سه‌شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۱

انتقاد از تأخیر در ارائه خدمات سلامت روان به دانشجویان در انگلیس

سلامت روان

دانشجویان انگلیسی که با مشکلات و اختلالات روانی دست به گریبان هستند مجبورند برای دریافت کمک و خدمات سلامت روان از سوی متخصصان و مشاوران در دانشگاه خود تا حدود ۱۲ هفته منتظر بمانند که این موضوع نگرانی‌ها را نسبت به احتمال اقدام به خودکشیِ این افراد در این دوره انتظار، افزایش داده است.

به گزارش مفدا، آمار و ارقام جمع آوری شده توسط دانشگاه‌های انگلیس نشان می‌دهد دانش آموختگان دانشکده رویال موسیقی لندن در سال گذشته برای شروع مشاوره با بیشترین تاخیر مواجه بوده و در بدترین حالت تا ۸۴ روز برای دریافت مشاوره انتظار کشیدند.

سر نورمن لمب، وزیر بهداشت سابق انگلیس که این اطلاعات را بدست آورده با بیان این که انتظار ۱۲ هفته‌ای و بیش از مدت زمان یک ترم دانشگاهی، رسوایی محسوب می‌شود، اظهار داشته چنین تأخیرهای طولانی برای مراقبت از بیماری‌هایی مانند اضطراب و افسردگی می‌تواند برای دانشجویان به شدت آسیب‌زا باشد.

لمب تاکید کرده است دانشجویانی که از مشکلات سلامت روان رنج می‌برند، به صورت فوری به کمک نیاز داشته و در صورت انتظار چند ماهه برای دریافت کمک، احتمال به دست آوردن سلامت روانی در آن‌ها کاهش می‌یابد.

با وجود تقاضای فزاینده برای دریافت مراقبت‌های درمانی، یک چهارم از دانشگاهای انگلیس بودجه خود را برای بهداشت روانی دانشجویان کاهش داده یا ثابت نگه داشته‌اند. این آمارها در شرایطی به دست آمده که بسیاری از دانشگاه‌ها حاضر به ارائه اطلاعات کامل خود در این زمینه نشده‌اند.

این یافته‌ها در حالی منتشر شده که صدها هزار جوان انگلیسی برای شروع یک دوره دانشگاهی آماده شده و بیشتر آن‌ها برای اولین بار است که خارج از خانه زندگی می‌کنند.

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که دانشجویان سراسر انگلیس به طور میانگین برای دریافت خدمات مشاوره و حمایت‌های روانشناسی با ۵۲ روز انتظار مواجه‌اند.

در دانشگاه بریستول نیز میانگین این تاخیر هفت هفته و نیم بوده که مسوولان در حال بررسی ارتباط این تاخیر با خودکشی ۱۲ دانشجوی این دانشگاه در سه سال اخیر هستند.

دانشگاه‌های انگلیس هم‌اکنون با انتقادهای بسیاری به دلیل تاخیر در حمایت از دانشجویانِ مبتلا به مشکلات روانی مواجه‌ شده‌اند که در سال‌های اخیر شمارشان افزایش یافته است. دست و پنجه نرم کردن با مشکلات روانی می‌تواند منجر به عملکرد ضعیف دانشجویان در دانشگاه، اخراج از دانشگاه یا اقدام به خودکشی در آن‌ها شود. برآوردها حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۷ میلادی در انگلیس و ولز ۹۵ دانشجو در مقطع آموزش عالی خودکشی کرده‌اند.

شمار دانشجویان دچار مشکلات روان در این کشور از سال ۲۰۱۰ میلادی تاکنون پنج برابر شده است. تحقیقات نشان داده است که ۲۲ درصد از دانشجویان انگلیسی دست‌کم از یک مشکل روانی رنج برده و در ۳۴ درصد از دانشجویان مشکل به حدی بوده که نیاز به دریافت خدمات روانی محسوس بوده است.

علاوه بر این ۴۵ درصد از دانشجویان از مواد مخدر یا نوشیدنی‌های الکلی برای کنار آمدن با مشکلات خود استفاده کرده، ۴۳ درصد اغلب یا همیشه احساس نگرانی داشته و ۹ درصد نیز اغلب یا همیشه در مورد صدمه زدن به خود فکر می‌کنند.

مدیر یک موسسه خیریه که در این زمینه فعال است اظهار داشته که زندگی به دور از خانه و خانواده و آغاز دانشگاه برای بسیاری از دانشجویان می‌تواند تجربه‌ای استرس‌زا باشد و دور شدن از خانه، مشکلات مالی، مشکلات تحصیلی و یافتن دوستانی جدید همگی در ایجاد مشکلات روانی می‌توانند موثر باشند.

به گزارش مفدا، به نوشته روزنامه گاردین، اگر چه بسیاری از دانشگاه‌ها با افزایش تعداد مشاوران خود و کاهش زمان انتظار برای دریافت خدمات روانی در تلاش برای رفع این مشکل هستند اما در این زمینه با چالش‌های گوناگونی روبه‌رو هستند که به تنهایی قادر به حل آن‌ها نیستند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.