سه‌شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱

۲۷ و ۲۸ شهریور ماه؛

دومین همایش فناوری اطلاعات و ارتقا سلامت با محوریت سرطان برگزار می‌شود

همایش

دبیر انجمن علمی دانشجویی فناوری اطلاعات سلامت کشور گفت: دومین همایش فناوری اطلاعات و ارتقا سلامت(دارای امتیاز بازآموزی) با محوریت سرطان در ۲۷ و ۲۸ شهریور ماه با حضور اساتید و صاحب نظران این حوزه برگزار می‌گردد.

محمد جواد حیدری؛ دبیر انجمن علمی دانشجویی فناوری اطلاعات سلامت کشور در گفت‌وگو با مفدا با اشاره به رشد روزافزون صنایع ارتباطی، مخابراتی و انفورماتیکی، گفت: هر روز دنیا را با انقلابی جدید مواجه می‌کند. انقلاب فن آوری اطلاعات و ارتباطات در کلیه بخش‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی کشورها تأثیراتی قابل توجه بر جای گذاشته‌است. با توسعه این فن آوری در بخش پزشکی، به دنبال تحول عظیمی در نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی می‌باشیم و یکی از مهم‌ترین حوزه‌های کاربرد فن آوری اطلاعات، حوزه بهداشت و درمانی می‌باشد. فن آوری اطلاعات از روش‌های متعددی می‌تواند به این حوزه کمک نماید. 

وی ادامه داد: سیستم‌های ذخیره اطلاعات بیمار، سیستم‌های اطلاعات دارویی، سیستم‌های درمانی و جراحی، سیستم‌های پیگیری درمان، سیستم‌های درمان از راه دور، سیستم‌های راهبری پرستار، رباتهای جراح و سیستم‌های پذیرش بیمار و بسیاری دیگر که در پس پرده طراحی تمام این‌ها یک هدف مشترک وجود دارد و آن تسهیل در کار درمان است. با استفاده از این سیستم‌ها، بیمار در کمترین زمان بهترین خدمات را دریافت می‌کند، پزشک تمام وقت از هر جای دنیا که بخواهد به بیماران خود دسترسی دارد و اطلاعات بیماران در همه جا به‌طور کامل در دسترس است.

این فعال دانشجویی با بیان این که دسترسی همگانی به اطلاعات پزشکی در بستر شبکه‌های الکترونیکی یک رؤیا نیست خاطر نشان کرد:فناوری اطلاعات می‌تواند در همان آغاز با تسهیل فرایند آموزش باعث ارتقاء سواد سلامت جامعه شده و در ادامه باعث کاهش نرخ ابتلا به بیماری های مختلف درجامعه گردد. این ابزار سودمند در خود مراقبتی و ارائه هشدارهای سلامتی بسیار موثر است و  M-health راهکاری مناسب در این زمینه می‌باشد.

دبیر انجمن علمی دانشجویی فناوری اطلاعات سلامت کشور یادآور شد: امروزه بیشترین کاربرد فناوری اطلاعات در حوزه سلامت مربوط به درمان بیماران می باشد به طوری که بحث درمان بیماران و اداره سازمان‌های مراقبت بهداشتی درمانی بدون فناوری اطلاعات امری غیر ممکن به نظر می رسد. امروزه سیستمهای اطلاعاتی هوشمند، دورا پزشکی، سیستمهای پردازش تصاویر پزشکی و…. فرایندهای درمانی را دچار تغییرات شگرفی کرده است. پس از ترخیص بیمار فناوری اطلاعات به کمک بیمار آمده و وی را در ادامه روند درمان یاری می رساند و برای کسانی که دچار محدودیت های ناشی از یک بیماری شده اند مانند یک دستیار عمل می نماید و باعث کاهش محدودیت های وی می گردد.

حیدری با تاکید بر این نکته که ما براین باوریم اگر یک پزشک می‌تواند جان یک بیمار را نجات دهد، یک اختراع و یا نوآوری در حوزه فناوری اطلاعات سلامت می‌تواند جان صدها نفر را نجات و  چندین سال به عمر مفید افراد بیافزاید خاطر نشان کرد: بر همین اساس دومین همایش فناوری اطلاعات و ارتقا سلامت(دارای امتیاز بازآموزی) با محوریت سرطان در ۲۷ و ۲۸ شهریور ماه  با ۱۳۹۸ با حضور اساتید و صاحب نظران این حوزه برگزار می گردد.

