سه‌شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت:

دانشجویان بر حسب "توانمندی و علائق" خود به نهادهای دانشجویی دانشگاه بپیوندید

دکتر لاری در دانشگاه علوم پزشکی گلستان

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در جمع دانشجویان نو ورود دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گفت: دانشجویان بر حسب توانمندی و علائق خود، در فضای دانشگاهی می‌توانند به نهادهای دانشجویی دانشگاه بپیوندند و در کنار فراگیری علم و دانش، با فعالیت در این نهادها نظیر کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی، تشکل‌های اسلامی، نشریات دانشجویی، شوراهای صنفی و انجمن‌های ورزشی، به فعالیت‌های مورد علاقه خود بپردازند.

به گزارش مفدا، دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت صبح روز سه شنبه ۱۶ مهرماه در رأس هیأتی از مدیران و کارشناسان معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، از دانشگاه علوم پزشکی گلستان بازدید کرده و در اولین برنامه این بازدید یک‌روزه در جمع دانشجویان نو ورود دانشگاه علوم پزشکی گلستان حاضر شد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید و عرض خیر مقدم به دانشجویان تازه ورود دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گفت: خوشحال هستم که در جمع شما دانشجویان و علم‌آموزان عزیز در استان گلستان و شهر سرسبز گرگان که دارای مردمانی خونگرم و باصفاست، حضور دارم. آغاز سال تحصیلی جدید را به همه شما دانشجویان تبریک می‌گویم و امیدوارم در این مقطع از زندگی که یکی از بهترین دوران زندگانی شما است، موفق باشید.

معاون وزیر بهداشت در ادامه اظهار کرد: یکی از برنامه‌های اصلی ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، حضور در جمع  دانشجویان و تعامل و گفتگو با آنها به‌ خصوص دانشجویان جدیدالورود است. افتخاری نصیب من و هیأت همراهم شد که در روزهای نخست سال تحصیلی جدید، در کنار شما باشم. همه شما از سد کنکور عبور کرده‌اید و دوران پر استرس و اضطرابی را گذرانده‌اید و با افتخار به دانشگاه علوم پزشکی گلستان راه یافته‌اید. 

لاری خطاب به دانشجویان جدیدالورود دانشگاه‌ علوم پزشکی گلستان، گفت: قدر دوران طلایی و سرنوشت‌ساز حضور در دانشگاه را بدانید. این دوران یکی از بهترین مقاطع زندگی هر انسانی به شمار می‌رود چرا که شخصیت اصلی انسان‌ها در این فضاها شکل گرفته و رشد پیدا می‌کند و زیربنای شخصیت و زندگی شما دانشجویان بدون شک در این دوران ساخته و پرداخته می‌شود. شما جوانان سرمایه‌های این نظام و انقلاب هستید که در این برهه از زمان در عرصه جهاد علمی موفقیت به ورود به دانشگاه شده‌اید. 

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت افزود: جا دارد در این لحظه از فداکاری و روحیه انقلابی‌گری، حق‌طلبی، مبارزه‌گرایی و رشادت‌های جوانان ایران اسلامی در دوران دفاع مقدس نیز یاد کنم؛ شما دانشجویان نیز باید با تلاش و مجاهدت خود در عرصه علم و دانش، یاد و خاطره جوانان غیوری که برای نظام و انقلاب، فداکاری کردند و از خون خود گذشتند و امنیت را برای کشورمان به ارمغان آوردند، همواره زنده نگه دارید.

وی با اشاره به اینکه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت مرجع و مأمن دانشجویان است، اظهار کرد: برای تحقق اهدافمان به حمایت و  مشورت شما دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه‌ها نیاز داریم. بدون شک رسالت و وظیفه اصلی شما درس خواندن و فراگیری علم و تحصیل است اما از آنجا که به دنبال تقویت و پرورش دانشجویان چند بعدی هستیم، تلاش داریم با تقویت نهادهای دانشجویی، در راستای تربیت دانشجویان مسوؤلیت پذیر تلاش کنیم.  شما دانشجویان متناسب با علاقه، تخصص و توانمندی‌های خود علاوه بر فراگیری درس و دانش که وظیفه اصلی شما است، می‌توانید در نهادهای دانشجویی دانشگاه از جمله شوراهای صنفی، کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی، نشریات دانشجویی، تشکل‌های اسلامی، انجمن‌های ورزشی و... حضوری فعال داشته باشید و قطعا دوری دانشجویان از انزوا و انفعال، می‌تواند در پرورش دانشجویان چند بعدی کمک کننده باشد.
لاری خطاب به دانشجویان حاضر در همایش گفت: اگر اهل  هنر، موسیقی، کتاب، تئاتر و فیلم هستید می‌توانید برحسب علاقه در کانون‌های فرهنگی دانشگاه حضوری فعال داشته باشید. اگر اهل عرصه سیاست و فعالیت‌های سیاسی هستید، تشکل‌های اسلامی دانشجویان بهترین فرصت و بستر برای رشد شما عزیزان است و اگر  علاقه به فعالیت در زمینه‌های علمی دارید، انجمن‌های علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی را به شما دوستان پیشنهاد می‌کنم؛ اگر هم دستی بر قلم دارید، نشریات دانشگاهی بهترین محل برای تقویت نگارش و قلم شما است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در سطح وزارت بهداشت، جشنواره‌ها و المپیادهای متعددی در طول سال برگزار می‌شود، اظهار کرد: یکی از جشنواره‌های مهم معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت که طی سال‌های گذشته به رشد و جایگاه مطلوبی دست یافته، بدون شک "جشنواره بین‌المللی سیمرغ" است که به لحاظ کمی و کیفی در سطح بسیار بالایی برگزار می‌شود و میزان استقبال گسترده دانشجویان از این جشنواره فرهنگی‌گواه بر این مدعا است که این جشنواره توانسته است جای خود را در میان دانشجویان باز کند.

