چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۵

نشست هم‌اندیشی تشکل های دانشجویی با معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

نشست با تشکل ها

دبیران تشکل های دانشجویی طی نشست هم اندیشی با معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر مسائل و دغدغه های خود را بیان کردند.

به گزارش مفدا بوشهر؛ این نشست صمیمانه با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی، مدیر فرهنگی، کارشناس امور فرهنگی، تشکل های بسیج دانشجویی،‌ انجمن اسلامی، جامعه اسلامی و هیات منتظرین بقیه الله جهت تبیین اهداف و برنامه های هر تشکل و بیان مسائل و چالش های فعالان این عرصه برگزار شد.

درست اندیشیدن بهترین دستاورد دوران دانشجویی است

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید گفت: دوران جوانی، دوران هیجانات و احساسات فراوان است. مهمترین عاملی که می تواند این هیجانات را در مسیر درست قرار دهد، فکر کردن و اندیشه ورزی است. شاید بتوان گفت ارزشمندترین دستاوردی که یک دانشجو می تواند در دوران دانشگاه بدست بیاورد،‌ درست اندیشیدن است.

دکتر "اکرم فرهادی" در ادامه افزود: تشکل های دانشجویی بهترین نهاد برای ترویج اندیشه ورزی در بین دانشجویان هستند. به همین منظور هدف غایی تشکل های دانشجویی باید در جهت خودسازی و تقویت مهارت های فردی و اجتماعی دانشجویان باشد.

وی با تاکید بر هدف گذاری صحیح بیان داشت: بعد از هدف گذاری،‌ برنامه ریزی و داشتن نقشه راه کمک شایانی به شما خواهد کرد. یکی از کارهای اساسی هر تشکل تدوین جدول برنامه شش ماه تحصیلی می باشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی همچنین تصریح کرد: فعالان دانشجویی با هر رویکرد و گرایش فکری، باید بتوانند با سعه صدر صدای هم را بشنونند. بهترین راه برای فهم هم گفت و گو است. گفت و گو آن هم بصورت جلسات حضوری می تواند تا حدود زیادی تعارضات را کم رنگ تر کند و صبر و احترام به دیگری را در ما تقویت کند.

دکتر فرهادی با اشاره به لزوم برگزاری جلسات دوره ای بین مدیران دانشگاه و تشکل‌های دانشجویی جهت بررسی مسائل و مشکلات، هم‌افزایی بیشتر فعالیت‌های دانشجویی در دانشگاه،  خاطر نشان کرد:  سعی معاونت فرهنگی و دانشجویی بر این بوده کاملا مستقیم دغدغه های فعالان دانشجویی شنیده شود و تا حد امکان و در حد توان خود برای حل مشکلات آن‌ها اقدامات لازم را کرده ایم.

معاون فرهنگی و دانشجویی در ادامه اظهار داشت: به همین دلیل پیشنهاد می کنم سه شنبه های اول هر ماه را به عنوان نشست با تشکل های دانشجویی قرار دهیم.

وی همچنین گفت: تشکل های دانشجویی با هم نیز بصورت دوره ای نشست داشته باشند تا بتوانند علاوه بر داشتن برنامه های مشترک،‌ مهارت های ارتباطی و شنیداری خود را هم تقویت کنند. همه شما با هر رویکردی، بر سر مصالح ملی عقیده مشترک دارید، از همین نقطه  برای شروع گفت و گو می توان استفاده کرد.

انفعال آفت بزرگ فعالیت های فرهنگی است

مدیر فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با تبریک آغاز سال تحصیلی به دبیران تشکل های دانشجویی،‌ بیان داشت: تشکل های دانشجویی محلی برای بینش افزایی دانشجویان است. فرصتی برای شکل گرفتن هویت جوانان و ورود به عرصه های اجتماعی است.

دکتر "حسین اسدی راد" اظهار داشت: بسیار ضروری ست که دانشگاه به جامعه متصل باشد،‌ برنامه های تشکل ها باید برآیندی از مسائل و چالش های جامعه بوده تا ضمن آگاهی بخشی به دانشجوی جوانی که تازه به این عرصه ورود کرده،‌ باعث پویایی و ایجاد انگیزه و تحرک در بین جوانان نیز شود.

وی تصریح کرد: انفعال آفت بزرگ حوزه های مختلف  فرهنگی، سیاسی، اجتماعی جامعه ماست. این مشکل بزرگ در دانشگاه نیز وجود دارد، که می بایست فعالان دانشجویی با برنامه ریزی صحیح و آسیب شناسی فعالیت های سابق خود، راهکار مناسبی برای خروج از انفعال پیدا کنند.

مدیر فرهنگی دانشگاه در ادامه افزود: هرچند فعالیت های تشکیلاتی برخی مواقع قابل پیش بینی نیست اما می شود با برنامه ریزی و مشخص کردن اهداف و اولویت های هر بخش مسیر مشخص تری را طی کرد. چرا که برنامه ریزی اصولی باعث می شود فعالیت های شما استمرار داشته باشد.

دکتر اسدی راد با بیان اینکه فعالان دانشجویی خود الگوی دیگر دانشجویان هستند، خاطر نشان کرد: هر رفتار و گفتارتان به عنوان افرادی که در صدر تشکل خود هستید، نشان دهنده ی منش و سلوک تشکل منسوب به شما خواهد بود. پس بسیار لازم است که رعایت اخلاق و حسن رفتار را اولویت قرار دهید.

در ادامه این نشست دبیران تشکل ها به بیان دغدغه های خود پرداختند.

نماینده انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خصوص برنامه های آینده این تشکل گفت: برنامه های انجمن اسلامی مشخص شده است. در ماه جاری کارگاه تئاتر، کافه دورهمی(برنامه ای بصورت سلسله جلسات با موضوعاتی مانند: پخش فیلم، مستند، شعر و ... با هدف نقد و بررسی موضوعات مختلف توسط کارشناسان هر حوزه)، جلسات کتابخوانی و... خواهیم داشت.

دبیر بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر  با اشاره به اینکه فعالیت های ما باید اخلاق مدارانه باشد،‌ بیان داشت: افراد فعال در هر تشکل باید از اخلاق محورترین دانشجویان دانشگاه باشند. رعایت اخلاق مهمترین شاخص یک فعال دانشجویی است.

حمید طیبی خرم در ادامه افزود: قبل از هر فعالیت و برنامه ما باید با هم رفیق باشیم و کارها را با محبت و رفاقت پیش ببریم.

وی همچنین اظهار داشت: برای انجام فعالیت های مشارکتی، پیشنهاد می کنم طی جلسه ای بر اساس اهداف هر تشکل،‌ توانمندی ها مشخص شود تا در ادامه بتوانیم با برنامه ریزی فعالیت های مشترک داشته باشیم.

دبیر هیات منتظرین بقیه الله دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به سخنی از رهبری اشاره کرد و گفت: همانطور که حضرت آقا گفتند، آنچه که شما دانشجویان را از هم جدا می کند یا به هم نزدیک می کند، اختلاف سلیقه یا اختلاف ذوق نیست بلکه اصول و مبانی معرفتی است،‌ همه ما به یک سری اصول اعتقادی پایبند هستیم پس آن اختلاف سلیقه نباید باعث جدایی ما شود.

در ادامه دبیر جامعه اسلامی از شروع به کار هیات زینبیون جامعه اسلامی خبر داد که مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

همچنین مسائل و دغدغه های دیگر دبیران تشکل ها نیز مطرح شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.