری بر پرونده‌ها حاکم خواهد شد.

این مقام مسؤول به دیگر تغییرات انجام شده در ترکیب اعضای شورای مرکزی انضباطی دانشجویان اشاره کرد و گفت:تعداد یک عضو معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها به دو عضو معاون فرهنگی و دانشجویی و تعداد یک نفر عضو هیأت علمی نیز به دو نفر عضو هیأت علمی افزایش پیدا کرده است تا نظرات دانشگاه‌ها در حوزه صف بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت، خاطر نشان کرد: در مبحث شرایط عضویت دانشجویان در شورای انضباطی به این دلیل که میانگین سن ازدوج دانشجویان افزایش پیدا کرده است، شرط الزامی تأهل از عضویت دانشجویان حذف گردیده تا دست دانشگاه‌ها در انتخاب اعضای دانشجویی عضو شورای انضباطی بازتر باشد.

وی به تغییرات در «بخش تنبیهات شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان» اشاره کرد و اظهار داشت: تنبیهات ۹ تا ۱۶ که مشتمل بر محرومیت‌های تحصیلی از «یک‌نیم سال تحصیلی» تا «چهار نیم‌سال تحصیلی» است، جهت این‌که دانشگاه‌ها مجبور نباشند حتماً از «نیم سال» جهت تعیین مقدار محرومیت استفاده کنند و امکان به‌کارگیری «یک‌ یا چندماه» را برای تنبیهات داشته باشند و به این ترتیب دست دانشگاه‌ها برای اعمال تنبیهات خفیف‌تر بازتر شود و شورای انضباطی مخیر شد که به عنوان مثال دانشجو را به یک نیم سال تحصیلی کامل و یا کمتر این یک‌نیم‌سال تحصیلی به یک تا شش ماه محکوم کند.

در شیوه‌نامه انضباطی قبلی که در سال ۸۸ تنظیم شده بود، «تخلفات رایانه‌ای و مخابراتی» (واژه مخابراتی به جای واژه الکترونیکی به کار رفته) در دسته‌بندی «تخلفات اخلاقی» قرار داشت که این تخلف در شیوه‌نامه جدید جزئی از «تخلفات عمومی» دیده شده است. البته در ماهویت آن هیچ تغییری اعمال نشده است.

این مقام مسؤول افزود: با توجه به این که در شیوه‌نامه جدید که بر اساس آئین‌نامه مصوب شده در شورای عالی انقلاب فرهنگی سال ۷۴ تنظیم می‌شود، در بند ۱۷ شیوه‌نامه، تنبیهی داریم به عنوان «تغییر محل تحصیل دانشجو» که «تغییر رشته» در شیوه‌نامه جدید با نظر موافق مسؤولان دو وزارتخانه بهداشت و علوم حذف شد.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت اضافه کرد: در قسمت تنبیهات شبیوه نامه تغییر ماهوی دیگری رخ نداده است.

صرامی یادآور شد: در شیوه‌نامه انضباطی قبلی که در سال ۸۸ تنظیم شده بود، «تخلفات رایانه‌ای و مخابراتی» (واژه مخابراتی به جای واژه الکترونیکی به کار رفته) در دسته‌بندی «تخلفات اخلاقی» قرار داشت که این تخلف در شیوه‌نامه جدید جزئی از «تخلفات عمومی» دیده شده است. البته در ماهیت آن هیچ تغییری اعمال نشده است.

وی  با بیان این که چهار گروه تخلف شامل تخلفات «عمومی، آموزشی، سیاسی و اخلاقی» در دانشگاه‌ها وجود دارد، بیان داشت: تقلب در فعالیت‌های پژوهشی سابق بر این به عنوان مصادیق تقلب در تخلف‌های آموزشی تعریف می‌شد لیکن به دلیل شیوع تخلف مزبور و اهمیت آن در این شیوه نامه به عنوان یک مصداق مستقل از تخلفات گروه آموزشی احصا شده است.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت با بیان این که در شیوه‌نامه جدید تخلفی به نام عدم رعایت مقررات دانشگاه و خوابگاه که در شیوه‌نامه سال ۸۸ به خلاف تبیین شده بود، از شیوه‌نامه جدید حذف شده است و افعال خلاف مقررات،خوابگاه یا دانشگاه تنها به شرطی تخلف انضباطی محسوب می‌شود که موجب اخلال یا ایجاد وقفه و مزاحمت در برنامه‌های خوابگاه یا دانشگاه شود.

این مقام مسؤول نکته مهم و حائز اهمیت در شیوه نامه ابلاغی جدید را محفوظ دانستن «حق تحصن و اعتراض مسالمت‌آمیز دانشجویان» با حفظ قیود لازم دانست و گفت: نکته حائز اهمیت ذکر شده در شیوه‌نامه انضباطی جدید این‌که تجمعاتی که به صورت «مسالمت‌آمیز » و «بدون ایراد خسارت به اموال دانشگاه»، «بدون درگیری»، «توهین، هتاکی» و یا «اقدام جهت تعطیلی کلاس‌ها» از سوی دانشجویان رخ بدهد، نمی‌تواند از سوی دانشگاه تخلف انضباطی محسوب شود.

