دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۴

مسئول مرکز قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی قم خبرداد

کسب رتبه نخست منطقه‌ای مسابقات قرآن و عترت توسط دانشجویان قمی

محمد محمدی

مسئول مرکز قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی قم از کسب رتبه نخست منطقه هشت کشور توسط دانشجویان این دانشگاه و راه‌یابی آن‌ها به مرحله سراسری مسابقات قرآن و عترت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبرداد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا از قم، مسابقات قرآن و عترت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امسال برای بیست و چهارمین دوره در سطح سراسر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درحال برگزاری است و دانشگاه علوم پزشکی قم نیز دانشجویانی را برای شرکت در این مسابقات اعزام کرده که پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا طی گفت‌وگویی تفصیلی با محمد محمدی مسئول مرکز قرآن و عترت معاونت فرهنگی دانشجویی این دانشگاه، به جزییات و برنامه‌های افراد اعزامی پرداخته است.

*عملکرد تیم اعزامی به بیست و چهارمین مرحله سراسری مسابقات قرآن و عترت وزارت بهداشت چگونه بوده است؟

مسابقات تیمی امسال نخستین دوره‌ای است که بعنوان یک رشته مستقل  از سایر بخش‌های جشنواره برگزار می‌شود . و تیم علوم پزشکی قم در منطقه هشت کشور با تیم دانشگاه‌های  ایران، تهران، بقیه الله، البرز، مازندران و اراک هم گروه بودند که موفق شدند بعنوان تیم نخست جواز صعود به بیست و چهارمین مرحله سراسری مسابقات قرآنی وزارت بهداشت را کسب کنند.

این تیم متشکل از دانشجویان توانمندی از جمله حافظ کل قرآن فاطمه عابدینی دانشجوی رشته داندانپزشکی، قاری قرآن سمیه السادات رضایی دانشجوی پزشکی عمومی و فاطمه اعتمادی دانشجوی رشته پرستاری است.

*اعضای تیم تا چه اندازه برای موفقیت در این مسابقه تلاش کردند؟

برای موفقیت در هر کار تیمی اصولی وجود دارد، اگر اعضای تیم این اصول را مبنای کار خود قرار دهند، می‌توانند صرف‌نظر از میزان استعدادشان، اعضای مؤثرتری باشند.  از نظر علمی شاخص‌هایی موثر برای موفقیت یک تیم وجود دارد از جمله آن‌ها به مواردی همانند متعهد بودن، شایستگی، داشتن هدف، پیگیر بودن، همدل و هم‌صدا بودن و تلاش مستمر می‌توان اشاره نمود.

تیم ما با توجه به فرصت محدودی که داشت خیلی زود به آمادگی مطلوب رسید.

*سطح مسابقات چگونه بود؟

اکنون برای قضاوت در مورد سطح مسابقات زود است چراکه نخستین دوره برگزاری مسابقات تیمی است و باید منتظر مرحله بعدی در همدان با حضور همه نماینده‌های برتر سایر مناطق کشور باشیم اما به نظر بنده منطقه ۸ کشور با حضور تیم‌های توانمندی که اسامی آنها مطرح شد می‌تواند حریف جدی برای سایر مناطق کشور در مرحله نهایی مسابقات باشد.

*توضیحاتی در مورد جشنواره قرآن و عترت و شیوه برگزاری آن ارائه دهید.

همه ساله همزمان با ابلاغ آئین‌نامه جشنواره قرآن و عترت تبلیغات و ثبت‌نام از اساتید، دانشجویان و کارکنان آغاز می‌شود  و در نهایت مطابق زمانبندی، جشنواره در بخش‌های مختلف در دو مرحله دانشگاهی و سراسری برگزار و طی آن، مخاطبان در بخش‌های مربوطه به رقابت خواهند پرداخت. پس از اجرای مرحله سراسری جشنواره، اساتید و دانشجویان برتر برای شرکت در جشنواره ملّی قرآن و عترت معرفی خواهند شد.

این جشنواره شامل  شامل ۷بخش و ۴۴ رشته بدین شرح است:

۱) بخش آوایی : (شامل ۱۵ رشته : قرائت تحقیق/ قرائت ترتیل/ ترجمه‌خوانی/ حفظ سوره نباء تا پایان سوره فجر با ترجمه/ حفظ ۱ جزء/ حفظ ۳ جزء/ حفظ ۵ جزء/ حفظ ۱۰ جزء/ حفظ ۱۵ جزء/ حفظ ۲۰ جزء/ حفظ کل/ اذان/ دعا و مناجات‌خوانی/ آیین سخنوری/ همخوانی و تواشیح)

۲) بخش معارف قرآنی : (شامل ۹ رشته : آشنایی با احادیث اهل‌بیت/ آشنایی با مفاهیم نهج‌البلاغه/ آشنایی با مفاهیمِ صحیفه سجادیه/ آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن کریم/ آشنایی با سیره معصومین/ حفظ موضوعی قرآن کریم/ احکام/ پرسمان معارفی/ سبک زندگی قرآنی)

۳) بخش پژوهشی : (شامل ۴ رشته : مقاله نویسی/ تألیف کتاب/ بررسی و نقد کتاب/ تلخیص کتاب)

۴) بخش فن‌آوری : (شامل ۲ رشته : تولید اپلیکیشن / کانال‌های مجازی قرآنی)

۵) بخش ادبی : (شامل ۴ رشته : شعر  کلاسیک/ داستان‌نویسی/ نمایش‌نامه‌نویسی/ فیلم‌نامه‌نویسی)

۶) بخش هنری : (شامل ۹ رشته : خوشنویسی (نستعلیق شکسته نستعلیق)/ نقاشی/ عکاسی/ تذهیب/ فیلم کوتاه/ معرّق و منبّت/طراحی پوستر/ نمایش (تئاتر صحنه)/ پی‌نما (کمیک استریپ) )

۷) بخش تیمی: ( شامل ۱ رشته: مسابقات تیمی)

مجری جشنواره قرآن در مرحله دانشگاهی مراکز قرآن و عترت معاونت‌های دانشجویی و فرهنگی دانشگاه‌ها با نظارت مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت هستند و در مرحله سراسری نیز میزبان یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خواهد بود.

*حمایت دانشگاه از برگزاری جشنواره و فعالیت‌های قرآنی چگونه است؟

هرگاه برنامه‌ای در زمینه‌های قرآنی اجرا شده مورد حمایت قرار گرفته گاهی زود و گاهی با تاخیر، در کل با توجه به محدویت بودجه فرهنگی از عملکرد دانشگاه نسبتا راضی هستیم.

 *سخن پایانی اگر دارید بفرمایید .

   قرآن باید نقش محوری در زندگی انسان‌ها  ایفا کند ما بایستی تمامی اندیشه‌های ذهنی،  مبانی فکری و اعتقادی خود را از قرآن بگیریم، باید در همه حالات زندگی خود به سمت قرآن حرکت کنیم و سیر به سمت خدا داشته باشیم.  اگرجهان بینی خود را الهی کنیم یک قدم به جلو حرکت کرده‌ایم و باید در این مسیر اخلاص کافی داشته باشیم. در نهایت  اگر جهان بینی انسان  الهی شود رفتار وی تنظیم و انسانی می‌شود آنگونه که شایسته مقام خلیفه اللهی باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.