شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۹

در نشست یک روزه نمایندگان مدیران مسؤول نشریات‌دانشجویی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی چه گذشت؟

تاکید بر دفاع منصفانه و فراجناحی از حقوق نشریات دانشجویی

نشریات دانشجویی

نشست یک‌روزه نمایندگان مدیران مسؤول نشریات دانشگاهی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور که به منظور انتخاب سه عضو مدیر مسؤول نشریات دانشگاهی عضو شورای مرکزی ناظر بر نشریات‌دانشگاهی وزارت بهداشت روز جمعه پنجم مهرماه در دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، شاهد استقبال و حضور حداکثری نمایندگان مدیران‌ مسئول نشریات‌ دانشگاهی در نشست مذکور بودیم.

به گزارش مفدا، در این نشست در کارگاه حقوق و حدود نشریات و در سخنرانی‌های صورت گرفته بر لزوم دفاع منصفانه فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی از حقوق نشریات‌دانشجویی تاکید شد.

در ابتدای این نشست که نمایندگان مدیران مسؤول نشریات‌دانشگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور حضور داشتند، " کارگاه حقوق و حدود نشریات دانشگاهی" باحضور حامد خوانساری برگزار و در آن مباحثی درباره حقوق نشریات دانشجویی مطرح شد.

نمی‌توان مانع نقد منصفانه شد
حامدخوانساری با اشاره به اینکه اساس قانون نشریات در قانون اساسی به عنوان قانون مادر مندرج است، عنوان کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی مترقی‌ترین قانون در خاورمیانه است که حقوق ملت را در فصل سوم آن تبیین کرده است که البته ضمانت اجرایی دارد تا به واسطه آن روابط حقوقی دولت و ملت به طور دقیق تنظیم شود. در اصل ۲۰ قانون اساسی گفته شده که مردم ایران فارغ از جنسیت، رنگ و نژاد حقوق برابری دارند و حقوق آن‌ها به رسمیت شناخته شده است.
وی درباره اصل ۲۳ قانون اساسی که در آن تفتیش عقاید ممنوع شده، بیان کرد: هر شخصی می‌تواند هرنوع عقیده‌ای داشته باشد و در مرحله تفکر آزاد است و هیچ‌کسی حق مؤاخذه او را ندارد. مثلا کسی نمی‌تواند به خاطر انتخاب نامزدی خاص مورد مؤاخذه قرار بگیرد. اما در مرحله بیان و اظهار، نباید آن عقیده مخالف مبانی اسلام و جمهوری اسلامی ایران باشد.

این حقوقدان ادامه داد: مطبوعات در اظهار و انتشار مطالب خود آزاد هستند، مگر آنکه مخل مبانی اسلام باشد. مبانی اسلام اصول و فروع دین است که توسط ولی‌فقیه و مراجع تقلید اعلام می‌شود و نباید با حقوق عمومی که همان حقوق شهروندی است، مغایر باشد.

خوانساری با اشاره به اینکه نمی‌شود جمهوریت و اسلامیت کشور را ازهم منفک کرده و به آن خدشه وارد کرد، گفت: اصل ۹ قانون اساسی آزادی، استقلال و تمامیت ارضی کشور را به رسمیت شناخته است و رئیس دانشگاه یا دولت نمی‌تواند مانع نقد منصفانه شود. اما نمی‌شود به اسم یک نشریه مخل مبانی اسلام شد یا تهمت و افترا به دیگری وارد کرد.

وی شرایط و شیوه فعالیت نشریات سراسری و دانشجویی را متفاوت از هم دانست و گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی بین نشریات دانشجویی و کشوری از لحاظ اقتصادی و تجربه‌اندوزی تفاوت قائل شده است.

وی کمیته ناظر بر نشریات‌دانشگاهی را مرجع صیانت‌کننده حقوق نشریات دانشجویی دانست و گفت: اگر نشریه‌ای تخلف کند یا از آن شکایت شود کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه باید به صورت کتبی و با ذکر موارد دقیق تخلف آن را به مدیر مسؤول ابلاغ کند. نظرات و مصوبات کمیته ناظر بر نشریات در شورای فرهنگی قابل تجدیدنظر و اعتراض است. نظرات شورای فرهنگی نیز در شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی قابل بررسی است.

در ادامه این نشست یک‌روزه "رضا پیوندی" عضو  سابق شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت گزارشی از عملکرد سال گذشته این شورا ارائه کرد.

وی اظهار داشت: در دو سال گذشته طرح حمایت مالی از نشریات دانشجویی را پیگیری کردیم تا بتوان بر اساس این طرح و یکسری مؤلفه‌های تعریف شده از نشریات دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی حمایت کنیم. سال گذشته این طرح در شورای مرکزی ناظر بر نشریات مورد بررسی قرار گرفت اما در نهایت بر اساس نظر شورا به طرح رتبه‌بندی نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت تغییر کرد تا نشریات دانشجویی براساس آن از حمایت‌های مالی بهره مند شوند.

این دانشجوی فعال نشریاتی با بیان اینکه در سال جاری طرح رتبه‌بندی نشریات دانشجویی مورد بررسی قرار گرفت، خاطرنشان کرد: کلیات این طرح مورد تصویب قرار گرفت و انشاءالله زمانی که این طرح به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شود، نشریات رتبه‌بندی می‌شوند و حمایت‌های مالی از نشریات بر اساس شاخص‌های مورد نظر انجام می‌شود. ضمن اینکه اجرای طرح رتبه‌بندی نشریات دانشجویی برای مقابله با نشریات یک‌بار مصرف و انتخاباتی، مؤثر واقع می‌شود.

