دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۸

متخصص سلامت سالمندان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:

هر سه ثانیه یک نفر به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شود

دکتر فرهادی

متخصص سلامت سالمندان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: طبق گزارش انجمن جهانی آلزایمر، هر سه ثانیه یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شود.

به گزارش مفدا بوشهر، دکتر "اکرم فرهادی" در خصوص روز جهانی آلزایمر(دمانس) اظهار داشت: ۲۱ سپتامبر هم‌زمان با ۳۰ شهریورماه به عنوان روز جهانی آلزایمر معرفی‌شده و با توجه به اهمیت بسیار زیاد این بیماری هرساله به مدت یک ماه (۱۵ شهریور لغایت ۱۵ مهرماه) فعالیت‌هایی در زمینه آگاه‌سازی عموم مردم با این بیماری انجام می‌شود.

مدیرعامل انجمن آلزایمر استان بوشهر بیان داشت: افزایش امید به زندگی و سالمند شدن جمعیت موجب افزایش بیماری‌های مرتبط با بالا رفتن سن مانند آلزایمر می‌شود. در حال حاضر  ۵۰ میلیون مبتلا به دمانس (زوال عقل) در کل دنیا وجود دارد و اثرات فراوان فردی، خانوادگی و اجتماعی از خود بر جای می‌گذارد.

ایران با شیب نسبتاً تندی به سمت سالمندی پیش می‌رود

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: ایران با شیب نسبتاً تندی به سمت سالمندی پیش می‌رود و در کمتر از سی سال آینده با نیازهای فراوان گروه‌های سالمند مواجه خواهد شد که یکی از این نیازها مراقبت از سالمندان آسیب‌پذیر نظیر مبتلایان به آلزایمر خواهد بود.

دکتر فرهادی تصریح کرد: آموزش به خانواده‌ها، حمایت‌های رسمی از مراقبان خانوادگی و تأسیس مرکز روزانه خدمات در منزل سالمندان از اولویت‌های اجتناب‌ناپذیر است.

مدیرعامل انجمن آلزایمر استان بوشهر در پاسخ به این سؤال که آیا راهی برای پیشگیری از این بیماری غیرقابل درمان وجود دارد گفت: می‌توان این‌طور عنوان کرد که پیشگیری از بیماری آلزایمر باید از دوران کودکی آغاز شود ولی یادگیری مهارت‌های جدید و ایجاد چالش‌های مغزی از جمله راه‌های پیشگیری از این بیماری است.

وی خاطر نشان کرد: داشتن روابط اجتماعی لذت‌بخش، پیشگیری از بروز بیماری دیابت، بیماری‌های قلبی_عروقی، افسردگی و کنترل وزن از دیگر راه‌های پیشگیری از بیماری آلزایمر است.

متخصص سلامت سالمندان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در رابطه با تفاوت آلزایمر با فراموشی گفت: فراموشی که اغلب افراد این روزها بیان می‌کنند به خاطر کاهش تمرکز بوده ولی بیماری آلزایمر غالباً در سنین بالای ۶۵ سال بروز می‌کند و اختلال حافظه مهمترین علامت آن بوده که روند رو به بدتر شدن دارد.

دکتر فرهادی یادآور شد: همه ما آن‌چنان درگیر روزهای جوانی هستیم که با رسیدن پیری غافل‌گیر شده و غالباً برنامه‌ریزی خوبی برای ورود به سن پیری انجام نمی شود. فرهنگ سالم پیر شدن باید در جامعه نهادینه شود و هر کس خود را مسئول مراقبت از خود و دوران سالمندی بداند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر عنوان کرد: با روند کاهش بُعد خانواده و تعداد فرزندان منابع مراقبتی خانواده‌ها به‌شدت رو به کاهش بوده و بهترین راه مقابله با این تغییرات جمعیتی سالمند سالم و موفق است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.