جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۶

یادداشت؛ بررسی ابعاد مثبت تلقین و چگونگی پردازش آن در ذهن آگاه و خاموش انسان

خرسندی

سید مهدی خرسندی روانشناس بالینی در یادداشتی آموزشی به بررسی ابعاد مثبت تلقین و چگونگی پردازش آن در ذهن آگاه و خاموش انسان پرداخته است.

به گزارش مفدا یاسوج؛ سید مهدی خرسندی در این یادداشت آورده است:
اگر انسان را به نوعی تکنولوژی تصور کنیم، سیستم نرم افزاری انسان دارای مقوله ای مهم و پیشرفته به نام ذهن است، و همانطور که واقفید ذهن انسان از دو بعد هوشیار(آگاه) و ناهوشیار(خاموش) برخوردار است که این دو بعد پیچیده نه تنها تمامی سخت افزارها و نرم افزارهای انسان را بلکه محیط پیرامون وی را نیز تحت تسلط خود در آوردند و مهم ترین مسئولیت ذهن هوشیار کنترل و پاسبانی از ذهن خاموش یا ناخودآگاه است، که در این خصوص با مقابله وایستادگی در برابر تفکرات مخرب از ورود چنین افکار مضری به قلمرو ذهن خاموش جلوگیری می کند.
خرسندی افزود: ذهن آگاه یا هوشیار قادر است هر آنچه که مناسب می داند و مورد تایید خود می باشد را وارد ذهن ناآگاه یا خاموش کند.
وی با اشاره به لزوم شناخت افراد به توانایی های ناآگاه خود تصریح کرد: یکی از شاخصه های مهم ذهن خاموش این است که بدون هیچ دخالت و ممانعتی تمامی افکار ورودی به قلمرو خود را جذب، پردازش و پیگییری می کند تا در نهایت این افکار را در دنیای حقیقی به واقعیت تبدیل کند، از این رو به اهمیت نقش ذهن هوشیار و تاثیر مستقیم آن بر ضمیر ناخودآگاه ونهایتا آینده حقیقی فرد پی خواهیم برد و لازم است برای داشتن ذهنی آرم و آینده ای مطلوب از تراوش افکارعبث و پوچ در ذهن خود جلوگیری کنیم.
سید مهدی خرسندی روانشناس بالینی در رابطه با تلقین مشابه افراد و تاثیر متفاوت آن گفت: تلقین به معنای عملی کردن افکار توسط  تشویق ذهن انسان است و جالب آنکه واکنش تلقین به هیچ عنوان قادر نیست برعکس درخواست ذهن عمل کند و هر کنشی را ذهن به واسطه  تلقین در دستور کار خود قرار دهد واکنش مرتبط  ضمیر ناخودآگاه فرد را به همراه دارد تا مرحله ی تحقق آن کنش و تلقین.
 
  وی اضافه کرد: در واقع ذهن هوشیار این توانایی را دارد که هر تلقینی را رد یا تایید کرده و آن چیزی را که دوست دارد به سمت ضمیر ناخودآگاه هدایت کند، و باید توجه داشته باشیم که ذهن انسان ها در برابر تلقین های مشابه واکنش های متفاوتی نشان می دهند و این به آن دلیل است که ذهن خاموش (ضمیرناخودآگاه) افراد با یکدیگر متفاوت است.
خرسندی در پایان خاطرنشان کرد: برای داشتن زندگی شاد و رسیدن به موفقیت پرهیز از افکار منفی و یأس برانگیز الزامیست چرا که اینگونه افکار به طور غیر ارادی، ذهن، رفتار و عملکرد انسان را تحت شعاع خود قرار می دهند.

سید مهدی خرسندی
روانشناس بالینی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.