پیوندی افزود: متاسفانه در آستانه انتخابات، برخی افراد نشریه صوری راه انداخته و در سطح دانشگاه‌ها منتشر می‌کردند و بعد از اینکه در انتخابات موفق می‌شدند، آن نشریه را لغو مجوز کرده و نشریه اصلی خود را انتشار می‌دادند؛ لذا برای جلوگیری از این اقدام، لغو عضویت در کمیته ناظر بر نشریات صورت خواهد گرفت.

وی بر لزوم تشکیل کارگروه تخصصی در حوزه فعالیت پادکست‌های صوتی و کانال‌های خبری در نرم‌افزارهای پیام‌رسان تاکید کرد و گفت: از سال گذشته دغدغه شورای مرکزی ناظر بر نشریات این بود که بالاخره تکلیف کانال‌های خبری و پادکست‌های صوتی چه می‌شود؟ چرا که آیین‌نامه اصلی مطبوعات نیز در این خصوص دارای یکسری ابهامات است که برای رفع این مشکل و ابهامات، کارگروه تخصصی در عرصه رسانه با حضور متخصصان ایجاد و مقرر شد لایحه‌ای به شورای مرکزی ارائه شود تا بر اساس آن بتوان پادکست‌ها و همچنین نشریات فضای مجازی را هم زیرمجموعه نشریات دانشجویی به شمار آوریم تا از حقوق مادی و معنوی برخوردار شوند.

زهرا فراهانی دیگر عضو سابق شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت به بررسی عملکرد این شورا در یک سال گذشته پرداخت و گزارشی از عملکرد آن ارائه کرد. 

وی همچنین مشکلات برخی از دانشگاه‌ها را در زمینه نشریات دانشجویی بیان کرد.

فراهانی طرح رتبه‌بندی نشریات دانشگاهی را یکی از اقدامات مطلوب در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی دانست و گفت: این طرح مورد تصویب قرار گرفته اما هنوز به دانشگاه‌ها ابلاغ نشده است؛ بدون شک در صورت تحقق این امر می‌توان خیلی از مشکلات حوزه نشریات را در سطح دانشگاه‌ها مرتفع کرد.

عضو سابق شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت با انتقاد از یک‌روزه برگزار شدن نشست مدیران مسؤول و فعالان حوزه نشریات دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: یکی از دغدغه‌های ما این بود که این نشست فشرده و صرفا مختص انتخابات برگزار نشود تا در قالب کارگروه‌های تخصصی در مورد فرآیند طرح رتبه‌بندی نشریات دانشجویی بحث و تبادل نظر لازم صورت گیرد.

تاکید بر مطالعه آیین نامه‌ها و اسناد بالادستی حوزه نشریات دانشجویی

در ادامه این جلسه "گزارش عملکرد نمایندگان سابق عضو شورای مرکزی ناظر  بر نشریات‌دانشگاهی وزارت بهداشت و جلسه پرسش و پاسخ با حضور امیر لله‌گانی مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت و حجت حجازی‌زاده سرپرست اداره نشریات و تشکل‌های دانشجویی این وزارتخانه برگزار شد.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در جمع مدیران مسؤول نشریات دانشگاهی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور بر لزوم مطالعه دقیق آیین‌نامه‌ها و اسناد بالادستی نشریات دانشجویی تاکید کرد و گفت: لازم است شما فعالان حوزه نشریات و مدیران مسؤول نشریات دانشجویی برای پیشرفت در حوزه کاری‌ خود به طور دقیق با مطالعه آیین‌نامه‌ها، نسبت به آنها تسلط کافی پیدا کنید؛ چرا که شما در جایگاه حقوقی هستید و به عنوان نماینده دیگر دانشجویان در کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاه‌ها و شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت از حقوق دانشجویان در حوزه نشریات دفاع کنید.

وی در خصوص یک روزه بودن نشست فعالان نشریات‌دانشگاهی توضیح داد: یک روزه برگزار شدن این نشست دلیل بر بی‌اهمیت بودن موضوع نشریات دانشجویی نسبت به نشست‌های دیگر نهادهایی دانشجویی نیست. این موضوع و یک‌روزه برگزار شدن این نشست نه ارتباطی با بحث مالی و نه ارتباطی با اهمیت موضوع دارد بلکه تجربه ما نشان می‌دهد در موضوعات مهمی مثل انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات، برنامه‌های جانبی اصل برنامه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و چندان مفید و مؤثر نخواهد بود.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت به عملکرد و نگاه غیرسیاسی مدیران مسؤول نشریات دانشگاهی عضو کمیته‌های نشریات دانشگاهی تأکید کرد: هر نگاه، جناح و فکر سیاسی که دارید، در شورای مرکزی و کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاه‌ها نگاه‌تان خارج از دایره سیاسی و جناحی باشد و  در حوزه نشریات‌دانشجویی به‌طور کامل و منصفانه از حقوق دانشجویان از هر دیدگاه و تفکر که هستند، دفاع کنید.

متن کامل صحبت‌های مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت را اینجا بخوانید. 

در ادامه جلسه از تینامولایی، رضا پیوندی و زهرا فراهانی نمایندگان سابق شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت تقدیر شد.

این نشست با برگزاری انتخابات نمایندگان مدیران مسؤول عضو شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت به پایان یافت.

نتایج انتخابات را اینجا ببینید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.