دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۳

" نشریه اجتماعی فرهنگی عینک دودی " اولین مجله علوم پزشکی های کشور به صورت اندروید منتشر شد

عینک دودی

نشریه عینک دودی در جشنواره تیتر ۱۱ که به عنوان یکی از برگزیدگان نشریه چندرسانه ای آفلاین انتخاب شد، اولین بار به صورت اندورید منتشر شد

به گزارش مفدا اصفهان "زینب جمال پور" کارشناس بهداشت عمومی و مدیر مسئول نشریه ی عینک دودی در گفت و گو با خبرنگار مفدا گفت:  نشریه ی اجتماعی فرهنگی عینک دودی از پاییز سال 1396 با صاحب امتیازی بسیج دانشجویی دانشکده های بهداشت و تغذیه شروع به کار کرده و تا کنون  پنج شماره از آن چاپ شده و شماره ی ششم نشریه هم در دست چاپ بوده و به زودی منتشر خواهد شد. نشریه در زمینه ی اجتماعی،فرهنگی و دانشجویی تولید محتوا می کند و می توان گفت تا کنون بیش از صدنفر با ما در زمینه های مختلف نشریه همکاری داشته اند. وی افزود: نشریه به طور کلی اهدافی را دنبال می کند از جمله تقویت نویسندگی افراد و همچنین میدان دادن به تمام افرادی که علاقمند به نویسندگی هستند حتی اگر تا کنون مطلبی ننوشته باشند و کمک به رشد و تقویت قدرت نویسندگی آنها. از اهداف دیگر نشریه که با توجه به نیاز مخاطب و دانشجو در نظر گرفته شده است، روشن کردن بعضی از مشکلات و مسائل جامعه ی امروز که باعث ایجاد شک و شبهه در جامعه می شود و پرداختن به آنها و تا حدودی دادن راهکار برای حل این مشکلات است به صورتی که در شماره ی اول نشریه با محوریت حقوق زنان و مسائل مربوط به آنان ، شماره ی دوم پیرامون بحث روشنفکری ، شماره سوم در مورد فقر و انواع آن ، شماره ی چهارم کارخانه ی دانشجوسازی و شماره ی پنجم به احیای فرهنگ های فراموش شده پرداخته ایم ،همچنین در شماره ی ششم به مسائل پیش روی جوانان امروزی  خواهیم پرداخت. جمال پور تصریح کرد: در نشریه به جهت ارتباط بیشتر با مخاطبین و درگیر کردن آنان با روند نشریه، از راه های گوناگون مخاطب را به بیان نظراتش دعوت کرده ایم ؛ از جمله توییتر های دانشجویی که در شماره های چهارم و پنجم به چاپ رسید . همچنین از آثار دانشجویان هنرمند دانشگاه همچون شعر، عکس، نقاشی و... در نشریه استفاده کردیم و تلاش در نشان دادن هنر آنها داشته ایم.

"مهدی میرزاخانی" کارشناس تغذیه و رژیم درمانی و مدیر مسئول شماره های چهارم و پنجم عینک دودی  نیز در گفت و گو با مفدا گفت:

یک سال از انتشار نشریه عینک دودی گذشته بود و ما میخواستیم با یک کار تازه، نویسندگان که مخاطب های اصلی نشریات دانشجویی هستند را شگفت زده کنیم، از طرفی مشکل اصلی مطالب نوشتاری، ضعف در انتقال پیام هست به طوری که نوشته ها فقط قادر به انتقال 10 درصد پیام و منظور نویسنده هستند.

به همین منظور برای صفحه آرایی وقت بیشتری گذاشتیم و همچنین به سمت نشریه چاپی الکترونیک حرکت کردیم؛ یعنی به گوینده گفتیم مطالب را بخواند و یک نفر هم به ویرایش فایل صوتی بپردازد، هم چنین با افزودن مستند و کلیپ تصویری مطالب را کامل کردیم تا نویسنده بتواند نوشته خودش را به گوش همه افراد به خصوص آن هایی که قادر با خواندن نیستند، برساند.

در همین حوالی گسترش سیستم عامل اندروید شتاب بیشتری گرفته بود و من به این فکر افتادم که نسخه اندروید نشریه را درست کنم، با اینکه در آن زمان نسخه های متفاوتی از نشریه ساخته بودیم اما دوست داشتم ساختن اپلیکیشن اندروید نشریه را تجربه کنم.

اما برای ساختن نشریه اندروید دنبال سایر نشریات که در این زمینه فعالیت کردند گشتم، اما در آن زمان هیچ نشریه ای پیدا نکردم( حتی در سطح جهان مثلا نشریه تایمز)، و بنابراین هیچ تصوری از یک نشریه اندروید نداشتم، بنابراین مجبور شدم که 50 بار نسخه اندروید نشریه را ویرایش کنم، تا مطمئن شوم اپلیکیشن عینک دودی میتواند باعث خوشحالی تیم عینک دودی شود.

وی افزود: در نشریه اندروید شما میتوانید به صورت آفلاین داخل مجله جست و جو کنید، مطالب دلخواه خود را ذخیره کرده و به اشتراک بذارید و همچنین اگر شنیدن صوت و کلیپ مطلب، آن موضوع را به طور کامل برای شما جا نیانداخت، برای نویسنده پیام بفرستید. میرزاخانی در مورد آینده نشریات دانشجویی گفت:

نشریه نوشتن در دانشگاه سختی های خود را دارد، زیرا کار اصلی دانشجویان تحصیل آن ها است و اگر بخواهد در کنار تحصیل کاری انجام دهد و مخارجش را تامین کند عملا زمانی برای فعالیت های فرهنگی نخواهند داشت، البته ما غیر از دانشجو بودن یک شهروند، یک برادر و یک دوست هستیم و نیاز داریم که ابعاد مختلف شخصیتمان را رشد دهیم پس لازم است هرطور شده زمان خود را طوری مدیریت کنیم که به همه کارهایمان در حد نیاز برسیم و این اتفاق ممکن است.

البته از مسئولین دانشگاه تقاضا دارم با مطبوعات، شهرداری و... صحبت کنند و زمینه را برای ورود بهترین نشریات دانشجویی به سطح شهر و کشور فراهم کنند و اینگونه باعث تشویق نشریات دانشجویی گردند. هدف ما از شرکت در جشنواره های مختلف مثل تیتر11 پیدا کردن عیب هایی است که از تیررس ما خارج بوده و خوشبختانه در همین تیتر11 قرار شد که ما را در پیدا کر دن عیب های نشریه یاری نمایند.

وی در پایان تصریح کرد:ابتدا باید سیاست گزاری ها اصلاح شود به خصوص بخش داروی نشریات مجازی، برای مثال ابهام در بخش مجازی، باعث شد که رتبه اول بخش چند رسانه ای در قالب سایت ارائه شود در حالی که برای سایت و وبلاگ بخش جداگانه ای درنظر گرفته شده است. دوم باید تجهیزات چندرسانه ای مثل دوربین فیلم برداری و میکروفن با کیفیت مناسب فراهم شود، داشتن نقطه قوتی برای انجام کارهای ویدیویی می باشد. فروش نشریه ویدیویی و عرضه نشریات چند رسانه از جمله چالش های نشریات مجازی است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.