چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸

آیین معارفه دانشجویان نو ورود دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد

آیین معارفه

آیین معارفه دانشجویان نو ورود دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با حضور رییس دانشگاه، معاون فرهنگی و دانشجویی و دیگر اعضای هیات رییسه دانشگاه، جمعی از اساتید، اعضای هیات علمی و دانشجویان ورودی ۹۸ در تالار بزرگ لیان برگزار شد.

به گزارش مفدا بوشهر، رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ضمن خوش آمدگویی به دانشجویان، بیان داشت:  نسل جوان و دانشجویان حاضر آینده‌سازان این مملکت بوده و در سال‌های آینده تمامی مدیران و مسئولین کشور از دل دانشجویان بیرون می‌آیند.

دکتر سعید کشمیری تاکید کرد: باید برای خود هدف تعیین کرده، روی هدف خود متمرکز شده و برای رسیدن به اهدافتان برنامه‌ریزی کنید.

وی با اشاره به اینکه باید ادامه مسیر موفقیت را با تعیین اهداف طی کنید اظهار داشت: مسوولین دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تمام تلاش خود را به کار خواهند بست تا در رسیدن شما به اهداف عالیه آموزشی همراهتان بوده و بتوانند دغدغه‌های شما را کاهش دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: دانشجویان صاحبان اصلی دانشگاه بوده و همواره در برنامه‌ریزی‌ها مورد مشورت مدیران قرار می‌گیرند.
دکتر کشمیری خاطرنشان کرد: اساس کار در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر این است که سعی کنیم بخشی از کارها را بر دوش دانشجویان گذاشته و آنان را در تصمیم‌گیری شریک کنیم.
 

معاون نهاد رهبری در دانشگاه نیز ضمن خیر مقدم به دانشجویان گفت: شما در ابتدای راه هستید، از هم اکنون افقی برای خود ترسیم کرده و تمامی تلاش خود را برای رسیدن به آن بکار بگیرید.

حجت السلام حسینی در ادامه بیان داشت: دانشجو تماشاچی نیست. دانشجو برای رفع مشکلات جامعه خود باید تلاش کند و بی تفاوت نباشد. همه ما در این جامعه در کنار هم قرار داریم. همه در کنار هم قرار است، هر کاری که می توانیم برای رساندن این کشتی به ساحل امن انجام دهیم.

در ادامه دبیر شورای صنفی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، به معرفی این شورا پرداخت و گفت: شورای صنفی رابط بین دانشجو و مسوولان دانشگاه ست. این شورا در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از ۱۲ دبیر واحدهای دانشکده ای و خوابگاهی تشکیل شده و بدون وابستگی به هیچ نهاد سیاسی هدف خود را فعالیت خالصانه در جهت رفع مشکلات و معضلات دانشجویان قرار داده است.

فاطمه اژدهاکش با تاکید بر استحقاق دانشجو برای داشتن شرایط ایده آل،‌ بیان داشت: برای داشتن شرایط بهتر، دانشجویان باید مطالبه کنند، مطالبه گری هدفمند نیز با ارتقاء آگاهی نسبت به حقوق خود،‌ به سرانجام خواهد رسید.

وی شعار"آگاهی شروع تغییر است" را به عنوان خط مشی شورای صنفی دانشجویان علوم پزشکی بوشهر در دوره جدید مطرح کرد.

در بخش دیگری از این مراسم بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با پخش کلیپی به معرفی فعالیت های متعدد خود (از جمله اردوهای جهادی،‌ برنامه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، نشست ها، مراسم ها و...) پرداخت.

همچنین هیات منتظران بقیه الله نیز طی کلیپی به شرح فعالیت های خود پرداخت.

سپس دبیر شورای مرکزی تشکل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر طی سخنانی خط مشی انجمن و همچنین فعالیت های این تشکل را شرح داد.

محمد اسماعیلی در بخشی از سخنان خود گفت: ما به عنوان یک تشکل سیاسی/فرهنگی اعتقاد داریم که هر ایرانی، با هر دین، نژاد، گرایش و تفکری باید بتواند در ایران آزادانه سخن بگوید و آزادی پس از بیان داشته باشد و می‌کوشیم صدای مظلومی برای ستادن حقش نلرزد و به خود یادآوری می‌کنیم که الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع‌الظلم.

