چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۲

تاثیر ورزش بر عملکرد شناختی

مقاله ورزشی سبزوار

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد انجام فعالیت‌های هوازی در بهبود عملکرد شناختی مغز(حافظه، توجه، پردازش اطلاعات و ...) نقش به سزایی دارد.

به گزارش مفداسبزوار، "رضا رحیمی" و "نفیسه قدرتی" کارشناسان تربیت بدنی واحد تربیت بدنی حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار مطالبی تحت عنوان "تاثیر ورزش بر عملکرد شناختی" تدوین کردند که بسیار حائز اهمیت است.

مشروح این مطالب به شرح زیر است:

محققان حافظه را به صورت کلی توانایی ذخیره سازی، دست‌کاری‌پردازش اطلاعات، تجارب و بهره‌گیری از آن‌ها در تعاملات بعدی با محیط دانسته و آن را شامل فرآیندهای کسب، ضبط، رمزگردانی و ذخیره و بازیابی اطلاعات می‌دانند. به همین دلیل، حافظه در سیستم شناختی انسان یک توانایی مرکزی شناخته می‌شود. برای تقویت حافظه راه کارهای مختلفی وجود دارد؛ از جمله متمرکز کردن توجه، استفاده مناسب از زمان مطالعه، زمان‌بندی مطالعه، ‌سازمان‌دهی مطالب، ‌گسترش معنایی اطلاعات، استفاده از تجسم دیداری، مدیتیشن و فعالیت بدنی است. براساس مطالعات انجام شده در سال‌های اخیر، یکی از عوامل تاثیرگذار بر کارکرد حافظه، میزان فعالیت بدنی افراد و سبک زندگی فعال است. به طور کلی فعالیت بدنی در پیشگیری از کاهش عملکرد شناختی و بهبود آن نقش به‌سزایی دارد.

شواهد زیادی از مطالعات انسانی و نیز حیوانی مبنی بر تاثیرات سودمند ورزش بر سیستم عصبی مرکزی و شناختی وجود دارد تحقیق روی موش‌ها نشان می‌دهد که دویدن بر نورون‌زایی، افزایش شکل‌پذیری سیناپسی و رگ‌های خونی مغز منجر می‌شود. بنابراین به نظر می‌رسد فعالیت ورزشی از جمله استقامتی ، مقاومتی اثر مثبتی بر عملکرد شناختی افراد دارد . نتایج تحقیق ماریا و همکاران حاکی از اثرات سودمند فعالیت هوازی بر حافظه بود در این راستا مکانیسم‌های متعددی برای توضیح رابطه‌ی فعالیت بدنی و عملکرد شناختی ارائه شده است . مکانیسم‌های فیزیولوژِیکی مانند افزایش جریان خون مغز، تغییرات در ناقلین عصبی مغز، تغییرات ساختاری در سیستم عصبی مرکزی، تغییرات فیزیکی حاصل از فعالیت بدنی است وبراساس مکانیسم رشدی_یادگیری محققین علت تاثیر گذاری ورزش بر عملکرد شناختی را فراهم کردن تجربیات آموزنده در جهت رشد شناختی عنوان می‌کنند.

با توجه به اینکه اختلال در توجه ، تمرکز و حافظه موجب افت کارایی بسیاری از دانشجویان می‌شود و حتی می‌تواند موقعیت شغلی، روابط اجتماعی و تقریباً اکثر فعالیت‌های دانشجویی تحت تاثیر قرار می‌گیرد لذا واضح است که تمرینات ورزشی به خصوص تمرینات هوازی می‌تواند نقش به ‌سزایی در بهبود حافظه، توجه  تمرکز دانشجویان داشته و باعث بروز پیشرفت در آنان شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.