نکته حائز اهمیت ذکر شده در شیوه‌نامه انضباطی جدید این‌که تجمعاتی که به صورت «مسالمت‌آمیز » و «بدون ایراد خسارت به اموال دانشگاه»، «بدون درگیری»، «توهین، هتاکی» و یا «اقدام جهت تعطیلی کلاس‌ها» از سوی دانشجویان رخ بدهد، نمی‌تواند از سوی دانشگاه تخلف محسوب شود و دانشگاه دانشجویان را به شورای انضباطی فرا بخواند.

وی اضافه کرد: این تغییر از این حیث بسیار مهم است که  اعتراض و تجمع دانشجویان مقید به چهارچوب مقررات را از هنجارشکنان محیط‌های دانشگاهی تفکیک نموده و این مهم حاصل نمی‌شود مگر به مناعت طبع و شکیبایی مسؤولان دانشگاه.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت در پاسخ به این سؤال که چگونه از اعمال سلایق شخصی در رسیدگی به تخلفات دانشجویان جلوگیری خواهید کرد، گفت: در شورا تنها یک نفر تصمیم گیرنده نیست بلکه هشت نفر در شورای بدوی، شش نفر در شورای تجدید نظر و ۱۰ نفر در شورای مرکزی در خصوص احراز یا عدم احراز تخلف در گزارش یا شکایت مطروحه نظر داد و تصمیم گیری می‌کنند.

صرامی در خصوص تخلفات گروه «د» که اخلاقی است، گفت: در این نوع تخلفات در خصوص پوشش دانشجویان در دانشگاه بر رعایت دو نکته اساسی «رعایت قوانین پوشش اسلامی» و «ضوابط پوشش دانشگاهی» تأکید شده است. این مورد در سایر دانشگاه‌های دنیا  نیز وجود دارد. نکته قابل توجه این‌که تا زمان ابلاغ این شیوه نامه تغییری در آئین نامه پوشش حرفه‌ای دانشجویان مصوب سال ۱۳۹۱ وزات بهداشت رخ نداده است.

این مقام مسؤول با اشاره به  ماده عدم رعایت شئون دانشگاهی، تصریح کرد: در شیوه نامه جدید شورای انضباطی به منظور رسیدگی به رفتاری که در رشته‌های بالینی موجب صلب صلاحیت حرفه‌ای از دانشجو می‌شود، از گروه تخصصی و معاونت آموزشی استعلام خواهد نمود.

وی با تأکید بر این که در رسیدگی به کلیه تخلفات دانشجویان نظر کارشناسان را حتماً جویا می‌شویم، گفت: شورای انضباطی برای رسیدگی به تخلفات آموزشی از معاونت آموزشی، تخلفات سیاسی از معاونت فرهنگی و دانشجویی، تخلفات پژوهشی از معاونت پژوهشی، تخلفات ایراد خسارت به اموال از معاونت توسعه و تخلفات نشریات و تشکل‌ها از هیأت ناظر بر تشکل‌ها و نشریات استعلام خواهد گرفت.

تنها نهادی که بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند تخلفات دانشجویان را به مراجع قضایی معرفی کند، «شوراهای انضباطی» هستند که فراخور صلاحدید خود می‌توانند تخلف را به مراجع قضایی ارجاع دهند.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت، افزود: تغییر دیگر که در تخلفات اخلاقی نسبت به شیوه‌نامه انضباطی قبلی رخ داده است؛ الزامی بودن ارائه «حکم قضایی» در احراز «عمل منافی عفت»،  «داشتن رابطه نامشروع» و «شرکت در جلسات نامشروع» است و تا حکم قضایی نباشد شورای انضباطی نمی‌تواند به این سه مورد تخلف استناد نماید.

صرامی تأکید کرد: تنها نهادی که بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند تخلفات دانشجویان را به مراجع قضایی معرفی کند، «شوراهای انضباطی» هستند که فراخور صلاحدید خود می‌توانند تخلفی را که مطلع شدند به مراجع قضایی ارجاع دهند.

