یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶

بیانیه معاون بهداشت وزارت بهداشت در خصوص روستای چنار محمودی شهرستان لردگان؛

راه‌های انتقال بیماری کاملا مشخص و جزو حریم خصوصی بیماران است

علیرضا رییسی

دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت ،پیرامون روستای چنارمحمودی شهرستان لردگان بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش مفدا، روابط عمومی معاونت بهداشت، متن بیانیه به این شرح است:اچ آی وی یک بیماری عفونی قابل کنترل است و در صورت تشخیص به موقع و شروع درمان، نه تنها فرد می تواند طول عمر طبیعی داشته باشد بلکه قابلیت انتقال بیماری به دیگران نیز می تواند نزدیک به صفر شود.

به همین دلیل رسالت اصلی نظام بهداشتی دادن آگاهی به مردم، برطرف کردن باورهای غلط در این خصوص، فراهم آوردن امکان تشخیص بیماری و ارائه درمان به موقع و کارآمد است. همه اقدامات تشخیصی و درمانی با حفظ اصل رازداری کامل صورت می گیرد.

در یکی از روستاهای شهرستان لردگان نیز بعد از تشخیص چند مورد ابتلا به عفونت اچ آی وی، ضمن ارائه آموزش به مردم، دسترسی به اقدامات تشخیصی فراهم شد. موارد جدید شناسایی شده، سریعأ تحت مراقبت و درمان قرار گرفته اند. راه‌های انتقال همه موارد کاملأ مشخص است و به اطلاع بیماران رسیده است و از آنجا که جزو حریم خصوصی بیماران است، به هیچ وجه قابل انتشار نیست.

این روند با هوشیاری کامل و اقدام به موقع و کاملأ علمی پرسنل بهداشتی درمانی بیماران شناسایی و در روند درمان قرار گرفته اند.

متأسفانه عده ای از افراد نا آگاه و یا سودجو اقدام به انتشار اخبار کذب و نگران کننده نموده اند و در این بین رسانه های بیگانه نیز با ارائه اطلاعات غلط به این نگرانی دامن می زنند.

بدینوسیله اعلام می شود در خصوص راه های انتقال بیماری در آن منطقه هیچ ابهامی وجود ندارد و صراحتأ تأکید می شود که هیچ اقدام تشخیصی و بهداشتی، واکسیناسیون و ... مطلقأ عامل انتقال بیماری در منطقه نبوده است.

در حال حاضر تیمهای تخصصی برای ادامه مشاوره و مراقبت و درمان از طرف وزارت بهداشت در منطقه مستقر هستند و درمان موارد شناسایی شده زیر نظر یک فوق تخصص در حال انجام است.

اقدام به هنگام نیروهای خادم و دلسوز در آن منطقه جای تقدیر و تشکر دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.