دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۲

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت خبر داد؛

افزایش ظرفیت‌ دوره‌های کارشناسی ارشد و Ph.D در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد

حمید اکبری

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: بر اساس دستور وزیر بهداشت مبنی بر ایجاد شرایطی برای ورود دانشجویان برجسته علمی به شکل آزاد در دو مقطع کارشناسی ارشد و PHD، مرکز سنجش وزارت بهداشت در تلاش است تا ظرفیت‌های ممکن را با هماهنگی دانشگاه‌ها ایجاد کند.

دکتر حمید اکبری در گفت‌وگو با مفدا در خصوص نامه اخیر وزیر بهداشت مبنی بر اصلاح ساختار پذیرش دانشجو در دو دوره کارشناسی ارشد و Ph.d بیان داشت: نامه وزیر بهداشت در ارتباط با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی Ph.d بوده است و هیچ ارتباطی با آزمون سراسری کنکور و پذیرش در مقطع عمومی دکترا ندارد.

متن کامل نامه وزیر بهداشت را «اینجا» بخوانید.

وی با بیان این که آزمون کارشناسی ارشد و  Ph.d توسط مرکز سنجش وزارت بهداشت برگزار می‌شود، ادامه داد: در خصوص پذیرش دانشجو در این دو آزمون، وزیر بهداشت خواسته‌اند که با توجه به تعداد بالای متقاضیانی که به رشته‌های علوم پزشکی در مقاطع ارشد و دکترای تخصصی روی می‌آوردند؛ بازبینی در خصوص پذیرش دانشجو در این مقاطع صورت بگیرد و تا آن جایی که امکان دارد در این خصوص ظرفیت بیشتری ایجاد شود تا افراد بیشتری که توانایی علمی مناسبی دارند، بتوانند وارد این دوره‌ها شوند.

 قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر این‌که این روند نیز در حال برنامه ریزی و بررسی است، گفت: این روند در حال بررسی است تا طبق دستور وزیر بهداشت بتوانیم پذیرش بیشتری در این دو مقطع برای امسال داشته باشیم.

اکبری همچنین با اشاره به وضعیت سهمیه‌ها و اخبار منتشر شده در خصوص پذیرش ۷۰ درصدی دانشجویان دندان‌پزشکی به صورت سهمیه‎ای خاطر نشان کرد: سهمیه‌ها در خصوص دو آزمون کارشناسی ارشد و Ph.d که وزارت بهداشت برگزار می‌کند، بر اساس قوانین و مقررات مربوطه اعمال می‌شود به این معنا که اگر مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی طبق قانون سهمیه‌ای در نظر بگیرند ما آن را اجرا می‌کنیم.

وی ادامه داد: البته وزارت بهداشت در پذیرش رشته‌های پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی، پیراپزشکی و ...دخالتی ندارد زیرا پذیرش در این رشته‌ها از طریق سازمان سنجش انجام می‌شود و سازمان سنجش بر اساس قوانین و مقررات، سهمیه‌ این رشته‌ها را اعمال می‌کند. در این میان بعید است در یک رشته با توجه به تعداد بالای متقاضیان آزاد، ۷۰ درصد دانشجویان به صورت سهمیه‌ای انتخاب شوند و به شکل آزاد دانشجو در این رشته پذیرش نشود.

پذیرش بهتری در خصوص داوطلبان آزاد خواهیم داشت

اکبری در ادامه به شرح بیشتری در خصوص نامه وزیر بهداشت پرداخت و ابراز داشت: بر اساس نظر و دیدگاه وزیر بهداشت زمانی که ما با تعداد زیاد داوطلب روبه رو هستیم که معمولا از افراد برجسته، نخبه و با توانمندی علمی بالایی هستند باید شرایطی را فراهم کرد که این افراد وارد دوره کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی Ph.d  شوند. به این شکل که تا جایی که باید و قانون اجازه داده است بر اساس سهمیه دانشجو پذیرش شود و زمانی که ظرفیت مازاد اعمال شود، شانس داوطلبان آزاد بیشتر می‌شود.

وی افزود: به بیان ساده‌تر هر گاه در یک دانشگاه دو ظرفیت برای یک رشته وجود دارد، مشخصا یک ظرفیت از طریق آزاد و یک ظرفیت به صورت سهمیه‌ای پر خواهد شد و قانونا نفر سوم که همان نفر دوم آزاد است با وجود این که شایستگی لازم علمی را دارد، دیگر نمی‌تواند پذیرش شود که تلاش داریم شرایط را برای این افراد محیا کنیم.

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان این که اصلاحات لازم در این خصوص انجام شده و این افزایش ظرفیت در سال جاری اعمال می‌شود، ادامه داد: نظر وزیر بهداشت ایجاد شرایطی برای ورود این افراد است تا از توان علمی و استعداد این عزیزان نیز در مسیر اعتلای بهداشت و درمان کشور استفاده شود. بر همین اساس مرکز سنجش وزارت بهداشت در خصوص دوره‌های ارشد و  ph.D در حال کار است تا ظرفیت‌های ممکن را با هماهنگی دانشگاه‌ها ایجاد کند تا پذیرش بهتری به خصوص برای داوطلبان آزاد داشته باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.