وی همچنین به برگزاری مستمر "جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان دانشگاه‌های علوم پزشکی" اشاره کرد و گفت: دانشجویان و عزیزانی که مایل هستند در فعالیت‌های قرآنی حضور یابند و خود را در مسابقات مختلف قرآنی محک بزنند، بهترین بستر برای این افراد بدون شک حضور در "جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت" است. دانشجویان می‌توانند در قالب این جشنواره‌ها و حضور در مسابقات مختلف قرآنی از جمله حفظ  و قرائت قرآن، تفسیر و مشارکت در فعالیت‌های  قرآنی آمیخته با ادب و هنر ، با قرآن انس و الفت بیشتری داشته باشند و استعدادهای خود را در این زمینه تقویت کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه دانشجویان بر حسب توانمندی و علائق خود، در فضای دانشگاهی می‌توانند به نهادهای دانشجویی دانشگاه بپیوندند و در کنار فراگیری علم و دانش، با فعالیت در این نهادها، از تک‌بعدی بودن خارج شوند، گفت: با افتخار اعلام می‌کنم با اینکه تنها پنج‌درصد کل دانشجویان کشور را دانشجویان علوم پزشکی تشکیل می‌دهند، حدود ۴۳درصد از رتبه‌های جشنواره ملی نشریات دانشجویی را که نشریات دانشجویی کل دانشگاه‌های کشور حضور داشتند را دانشجویان علوم پزشکی کسب می‌کنند که این موضوع نشانگر کیفیت، غنای محتوایی و توجه به نشریات دانشجویی در فضای دانشگاه‌های علوم پزشکی است. 

لاری افزود: خوشبختانه فضاهای فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برای پرورش و رشد استعداد جوانان مهیا است و شما دانشجویان که متولیان "نظام سلامت" هستید و در جبهه سلامت در آینده به مردم خدمت خواهید کرد، باید با فعالیت‌های هنری، علمی و ادبی نیز مانوس باشید و روحیه خود را همگام با این فعالیت‌ها پرورش دهید، چرا که در آینده با طیف‌های مختلفی از بیماران و مددجویان در  مراکز درمانی و بیمارستانی مواجه خواهید بود.

وی با بیان اینکه ملاک اثربخشی فعالیت‌های ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، میزان مشارکت شما در فعالیت‌های فرهنگی و نهادهای دانشجویی است، خاطرنشان کرد: اداره سلامت‌روان در دانشگاه‌های علوم پزشکی همه ساله در آغاز سال تحصیلی جدید دانشجویان جدیدالورود را مورد "پایش سلامت‌روان" قرار می‌دهند. این نوید را به همه دانشجویان علوم پزشکی می‌دهم که به زودی ابزار مدرن و پیشرفته غربال‌گری پایش سلامت‌روان در وزارت بهداشت رونمایی خواهد شد. این تست غربالگری مدرن می‌تواند در حل مشکلات و ناهنجاری‌های‌روانی دانشجویان از جمله شکست‌های عاطفی،  نارسایی‌های تحصیلی و درسی و... مؤثر واقع شود.

معاون وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه قدر دوران طلایی دانشجویی را بدانید، گفت: شما آینده نظام سلامت کشور را در آینده رقم می‌زنید و در مرحله نخست باید به سلامت‌روان خود اهمیت دهید تا در آینده بتوانید با بیماران ارتباط و تعامل خوبی داشته باشید.

وی در پایان بر لزوم "خودسازی"، "تهذیب" و "تقویت بعد فکری و روحی" تاکید کرد و گفت: برای آنکه به سلامت فرهنگی دست یابیم باید با ارتقای معنویت، تهذیب و خودسازی گامی مهم در راستای کسب این هدف برداریم. در شرایط کنونی کشور که با شرایط نامساعد اقتصادی و تنگناها مواجه هستیم، باید تلاش کنیم تا با صبر و تدبیر از مشکلات عبور کنیم و زمینه را برای درس خواندن توأم با آرامش شما دانشجویان فراهم کنیم.

همایش دانشجویان جدیدالورود دانشگاه علوم پزشکی گلستان صبح سه‌شنبه ۱۶ مهرماه با حضور دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و هیأت همراه، در سالن آمفی تئاتر فلسفی دانشگاه علوم پزشکی گلستان برگزار شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.