وی افزود: امروزه سرطان  بحث بسیار مهمی در جوامع تحت توسعه محسوب می شود چرا که علاوه بر افزایش شیوع سرطان‌ها ، هزینه‌های زیادی  را به نظام سلامت تحمیل می نمایند. امروزه در کشورهای توسعه یافته فناوری اطلاعات به کمک نظام های سلامت امده تا علاوه بر کاهش هزینه های تحمیل شده سرطان، در تمامی طول فرایند سلامت در خدمت جامعه و تیم مراقبت بهداشتی و درمانی باشد.  بی شک برگزاری این همایش می تواند ایده های جدیدی را برای پژوهشگران مطرح نموده و تیم مراقبت بهداشتی و درمانی را با  فناوری های نوین آشنا سازد.  

این فعال دانشجویی ابراز داشت: انجمن علمی دانشجویی کشوری فناوری اطلاعات سلامت  در کنار انجمن فناوری اطلاعات و ارتقا سلامت به عنوان یکی از برگزار کنندگان اصلی این همایش، تمامی امور اجرایی و اطلاع رسانی همایش را برعهده دارد و با مدیریت کمیته دانشجویی همایش، سهم قابل توجهی از جذب و مشارکت دانشجویان علوم پزشکی و علوم کامپیوتر به خصوص رشته های فناوری اطلاعات سلامت و انفورماتیک پزشکی را به همایش داشته است.

 دبیر انجمن علمی دانشجویی فناوری اطلاعات سلامت کشور اظهار داشت: تسهیلاتی جهت شرکت دانشجویان در همایش مانند ارائه تخفیف مناسب برای کلیه اعضای شورای مرکزی انجمن‌های علمی دانشجویی فناوری اطلاعات سلامت سطح  دانشگاه‌ها و تسهیلاتی جهت حضور تعدادی از این دانشجویان (مجمع عمومی) در روز ۲۷ و ۲۸  شهریورماه در این همایش توسط انجمن علمی دانشجویی فناوری اطلاعات سلامت کشور ارائه شده است. امید است به لطف خداوند متعال همایشی پر محتوی داشته باشیم و از کنار هم بودن جامعه بالینی و جامعه فنی، رهاوردهای چشم گیری برای حوزه سلامت ایجاد گردد.

گفتنی است این همایش دارای محورهای اصلی و فرعی است که علاقمندان به شرکت در همایش می‌توانند بر مبنای این محورها در دومین همایش فناوری اطلاعات و ارتقا سلامت با محوریت سرطان شرکت کنند.

محورهای اصلی همایش

درمان، مدیریت دارویی و خودمراقبتی سرطان با استفاده از فناوری اطلاعات

کاربرد فناوری اطلاعات در پیشگیری، غربالگری و تشخیص سرطان

فناوری اطلاعات و راهبردهای ارتقای سلامت در حوزه سرطان

اینترنت اشیاء و بیمارستان دیجیتال (هوشمند)

دوراپزشکی و شبکه های اجتماعی در خودمراقبتی

سیستم های تصمیم یار در مراقبت پرستاری

واقعیت مجازی در توانبخشی و آموزش پرستاری

محورهای فرعی همایش

کاربرد فناوری اطلاعات در ارتقا سواد سلامت جامعه نسبت به سرطان

کاربرد فناوری اطلاعات در درمان و مدیریت دارو های سرطان

پزشکی شخصی در تشخیص و درمان سرطان

نوآوری های انفورماتیک در حوزه سلامت

فناوری های پوشیدنی برای مراقبت سلامت

بیمارستان دیجیتال: محیط های درمانی آینده

کابردهای اینترنت اشیاء در مراقبت سلامت

سیستم های تصمیم یار در مدیریت و تخصیص منابع

قابلیت های نوین در سیستم های اطلاعات بیمارستانی

کاربردهای شبکه های اجتماعی در خودمراقبتی

Tele-home care

زمان برگزاری همایش روز چهارشنبه و پنج شنبه ۲۷ و ۲۸ شهریور ماه در دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خواهد بود.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت همایش به آدرس  «http://Health-it-co.ir» مراجعه کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.