چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶

یادداشتی از کارشناس اداره مشاوره معاونت فرهنگی و دانشجویی

دانشجو؛ ترس از تغییر و غم غربت/ چگونه با محیط تازه سازگار شویم؟

خوابگاه

هرگاه به شدت غمگین شوید، اگر با کسی حرف بزنید، حتماحالتان بهترمی شود اغلب اوقات، مشاوران می توانند معنای تازه ای از خودمان و زندگی را به مانشان دهند، آن ها ما را به حل مشکلات و درک جدیدی از محیط ترغیب می کنند.

مفدا بوشهر؛ اعظم بارانی/ کارشناس مشاوره خانواده اداره مشاوره معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر :

از دیرباز شوق و آرزومندی برای رسیدن به نزدیکان مضمون نوشته های نویسندگان و شعرا بوده است. اکثرمابه زادگاهمان یا جمعی که آن را خانه می نامیم به شدت وابسته ایم هرگاه نتوایم برای کسب آرامش و امنیت درخانه خود حضور یابیم، بسیار آزرده می شویم.

بدون شک، یکی از خاطره انگیزه ترین دوران زندگی، دوران دانشجویی به ویژه ترم اول دانشگاه است.اولین تجربه زندگی مستقل در فضایی غیرخانوادگی باهمه جذابیت ها و دردسرهای زندگی جمعی درکنار احساس دانشجویی و دلخوشی های آن ویژگی خاصی به این دوره می دهد.

دوران دانشجویی با همه تلخی ها، خوشی ها و سختی ها و شیرینی هایش، بهترین دوران زندگی هر آدمی ست که برای ادامه مسیرش، تحصیل و دانشگاه را انتخاب کرده است. همین حس دانشجو بودن یکی از لذت بخش ترین ویژگی های این دوران است،حسی است که اعتماد به نفس و غرور درکنار افتخار و حس توانمندی درآن موج می زند و دانشجو سوار بر این موج لذت می برد وگاهی به دیگران بویژه هم سن وسالان خود فخر می فروشد وخود را شایسته توجه و احترام بیشتری می داند. چه بساافرادی که تنهابه دلیل ملقب شدن به این لفظ فریبنده، رنج کنکور و درس و بحث را به جان می خرند تا لباس دانشجویی برتن کرده باشند.

وقتی شما خانه را به قصد حضور در دانشگاه ترک می کنید، چه بسا درجاتی ازغم غربت و دلتنگی را حس کرده باشید.

برخی دانشجویان چنان غرق در هیجان یافتن دوستان نو و فعالیت های تازه می شوند، که کاملا زندگی پیشین خود را ازیاد می برند. بعضی دانشجویان درهمان چنددقیقه اول هیجان زده هستند و سپس

دل شان برای همه آن چیزهایی که برایشان آشنا و صمیمی بود تنگ می شود و درآرزوی دیدار خانواده و دوستانشان به سرمی برند. عده ای دیگر، ازهمان ابتدای ورود به محیط ناآشنای دانشگاه و شهر در وحشتند.

آنهابرای مدتی، ازچند روز تا یکی دو سال تحصیلی، غمگین اند وتا حدودی احساس بیچارگی می کنند.این مشکل برای دانشجوی خارجی یا غیربومی دشوارتراست، دسته اخیر برخلاف دانشجویان بومی، ازعوامل حمایتی محرومند، عواملی نظیر دوستان یا هم شهری که با یک زبان و گویش و علاقمندی مشترک سخن بگویند.

ما به هر محیط جدیدی پا بگذاریم و مجبور شویم نیازهایمان را به نحوی متفاوت با قبل و با افرادی دیگر تامین کنیم، دچار غم غربت ودلتنگی می شویم.

هر یک ازما برای تغییر و آموختن روش های مختلف کنارآمدن بامحیط های جدید، آستانه تحمل خاصی داریم. غم غربت، اصطلاحی کلی است که اندوه وغمگینی، ازدست دادن معنا، ترس ازتغییر، یا احساسات تنهایی رادربرمی گیرد.

گاهی اگردانشجو نتواند نیازهای دوست داشتن و تعلق خود را با افراد جدید تامین کند، چه بسا دچار افسردگی جدی شود. درچنین شرایطی، دانشجوی جدید (یادانشجویی که غم غربت دارد) درپی کمک های حرفه ای برمی آید تا ازدغدغه ها و نگرانی هایش سخن بگوید.

غم غربت شفای عاجلی ندارد، ولی هرگاه به شدت غمگین شوید، اگر با کسی حرف بزنید، حتما حالتان بهتر می شود اغلب اوقات، مشاوران می توانند معنای تازه ای از خودمان و زندگی را به مانشان دهند، آن ها ما را به حل مشکلات و درک جدید محیط ترغیب می کنند.