وی در ادامه اظهار داشت: دانشجویان گرامی، دانشگاه نمونه‌ای کوچک از جامعه است و دانشجو به قول شهید بهشتی، موذن جامعه است؛ موذن دانشگاه خود باشید. اولین لازمه دانشجو مطالبه‌گریست، نه کیف و کتاب و قلم؛ دانشجوی بی‌مطالبه یک دانش‌آموز است‌. دوستان من بی مقدمه بگویم، کتاب بخوانید. جامعه‌ی ایران برای خروج از بن‌بست‌های کنونی صرفا نیاز به یک فرد تحصیلکرده‌ی تک بعدی ندارد.

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطر نشان کرد:‌ ایران امروز جوانی می‌خواهد که علاوه بر درک شرایط کنونی، تاریخ، فلسفه، سیاست، هنر، جامعه شناسی بداند و بخواند و یا حداقل چند ثانیه‌ای در خلوت فکری خود قرار داشته باشد. ما در انجمن اسلامی دانشجویان سعی داریم با جلسات کتابخوانی، بحث و گفت‌وگو، پخش فیلم و کارگاه‌های آموزشی در کنار هم به رشد و تعالی برسیم و با هم دانشگاهی مطلوب بسازیم.

 وی همچنین با اشاره به طرح افزایش ظرفیت در دانشگاه ها بیان داشت: مسوولان گرامی سال گذشته خواهش کردیم علیرغم عدم وجود امکانات و زیرساخت‌ها از افزایش ظرفیت‌ها جلوگیری شود، اما متاسفانه باز هم شاهد این موضوع هستیم.

پس از آن نماینده جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز طی سخنانی به شرح فعالیت های تشکل خود پرداخت.

وی مبنا فکری جامعه اسلامی دانشجویان را اندیشه های شهید بهشتی و شهید مرتضی مطهری عنوان کرد.

همچنین از فعالیت های مختلف تشکل جامعه اسلامی مانند، اردوهای جهادی، طرح کمک به نیازمندان، جلسات فیلم، برگزاری نمایشگاه و...گفت.

از دیگر برنامه های این مراسم، پخش کلیپ معرفی معاونت ها و بخش های مختلف دانشگاه علوم پزشکی بوشهر جهت آشنایی دانشجویان نو ورود با هر قسمت بود.

در بخش بعدی آیین معارفه،‌  گروه موسیقی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به اجرای قطعات مختلفی از موسیقی ایرانی پرداخت که مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت.

در ادامه دانشجویان با کانون ها، انجمن های علمی و نشریات دانشجویی آشنا شدند.

نماینده کانون های فرهنگی و دبیر کانون هنرهای تجسمی در خصوص معرفی کانون های فرهنگی و کارکرد آنها در دانشگاه گفت: برخلاف دوران قبل از ورود به دانشگاه که اغلب به تست زنی و کنکور گذشت و بیشترین تمرکز بر همین امور بود،  دانشگاه فرصتی است که ابعاد دیگر وجود خود را شناسایی کرده و در جهت رشد استعدادها و توانمندهای دیگر خود نیز تلاش کنیم. حضور در یک رشته دانشگاهی به معنی فراموشی دیگر ابعاد نیست.

سهرابی در ادامه افزود: کانون های فرهنگی دانشگاه  بستر مناسبی برای  رشد و توانمندتر شدن افراد در زمینه های مختلف هنری،‌ فرهنگی، ادبی،‌اجتماعی و ...  می باشد. امیدواریم با حمایت های مادی و معنوی مسوولان فعالیت های کانون های فرهنگی دانشجویی همچنان استمرار داشته و با مشارکت شما دانشجویان، کانون هایی پویا و فعال در زمینه های مختلف داشته باشیم.