وی افزود: در آئین رسیدگی نیز شوراهای انضباطی را از رسیدگی به گزارش و شکایات شفاهی منع کرده‌ایم به این معنا که گزارشات حتما باید مکتوب و دارای مشخصاتی باشد که بتوانیم به آن‌ها رسمیت بدهیم. گزارش مکتوب باید دارای نام و مشخصات گزارش دهنده، شاکی و امضای این افراد باشد تا بتوانیم به این گزارش‌ها استناد کنیم و صرف محرمانه بودن شکایت، دلیلی بر این که اعضای شورا این مورد را حجتی بر تصمیم گیری خود قرار دهند، نخواهد بود.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت، ادامه داد: دبیر شورای انضباطی دانشگاه در صورتی که شکایات و گزارشات دارای مشخصات مزبور نباشد،  پنج روز برای رفع نقص مهلت می‌دهد و در صورت عدم رفع نقص به دلیل ایرادات شکلی، گزارش یا شکایات مطروحه را مختومه اعلام خواهد نمود.

این مقام مسؤول به مبحث «دعوت از دانشجو» و تغییرات در این بخش شیوه‌نامه جدید اشاره کرد و ابراز داشت: بر این اساس دانشگاه‌ها را الزام کرده‌ایم که علاوه بر اطلاع‌رسانی تلفنی به دانشجو به شماره تلفن همراهی که از بدو ثبت نام از دانشجو گرفته‌اند، دعوتنامه‌های خود را پیامک کنند.

وی تصریح کرد: در شیوه نامه قبل؛ شوراها «مخیر» بودند که دانشجو را برای شرکت در جلسه شورا جهت استماع دفاعیات دعوت کنند اما در شیوه‌نامه جدید دانشگاه‌ها «ملزم» شدند حتماً دانشجو را در شورای بدوی دعوت کنند و در شورای تجدید نظر و مرکزی به صلاحدید این دو شورا می‌توانند این دعوت را داشته باشند.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت به تغییر در آئین دادرسی و رسیدگی در شیوه نامه جدید اشاره کرد و گفت: آن‌چه که در آئین رسیدگی در این شیوه‌نامه تغییر پیدا کرده است، حق مطالعه پرونده پس از کامل شدن آن با رعایت اصل محرمانگی ثبت به مراجع حقوقی، افراد گزارش دهنده و شکات است که به صلاحدید دبیر شورای انضباطی صورت خواهد پذیرفت.

صرامی بیان داشت: در این شیوه نامه حدود اختیار شوراهای بدوی و تجدید نظر بالاتر رفته است به نحوی که طبق آن احکام یک تا هشت دانشگاه‌ها قطعی و لازم الاجرا است در حالی که در شیوه نامه قبل تنها احکام یک تا پنج قطعی بودند. لازم است اضافه شود که همه احکامی که از شورای بدوی صادر می‌شوند در شوراهای تجدید نظر قابل اعتراض هستند. در شیوه‌نامه جدید احکام بند یک تا هشت که از سوی شورای تجدید نظر دانشگاه صادر می‌شوند دیگر قابل اعتراض در شورای مرکزی نیستند. نکته مثبت دیگری که می‌توان در این شیوه‌نامه به آن اشاره کرد این‌ است که در صورتی که دانشجو به احکام ۹ تا ۱۲ دانشگاه‌ها به شورای مرکزی اعتراض کند، دیگر این احکام تا قبل از اعلام نظر شورای مرکزی در دانشگاه‌ها قطعی و لازم الاجرا نخواهند بود.

شیوه نامه جدید هیچ چیز محرمانه‌ای ندارد و در قسمت قوانین و مقررات پایگاه خبری مفدا معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت قرار داده می‌شود

وی افزود: تغییر دیگر در حوزه اعتراضات اینکه اگر دانشجو از حکم شورای بدوی دانشگاه به شورای تجدید نظر دانشگاه اعتراض نکند، فرصت اعتراض به شورای مرکزی را از دست خواهد داد.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت از ایجاد شوراهای حل اختلاف به صلاحدید رییس دانشگاه خبر داد و خاطر نشان کرد: شوراهایی به نام شوراهای حل اختلاف در صورت صلاحدید رؤسای دانشگاه متشکل از دبیر شورای بدوی به عنوان رییس شورا، یکی از معاونان دفتر نهاد و رییس مرکز مشاوره دانشگاه ایجاد و با ابلاغ رییس دانشگاه منصوب می‌شوند. شورای حل اختلاف نقشش در این میان وساطت و میانجی‌گری صرفا برای شکایاتی است که جنبه عمومی نداشته  و از طرف  افراد حقیقی مطرح شده باشد که در صورت صلح و سازش توسط شورای حل اختلاف؛ پرونده مختومه و جهت رسیدگی به شورای بدوی نمی‌رود.

صرامی در پایان با تأکید بر این‌که در اصلاح شیوه‌نامه انضباطی اصرار بر «حفظ حقوق دانشجو» داشته‌ایم، گفت: شیوه نامه جدید پیرو اصل شفافیت در قسمت قوانین و مقررات پایگاه خبری مفدا معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت قرار داده می شود. در این  شیوه‌نامه تلاش شده است تا حد ممکن حقوق دانشجویان به عنوان عنصر اصلی حیات دانشگاه محترم شمرده شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.