پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰

نگاهی به رفتارهای تشکیلاتی حضرت ابوالفضل و کاربرد آن در رفتارهای سازمانی

بیرجند/ ژورنال کلاب

در ادامه ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، ژورنال کلاب نگاهی به رفتارهای تشکیلاتی حضرت ابوالفضل(ع) و کاربرد آن در رفتارهای سازمانی در محل سالن کنفرانس دانشکده بهداشت برگزار شد

به گزارش مفدا بیرجند، رئیس دانشکده بهداشت در این ژورنال کلاب  با اشار ه به رفتار های  تشکیلاتی حضرت ابولفضل (ع)گفت:انسان ها بیش از حرف ها و نوشته ها ، از اشخاص و عملکرد ها الگو می گیرند، تاثیر گذاری یک حادثه یا الگوی رفتاری بر اندیشه ها و عمل های مردم ، بیشتر از گفتار است و حتی بسیاری از الگوگیری ها از گفتار هم ریشه در تصدیق رفتارهای الگو دارد.وبرخلاف تصور که کربلا را منشاء بی وفایی و عدم تعهد و هم راهی کوفیان می دانیم . در روی دوم سکه کربلا اوج جلوه های تشکیلاتی را می بینیم . اوج وفا ، تعهد ، انسجام ، همکاری ، بذل مال و جان و ... در کربلاست . این بدان معناست که کربلا  یک تشکل ناب شیعی است، تشکل نابی که رفتار رهبر و پیروان این تشکل تا قیامت برای تشکل ها درس دارد.
دکتر محمدرضا میری افزود:ابوالفضل « مدیر مستمر تاریخ » است ، مدیر ابدی انسان ، چرا که «زمان» خود را به فردا بخشید و پروای دیروز و امروز نداشت . شگفتا عباس که به پاس این مدیریت هرچه فرداتر می شود از او بیش تر می گویند و در فردای ناگزیر قیامت چنان بشکوه می آید که غبطه ، سهم همه چشم ها و لب ها میشود. پس با در نظر گرفتن این معنا کربلا یک تشکل ناب شیعی است و ابوالفضل العباس علم دار و پرچم دار این تشکل است . کسی است که اوج ویژگی های یک فرد تشکیلاتی ، یک فرد ولایت پذیر در او نمایان است.
وی اظهار داشت:شخصیت حضرت عباس در کربلا تنها یک « شخص» نیست بلکه یک «نقش » است.ابوالفضل ایفاگر نقشی است که در« داستان عباس » نمودار میشود نقشی که در هر سازمان و نظام و نهاد و تشکیلاتی حیاتی و لازم است شاید بتوان گفت که جایگاه عباس در بین اصحاب امام حسین برترین جایگاه بود.
رئیس دانشکده بهداشت ادامه داد: قطعا در سلسله مراتب سازمانی ، رهبر بیشترین سهم از درک این گسست را خواهد داشت . اگر همه اعضا نبود او را شکستی در کار خود می بینند ، او این شکست را در خود نیز احساس خواهد کرد و جز این نیز انتظار نمی رود ، چرا که راهبر برآیند ادراک همه اعضای گروه و وظایف سازمانی آن ها خواهد بود. 

دکتر میری با اظهار اینکه برای فهم نقش عباس باید وظایف او مورد بررسی قرار گیرد گفت: عباس دارای نقشی است که امام از آن بعنوان «عامل انسجام گروه»  نام می برد و محصول خود را در نظام سپاه نشان می دهد . چنان که در نبودش سپاه از هم می پاشد«تفرق عسکری » ، عباس به منزله «نخ تسبیح» برای دانه های افراد سپاه است.

مدیر هسته گزینش دانشگاه نیز در این ژورنال کلاب گفت: امروزه ما در دنیایی هستیم که گاها خیلی به مادیات نزدیک میشویم و تمام دنیا میگویند حب الدنیا راس کل الخطیه  یعنی دوستی دنیا که انسان دنیارا دوست بدارد بنیان و پایه همه خطاهاست .و انسان گاها با همه بستگی به دنیا یک احساس پوچی ، خلاء  و ناتوانی برایش مجسم میشود
دکتر رضا دستجردی افزود: جلسات معنوی این خلاء وجودی را برای ما پر میکند و دین اسلام و آموزه های دینی  بسیار بسیار قوی میباشد و در رفتارهمه ائمه اطهار(ع) در زندگی و والگوهای زندگی این بزرگواران درسهای بزرگی برای ماست .
وی تصریح کرد: بیایید دینی بیاندیشیم و دین را در قلبمان جاری کنیم و رفتارمان و عملکردمان، آن را به منصه ظهور بگذارد که اگر بگوییم و عمل نکنیم آسیب رسانی ما بیشتر میباشد.
مسول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه نیز در ادامه این ژورنال کلاب اظهار داشت: این موضوعات لازمه جامعه امروزی ماست و نه تنها مسلمانان بلکه  دنیا امروزه یک گمشده خیلی مهم دارند و آن هم فاصله گرفتن از معنویات هست . ازمعنویات هرچه فاصله بگیریم مطمئن باشید که مشکلات گریبانگیر مسائل روز اجتماع ، و فردی ما را در برخواهد گرفت و شیوه زندگی حضرت ابوالفضل(ع) و امام حسین(ع) همه انها به تنهایی خودش کلی درس و دارای حکمت میباشد
حجت الاسلام سیدحسن سیدی ادامه داد: اگر ایمان به خدا همیشه وجود داشته باشد چه از لحاظ اقتصادی چه جایگاهی چه فردی و چه از لحاظ آرامش پیروز هستیم و در عزت چه چیزی وجود دارد ؟ همانطور که حضرت سید الشهدا(ع) در خلوت خودشان فرمودند خدایا آن کسانی که تو را دارند چه کم دارند و آن کسانی که تورا ندارند چه چیزی دارند .. بیایید همین جمله را ما در خلوت خودمان عنوان کنیم و بدان تفکر کنیم وبیایید تاریخ را مطالعه کنیم و از آن درس بگیریم و گذشته را عبرت زندگی خودمان قرار دهیم و هرکاری را که انجام میدهیم ایمان به خدا و اخلاص را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم .
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.