شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶

حجت السلام قرآئتی در جمع ائمه جماعات دانشگاه‌های علوم پزشکی:

مزه قرآن را به دانشجو بچشانیم / بی‌مطالعه حرف زدن خیانت در حق مردم است

حجت الاسلام قرائتی

حجت السلام قرآئتی در جمع ائمه جماعات دانشگاه‌های علوم پزشکی با اشاره به اینکه ما باید مزه قرآن را به دانشجو بچشانیم، گفت: آیت‌الله فلسفی از علمای درجه یک مشهد هرگز بدون مطالعه منبر نمی‌رفت. یک‌بار به اصرار دوستان درحالی که مطالعه نکرده بود منبر رفت و بعد از شروع بانام خدا، گفت: بی‌مطالعه حرف زدن خیانت در حق مردم است.

به گزارش مفدا حجت السلام محسن قرآئتی رییس ستاد اقامه نماز کشور امروز جمعه ۲۸ شهریورماه در «دومین دوره آموزشی ویژه ائمه جماعات دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز و سازمان‌های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» که در مجتمع فرهنگی، آموزشی توریست توس مشهد در حال برگزاری است، گفت: به نظر من دانشجویان به طور میانگین در طول یک روز چهار ساعت مطالعه می‌کنند، پس اگر شما پنج ساعت مطالعه در روز نداشته باشید، نمی‌توانید موفق شوید. یعنی اگر بنا باشد شما ژیان باشید، نباید توقع داشته باشید بتوانید قطار را بکشید؛ به دیگر معنا اگر قطار در راه آهن گیر کرد باید یک قطار بتواند آن را بیرون بکشد.

وی در ادامه افزود:‌بر این اساس باید شما به عنوان ائمه جماعتی که با دانشجو سر و کار دارید در ابتدا مطالعه خوبی داشته باشید و در ادامه باید مهارت مسئله گفتن را فرا بگیرید، زیرا این مهارت بسیار مهم است و بهتر است در دوره‌های آموزشی، بعد فردی اصول مسئله گفتن برای شما باز  شود. موضوع بعدی «مهارت قصه گفتن است» قصه‌هایی که ما برای مخاطب خود می‌گوییم، فرم و شکل خاص خود را دارد، یعنی این که کجا بگوییم و چه کسی بگوید مهم است. به دیگر معنا گفتن یک موضوع از زبان آیت الله بهجت پسندیده تر است تا یک جوان، در این خصوص باید دقت نظر بالایی داشته باشید.

قرائتی همچنین خاطر نشان کرد:‌ دانشگاه استاد تمام دارد و بالاترین درجات در دانشگاه‌ها پرفسوری و استاد تمامی است. یکی از این اساتید محمد باقر حجتی است که ۴۰ جلد کتاب را به رشته تحریر در آورده است. وی بیمار شد و من به منزلش برای عیادت رفتم. او در این دیدار خاطره تلخی تعریف کرد و گفت: پایان نامه دکترا باید در سه نسخه نوشته شود، یک جلد برای وزارت علوم است، یکی باید دست دانشجو به عنوان مدرک قرار گیرد و یک نسخه را به استاد راهنما می‌دهند، من هم استاد راهنما بوده‌ام، در سرداب زیر زمین خانه‌ام تا سقف پایان نامه دکترا جمع شد که با دو کامیون این پایان نامه‌ها را به کارخانه مقوا سازی دادم این آیا گریه ندارد؟.این اتفاق تلخ به دلیل مطالعات بی‌خاصیت است.

وی با اشاره به اینکه «حدیث گویی» نیز در مسیر کار شما بسیار مهم است، اظهار داشت: حدیث باید درست گفته شود. آقایی حدیثی را نقل می‌کرد که اگر فردی قبل از خواب فلان دعا را بخواند صواب بسیاری خواهد برد از جمله صواب ۳۰۰ شهید و آزادی ۳۰۰ برده و ...من نتوانستم این موضوع را تحمل کنم و گفتم دروغ است. فرد گوینده بر من غرید که درست است و من گفتم این موضوع حتما مورد خاصی داشته است و در زمانی که این کار انجام شده این ارزش را کسب کرده است. مثل لنگه کفشی که یک فرد به بوش در برابر دوربین‌های کره زمین پرتاب می‌کند و یا لیوان آبی که در ظهر عاشورا یک میلیارد ارزش دارد اما غروب عاشورا دیگر ارزشی ندارد. در کار خدا حساب و کتابی وجود دارد این گونه نیست که اکنون برخی می‌گویند. گاهی هم حرف درست است اما بد گفته می‌شود و گاه حرف را نباید هر جا بگویید در واقع این قصه را باید جدی بگیرید. 

قرائتی با تاکید بر اینکه، امام نماز جماعت باید حرف نو بزند، خبر جدید و حرف تازه بزند و امام جمعه در یکی از خطبه‌هایش باید اطلاعات جهان را بدهد، اظهار داشت:‌ خدا رحمت کند ایت الله فلسفی از علمای درجه یک مشهد؛ ایشان زمانی که مطالعه نکرده بود، منبر نمی‌رفت. یک بار به اصرار دوستان در حالی که مطالعه نکرده بود بر بالای منبر رفت و بعد از شروع با نام خدا گفت: بی‌مطالعه حرف زدن خیانت در حق مردم است و از منبر پایین آمد.

