شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۵:۲۶

دکتر میری:باید سبک زندگی حسینی در جامعه نهادینه شود/ به نهضت کربلا افتخار کنیم

بیرجند/دکتر میری

همزمان با دهه اول محرم و ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، به همت دانشکده بهداشت ژورنال کلاب ظرفیت عظیم عاشورا در سبک زندگی جهان امروزی در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مفدا بیرجند، رئیس دانشکده بهداشت با اشاره به التزام دینی به عنوان یکی از شاخصهای مهمی که روانشناسان درباره آن بحث دارند گفت: التزام دینی یعنی فرد دیندار در پی کسب معرفت نسبت به پروردگار، انبیاء و اولیاء دین، انجام تکالیف و احکام دینی را در حیطه های رفتارهای شخصی اجتماعی و اقتصادی خود پایبند بداند و به آنها عمل کند .

دکتر محمد رضا میری افزود: دین روح حاکم بر زندگی یک انسان مسلمان واقع می شود و بدین معنا نمی توان گفت که سبک زندگی او یک چیز دیگری است و دین او چیز دیگری است. بلکه اینگونه است که دین او سبک زندگی اوست و سبک زندگی او دین آن انسان است. و آن دو در هم تنیده هستند و از هم جدا نیستند.

وی با بیان اینکه اساس اسلام بر این است که سبک زندگی، یک سبک اخلاق مدارانه باشد گفت: باید سبک زندگی حسینی را در جامعه نهادینه کنیم 

رئیس دانشکده بهداشت ادامه داد: سبکی که در آن پایبندی به ایمان و باورهای دینی را شکل می دهد یک انتخاب درست و آزادانه و یکی از درسهایی است که می توان از سبک زندگی حضرت آموخت چرا که امام حسین(ع) در مسیر کربلا افراد را به اسلام دعوت می کرد اما هرگز آنان را مجبور نمی کرد.

دکتر میری با بیان اینکه درس بزرگ کربلا این است که دنیا ارزش ذلت و وابستگی را ندارد گفت: همه ما باید به این نهضت افتخار کنیم و از آن درس و رهنمود بگیریم .

دکتر نگین ناصح عضو هیئت علمی دانشکده بهداشت نیز به بیان مطالبی با محوریت نگرشی بر اخلاق اجتماعی در سیره و سخنان امام حسین (ع) و تطبیق آن با قرآن کریم پرداخت

وی ابعاد اخلاق اجتماعی را شامل رذایل و فضایل اخلاقی برشمرد و افزود: صله رحم به معنای «با خویشان اتحاد و پیوستگی داشتن» است و به روایت امام حسین(ع) هر کس که دوستی داشته باشد اجل او به تاخیر افتد و روزیش زیاد شود. پس بر او باد بر صله رحم و پیوند با خویشاوندان 

عضو هیئت علمی دانشکده بهداشت با بیان اینکه یکی از ارزش های پسنده و تاثیر گذار بر زندگی اجتماعی انسان نیکو کاری است. گفت: امام حسین (ع) در روایتی در این باره می فرمایند:هر کسی در نیکی کردن به برادران خود شتاب کند فردا نتیجه آن را خواهد دید و کسی که برای خدا به برادر خود کمک کند خدا او را به هنگام نیازمندی پاداش می دهد بیش از آنچه به دیگران کمک کرده بلاها را از او دور می سازد.

دکتر ناصح با اظهار اینکه بذل و بخشش از اوصاف اخلاقی است که در مکتب حسینی بر آن توجه و در فرهنگ قرانی بر آن تاکید شده است تصریح کرد: امام حسین (ع) الگوی نمونه در بخشش و بر طرف کردن نیاز دیگران بودند

وی با بیان اینکه عفو یکی دیگر از مکارم و محاسن اخلاق در ارتباط اجتماعی است که به معنای گذشت کردن بر کسی و ترک کردن مجازاتی را که شایسته آن است و خود داری از مواخذه او است. گفت: امام حسین (ع) در مورد عفو و گذشت می فرمایند: همانا بخشنده ترین انسان ها کسانی هستند که در هنگام قدرت عفو کنند. 

عضو هیئت علمی دانشکده بهداشت با اظهار اینکه وفادار به کسی می گویند که دارای صفت پسندیده وفا باشد یعنی قول و قرارهای خود پایبند باشد به طوریکه حاضر نباشد در هیچ وضعیتی بر خلافش عمل کند افزود: امام حسین (ع) می فرمایند : وفاداری مروت است.  و خداوند متعال نیز در آیه ۳۴ سورۀ اسراء می فرماید: و به عهد خود وفا کنید، که از عهد سوال می شود

دکتر ناصح امانت داری را از دیگر فضایل اخلاقی دانست و گفت: امین و امانت دار در امانند و کسی که دارای صفت رازداری باشد نیز امانت دار است. چون راز یک امانت است و با رازداری می توان آبرو داری کرد چرا که آبرو از هر سرمایه ای بالاتر است و باید در حفظ آن کوشید

وی همچنین در ادامه با بیان اینکه رذایل اخلاقی مجموعه صفات ناپسندی هستند که موجب هلاکت و بدبختی روح می شوند و آن را از رسیدن به سعادت ابدی باز می دارند. گفت: عیب جویی و هرزه زبانی، غیبت، دروغ و سوگند زیاد را از رذایل اخلاقی برشمرد.

دکتر ناصح خاطرنشان کرد: غیبت کردن بدترین رذیله اخلاقی در روابط اجتماعی است چون سبب از بین بردن آبروی دیگران می شود

در این برنامه تربیت زیر نگاه امام حسین (ع)  و نقش اخلاق اجتماعی در سبک زندگی امروز از دیگر موضوعاتی بود که به آن پرداخته شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.