حسین محمدزاده نماینده انجمن های علمی و دبیر انجمن علمی دانشجویی تکنولوژی جراحی نیز در معرفی انجمن های علمی دانشجویی گفت: یک از بهترین مکان هایی که قدرت توانمندسازی دانشجویان را از طرق مختلف مانند برگزاری سمینارهای آموزی، کارگاه ها، استارت آپ های سلامت و دیگر برنامه های علمی دارند،‌ انجمنهای علمی دانشجویی هستند. انجمن های علمی هنوز آن قدرت لازم را نداشته و نهال نوپایی هستند که نیاز مبرم به همیاری دارند تا بتوانند اثربخشی لازم را داشته باشند.

وی در ادامه بیان داشت: گاهی اعضای انجمن های علمی  برای برگزاری یک برنامه بسیار درگیر بروکراسی می شوند، فرآیند هایی که اگر اصلاح یا بازنگری شود شاید نیاز به این حجم از بروکراسی نباشد. اما علارغم همه این مشکلات انجمن های علمی توانسته اند در سال های گذشته فعالیت های بزرگی را چه در زمینه های علمی و چه در حوزه های آموزشی و فرهنگی داشته باشند.

محمدزاده در پایان سخنان خود گفت: به امید روزی که این نهال نوپا با کمک و همیاری شما اساتید گران قدر،‌مسوولان دلسوز، دانشجویان پرتوان به درختی تنومند و پربار تبدیل شود تا بتواند گام هایی استوار در جهت اعتلای وطن عزیزمان بردارد.

پایان این مراسم با دو بخش سخنان نماینده نشریات دانشجویی و قرائت میثاق نامه همراه بود.

پدرام باقری نماینده دانشجویان در کمیته نظارت بر نشریات دانشجویی گفت: نشریات دانشجویی را خود دانشجویان نوشته، طراحی و منتشر می کنند. در این نشریات به موضوعات مختلف سیاسی ، اجتماعی، فرهنگی، هنری و علمی پرداخته می شود.

باقری در بخشی از سخنان خود بیان داشت: ۱۲سال تحصیل در نظام آموزش و پرورش یک نکته خیلی بد را توانست خیلی خوب به ما یاد بدهد،آن هم این بود که نفر بغل دستی شما رقیب شماست. یا به بیان دیگر دشمن شماست. شما در طول ۱۲سال تحصیل یاد گرفتید با بقیه رقابت کنید، معدل خودتان را بهتر کنید، تراز بهتری کسب کنید و در کنکور رتبه بهتری بدست بیاورید تا در آینده جایگاه مناسب تری داشته باشید. با معیار های غلط شماره گذاری شدید و هیچوقت یاد نگرفتید ما برای با هم زیستن به وجود آمده ایم نه رقابت کردن.

وی همچنین افزود: متاسفانه خبر بد این است که این ایده رقابت در دانشگاه هم بی خیال شما نمی شود و به نحوی این ایده رقابت را در دانشگاه بازتولید می شود. به شما می گویند باید معدل اول بشوید تا بدون کنکور وارد مقطع ارشد بشوید! و وقتی به خودمان می آییم؛ می بینیم ۱۶ سال است داریم بخاطر هیچ با هم رقابت می کنیم.

نماینده دانشجویان در کمیته ناظر برنشریان با اشاره تبعات بد این نوع رقابت کردن گفت: اثرات این نوع رقابت بطور مثال این است که شما با هم کلاسی خود بر سر یک تاریخ برای امتحان میان ترم به توافق برسید.

 چون هیچوقت یاد نگرفتید فداکاری کنید. همواره حس می کنید نفر بغل دستی بیشتر سود برده و شما کمتر! به عنوان کلام آخر اگر از این رقابت خسته شدید، نشریات دانشگاه به شما خوش آمد می گوید.

ما اینجا یاد می گیریم کنار هم برای هدفی مشترک یادداشت بنویسیم، باهم کتاب بخوانیم و فارغ از دانشگاه به جامعه و انسان های اطراف مان بیشتر توجه کنیم.

در پایان این آیین  میثاق نامه قرائت شد و هدایایی به دانشجویان نو ورود اهدا شد.

گفتنی است؛ این مراسم به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با همکاری جمعی از دانشجویان در تالار بزرگ لیان برگزار شد.

عکاس:فائزه عبدپور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.