این خطیب مذهبی با اشاره به اینکه ما باید مزه قرآن را به دانشجو بچشانیم، گفت: اگر چه مشکلات مالی و اقتصادی هست اما باید مطلب داشته باشیم تا این موارد را برای جوان دانشجو حل کنیم. شبهات را باید بتوانیم رفع کنیم. 

وی درباره استدلال‌های لحظه‌ای اظهار داشت: مثلا سؤال می‌شود خدا چه نیاز به نماز ما دارد؟ پاسخ این نیاز مانند نیاز خورشید به ما است،‌ چه رو به خورشید و چه پشت به خورشید بنشینید از خورشید کم نمی‌شود فردی می‌گوید چرا منی که ۳۰ سال عمر کرده‌ام باید تا ابد بسوزم در پاسخ می‌توان گفت: شما یک لحظه با چاقو می‌زنی به چشمت و تا ابد کور می‌مانی.

رییس ستاد اقامه نماز کشور با تاکید بر اینکه ما باید بتوانیم مردم را بخندانیم زیرا ما گاز اشک آور نیستیم، ادامه داد:  می‌توانیم مردم را با دانش و آگاهی خود بخندانیم و در شادی سخن خود را بیان کنیم. در قرآن نیز "اضحک" قبل از "ابکی" آمده است. من چهل سال در تلویزیون برنامه اجرا می‌کنم و یک شب این برنامه تعطیل نشده است. هر چیزی که می‌خواهید در قرآن هست، روحانی بی قرآن بی نور است و نمی‌تواند «یخرجونهم من الظلمات الی النور» باشد. در واقع باید در دانش و علم مردم را بخندانیم، همراه با حفظ عنوان، قداست، لباس و... باید جمع را بخندانیم و از شما تقاضا دارم برای موفقیت بیشتر در امورتان چهار کتاب «اخلاق معلمی»، «مهارت های معلمی»، «نیم قرن تجربه» و «تمثیلات» را مطالعه کنید تا در محیط دانشگاهی بتوانید زبان دانشجو را بهتر درک کنید.

وی همچنین اظهار داشت: فردی سئوال کرد امام زمان(عج) در سه سالگی به امامت رسیده است، این ممکن است؟ گفتم بله و یک فلش نشانش دادم و گفتم این فلز داخلش خالی است و یک سانت در دو سانتی متر است هنگامی که وصل به فلز دیگری به نام کامپیوتر می‌شود تمام اطلاعات داخل رایانه را منتقل می‌کند،‌کاری که بشر کرده، خداوند نمی‌تواند بکند و دانش و علم امامت را به یک کودک سه ساله منتقل کند؟

قرائتی درباره روزهای تعطیل گفت:‌  باید مراقب باشیم عمر خود را تلف نکنیم، چرا در کشور پنج شنبه تعطیل است؟ به خاطر این قانون حوزه و دانشگاه نیز پنج شنبه‌ها تعطیل است، من این تعطیلی را در حوزه نپذیرفتم و از دل کار کردن در همین ساعات تعطیلی یک ساعت و نیم بعد از نماز مغرب چهارشنبه و یک ساعت و نیم در پنج شنبه موفق شدیم تفسیر نمونه را در 27 جلد بنویسیم. کسی در خصوص زکات حرفی نمی‌زند اما ما خودمان وارد عمل شدیم و ایران را گشتیم و امسال رقم زکات ما ۵۰۰ میلیارد تومان است در حالی که تنها شش درصد مردم زکات می‌دهند،‌ اگر هر کدام ۱۰ ساعت در مورد زکات مطالعه کنیم بسیاری از مشکلات حل شده است.

وی در پایان با اشاره به اینکه روحانی باید هم خط‌پذیر باشد و هم خط شکن باشد، تاکید کرد: شما نباید کارمندی رفتار کنید،‌ باید معلمی را از درونمان بجوشانیم. روحانی‌هایی که دکتر می‌شوند در حقیقت باخته‌اند ، زیرا هیأت علمی خیلی تلاش کند ۳۰ سال در دانشگاه است اما روحانی سنتی تا ۹۰ سالگی در مسجد است، از طرفی دانشگاه سالی شش ماه تعطیل است اما مسجد همیشه دایر است. کودکان را ساده نگیرید گاهی از بزرگترهای خود  بیشتر می‌فهمند؛ در مشهد یکی از منبریان بزرگ روی منبر گفت میوه بهشتی وقتی گندید جاش پر می‌شود کودکی پرسید مگر می‌شود و روحانی ماند و در همین لحظه کودکی دیگر گفت مثل دستمال کاغذی که بیرون می‌آوری بعدی جایش در می‌آید و دو کودک یک مسئله را ساختند و پاسخ دادند. روحانی باید از مردم با مردم و در مردم باشد. دانشجویان را کم نبینید رفتارهای شما بر رفتار دانشجو خیلی تاثیر دارد؛‌ اگر زمان خارج شدن از نماز، کفش دو دانشجو را جفت کنید دل او را به سمت خود و نماز می‌کشانید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.