حرف زدن بادوستان جدید، درگیرشدن در برخی فعالیت های تازه یا حرف زدن با مشاور یا استادمورد علاقه تان راهی است برای تخفیف ناگوارترین حزن ها.

چند وسیله آشنا و مانوس را از خانه تان به محل جدید بیاورید. چیزهایی مانند عکس، گیاهان، حس تدوام به فرد می دهند و شوک حاصل از محیط جدید را نزد وی تسهیل می کند.

دانشجویانی بوده اند که به دلیل شکست دراین واقعه( نپذیرفتن شرایط جدید) ترک تحصیل کرده  اند و یا دچار افت تحصیلی شده اند. چه بسا افرادی بوده اند که به این بهانه، قله های ترقی علمی راطی نموده اند.

به هرحال دوران دانشجویی تجربه کوتاه و بخشی از زندگی است و باهمه تلخی ها و خوشی هایش یکی از بهترین دوران ما می باشد.

دلخوشی ها و دلتنگی هایی که درفضای غیررسمی دانشگاه، آنچه که زیست دانشجویی نامیده می شود تبلور دارد و درطول زندگی خاطراتش بر ذهن حاکم است. دلخوشی ها و دلتنگی هایی که همیشه دوستشان داریم.

 چندتوصیه برای غلبه برغم غربت یا (سازگاری سریع):

*بپذیرید که به آن دچارید(.بخش اعظم خاطرات شما و آنچه می توانید بدان تکیه کنید، درخانه قبلی تان است) غم غربت پاسخی طبیعی به این احساس فقدان است.

*با خواهر و برادر بزرگتان با دوستی که او هم ازخانه دور است، در این باره صحبت کنید قدرت زیادی لازم است تا این واقعیت رابپذیرید که چیزی شمارارنج می دهد و باید با آن روبرو شوید.

*با محیط جدید خودآشنا شوید در اطراف قدم بزنید اگر بدانید ساختمان ها، کلاس ها و خدمات درکجا مستقر هستند، بهتر می توانید بر خود مسلط شوید.

*از دیگران بخواهید شما را در کشف محیط  تازه همراهی کنند. دوست یابی قدمی بزرگ درتخفیف غم غربت است.

*با اعضای خانواده تان در تماس باشید، اما تلفن های خود را محدود کنید. برایشان درباره فعالیت ها و تجربه های جدیدتان بنویسید. آنها را متوجه سازید که شما هم  مایلید از حال و روزگار آنها مطلع باشید.

*قراری را برای رفتن به خانه تنظیم  و مقدمات آن را فراهم کنید این روش از احتمال بازگشت ناگهانی شما به خانه می کاهد و شما را روی هدف های محل اقامت جدیدتان متمرکزمی کند.

*در پی فرصت های جدید بر آیید. همان اندازه که دیدن مردم، کلاس ها، ساختمان ها و دیگر موارد محیط جدید وحشت انگیز بنظر می رسند، در عین حال فرصت آشنایی با افرادی را پیش می آورند که بین شما و آنها زمینه علایق مشترکی وجوددارد. در کلاس هایی که برای شماجالبند، ثبت نام کنید و به فعالیت های مورد علاقه تان سرگرم شوید، یا فعالیت تازه ای را امتحان کنید.

*کارکنید منتظر نشوید تا غم غربت، خود برطرف شود. مشکلات مدفون شده اغلب بعدها درچهره مشکلاتی دیگرمانند: سردرد، خستگی، بیماری یا کمبود انگیزه رخ می نمایانند. سعی کنید در محیط خوابگاه و دربر خورد با دیگران تا آنجا که ممکن است؛ کشمکش و مشاجره نداشته باشید.

*درموردموضوع های بحث انگیز و بی نتیجه به جدل نپردازید. نظم اتاق و خوابگاه را رعایت کنید و به حقوق دیگران احترام بگذارید. حساسیت های افراد را بشناسید و در لیست موارد رعایت شدنی قراردهید. درصورت امکان با فعالیت های دیگر هم اتاقی خود هماهنگ شوید. فعالیت های ازقبیل درس خواندن، گذراندن اوقات فراغت، صحبت کردن با آنها. در این صورت رابطه شما با هم اتاقی هایتان کمتر به تنش کشیده خواهد شد.

*از ایجاد روابط  نزدیک و صمیمی با افرادی که هنوز شناخت کافی از آنها ندارید، خودداری کنید. درعین صمیمیت حریم های شخصی را رعایت کنید.

پیروزوسربلندباشید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.